Králická tiesňava je krásna roklina v jedinečnej prírode v Kremnických vrchoch. Nenáročná prechádzka v tiesňave zakončená Králickým vodopádom, no čo viac si priať?

Náročnosť a dĺžka trasy

Králická tiesňava zakončený Králickým vodopádom sa nedá nazvať náročnou turistikou, skôr príjemnou rodinnou prechádzkou v krásnom prostredí. Čaká vás možno mierne stúpanie, avšak ľahkým terénom a za dobrým účelom. Veď vidieť jeden z najväčších vodopádov v okolí Banskej Bystrice obkolesený mohutnou skalou za tých pár krokov stojí. Ideálne pre rodinky s deťmi, rekreačných výletníkov a všetky vekové kategórie.


Informácie o trase

Ak sa vydáte z obce Tajov do obce Králiky, tesne pred Králikami vás čaká nepríjemná ostrá zákruta. Ešte pred ňou si po pravej strane všimnete menšie parkovisko s neprehliadnuteľnou informačnou tabuľou. Práve tá označuje začiatok tiesňavy, ktorá leží na druhej strane cesty. Tu máte označený vstup do tejto krásnej tiesňavy zakončenej vodopádom. Postupne prejdete miernym lesným terénom, dva krát prejdete cez Farebný potok, ktorý túto krásu vytvoril a keď budete stúpať prudkejšie hore, ste len kúsok od Králického vodopádu. Na ten ale pre zmenu musíte zas zbehnúť smerom dole. Bláznivé, avšak žiadna náročná turistika. Ak túžite pokračovať v tiesňave, vyšliapete si to od vodopádu naspäť na východiskový bod a poberiete sa ďalej chodníčkom. Ten vám ukáže pohľad z druhej strany vodopádu, kde máte aj možnosť opekať.

Zaujímavosti

V prvom rade spomenieme, že Králická tiesňava je stále v akomsi štádiu budovania. Aktuálne má dĺžku necelé dva kilometre, ale časom chcú urobiť asi sedem kilometrový okruh. Králickú tiesňavu tvojí Frebný potok, ktorý tu medzi skalami vytvoril unikátne zákutia. Počas krátkej prechádzky môžete sledovať špecifickú flóru, prejdete dva krát cez potok pomocou drevených láviek a dostanete sa až ku Králickému vodopádu. Skalné bralá naokolo tiesňavy dosahujú krásnu výšku niekedy aj 20 metrov. A práve takáto scenéria vás dovedie k vodopádu.

A tu prichádza na radu Králický vodopád, ktorý si vašu návštevu určite zaslúži. Nachádza sa v nadmorskej výške 650 metrov a aj keď nepatrí medzi velikánov z hľadiska Slovenska, v okolí Banskej Bystrice je to jeden z najväčších. Jeho rozbúrená voda padá do hĺbky sedem metrov a obkolesuje ho krásny skalný masív. Toto všetko vytvára krásnu scenériu a čaká len na vašu návštevu.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

One Response to " Králická tiesňava a Králický vodopád "

  1. Ján Vicen píše:

    Vrele odporúčam túto prechádzku krásnym terénom a návštevu tohto vodopádu, je ľahko dostupný pre každého so záujmom o poznanie Králickej tiesňavy. Mal som tu česť byť pri tvorbe tohto náučného chodníka , dnes vyznačeného žltou turistickou značkou, ktorá vás dovedie až k prístrešku na posedenie a možnosťou opekania. V lokalite Králiky sa nachádzajú ešte aj divokejšia roklina s krásnym trojmiskovým a terasovým vodopádom na tajovskom potoku so vstupom do jaskyne(pre verejnosť neprístupná).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *