Zrúcanina Dobrá voda

6

Nad obcou Dobrá voda leží v lese ukrytá zrúcanina hradu, kde sa vyskytovali zbojníci. Trasa je nenáročná, vhodná aj na výlety s deťmi. Zrúcanina Dobrá voda.

Náročnosť a dĺžka trasy

Z obce Dobrá voda je výstup na hrad jednoduchý. Slabšiu pol hodinku s miernym stúpaním a sme pri samotnej zrúcanine. Dĺžka trasy 1,5 kilometra je pomerne smiešna. Čo dodať? Zoberte deti a poďte na hrad!
vzdialenosť 1,5 km – prevýšenie 107 m – čas 0,30 hod

Informácie o trase

Ako vo väčšine prípadov, vsadíme na overený odvoz autom do obce Dobrá voda. V prípade, že nemáte auto sa vám čas natiahne možno o desať minút od autobusovej zastávky, čo je zanedbateľný čas. Ideálne je zaparkovať v blízkosti cintorína, nie je to zrovna romantické, ale pre náš účel najvhodnejšie. Červená turistická trasa vedie cez cintorín vyššie, takže pokiaľ idete s deťmi alebo nie, buďte v tejto časti ohľaduplný k okoliu a správajte sa tichšie. Za cintorínom sa držíme červenej, po lesnej ceste nás dovedie na rozcestník Odbočka k Dobrovodskému hradu. Odtiaľ už len pár minút do kopca a hľa – zrúcanina pred nami.

V prípade záujmu o dlhšiu trasu by som odporučil prechádzku aj na okolitý kláštor Katarínka.
obec Dobrá voda – odbočka k Dobrovodskému hradu – Zrúcanina Dobrá voda

Zaujímavosti

Určite ste si všimli cestou za cintorínom na ľavej strane pár starých náhrobných kameňov. Jedná sa o starý židovský cintorín, z ktorého sa zachovali len zvyšky.

Dobrovodský hrad, alebo hrad Dobrá voda. Tak, či onak, stále sa jedná o jeden objekt a to konkrétne zrúcaninu gotického hradu z 13. storočia. Prvá písomná zmienka o hrade je z roku 1263, neskôr sa o ňom vie, že bol majetkom Matúša Čáka Trenčianskeho. Hrad odolal turkom, a napriek tomu, že bol následne v roku 1762 zasiahnutý bleskom. Po tomto zásahu vyhorel a majitelia ho nemali záujem rekonštruovať. Zvyšky hradu naďalej slúžili ako väzenie a od polovice 19. storočia začali – ako plno iných hradov – chátrať. Do dnešného dňa sa zachovalo len pár obvodových múrov a veží, ktoré nám aspoň čiastočne ukazujú veľkosť tohto smutného príbehu ďalšej z našich kultúrnych pamiatok. Náletove dreviny a nezáujem ľudí dohnal Dobrú vodu do stavu, v akom je dnes. Zopár dobrovoľníkov sa snaží zachrániť aj túto pamiatku a ja pevne verím, že sa im to podarí. Každopádne návšteva zrúcaniny sa rozhodne oplatí.

Podľa povesti spáchal bývalý hradný pán množstvo zločinov, za ktoré ho dal kráľ uvrhnúť do väznice. Konkrétne do väznice na jeho vlastnom hrade, kde nakoniec osamotený aj zomrel. Jeho duch však pokoj po smrti nenašiel a preto sa občas zjavuje na hradbách tajomný rytier, ktorý hrozí celému svetu plamenným mečom.

Aby to nebolo málo, hrad je podľa ľudových povestí prepojený podzemnými chodbami so Smolenickým zámkom. Keď vraj v 18. storočí lúpil zbojník z Jánošíkovej skupiny v okolí Smoleníc, prepadol sa odrazu pod zem, kde narazil na pospájané jaskyne. V okolí hradu Dobrá voda sa údajne pohybovali aj iné zbojnícke skupiny.

Galéria

Last modified: 23. augusta 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *