Drevená rozhľadňa pod Kamzíkom? Áno, je to realita. Najnovšia drevená rozhľadňa Malých Karpát sa nachádza priamo v srdci Bratislavy.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trás je na výber neúrekom, spomenieme aspoň dve. Jedna je priamo z Koliby, druhá z Partizánskej lúky.

Čo sa týka prvej z nich, je nenáročná a dá sa hravo zvládnuť za pol hodinku, prevažne cestou dole. Tá druhá je trošku kondične náročnejšia, avšak stále vy som ju nazval ľahkou trasou. Z Partizánskej lúky ale stúpame hore, nie je to však vôbec náročné.


Informácie o trase

Prvá trasa vyžaduje trošku výstrel naslepo. Inými slovami, budeme musieť kráčať po neoznačenej ceste, ktorá sa ale podľa smerových tabúľ časom stane náučným chodníkom. Začíname teda na Kolibe. Kto by nevedel, kde to je, je to práve to miesto na Kamzíku, kde je vždy veľa ľudí, bufety, lezecké centrum, bobová dráha a kúsok odtiaľ aj lanovka. Odtiaľ sa vydáme po modrej turistickej značke, ktorá nás zavedie na príjemnú asfaltku okolo parkoviska až do lesa. Po pár minútach zbadáte pred sebou červeno-bielu rampu, ktorá má zabrániť autám v prejazde touto pešou zónou oddychu. Tu treba zvýšiť pozornosť a poriadne si prečítať následovné odporúčanie. V momente keď zbadáte túto rampu zahnite na najbližšej možnej odbočke vpravo. Poradíme vám, že jedna odbočka vpravo je priamo pri rampe, druhá je o pár metrov pred ňou. To je práve tá, ktorou sa musíte vydať. Potom už len pokračujte stále rovno lesnou cestou.

Druhá trasa je pomerne jednoduchšia, čo sa navigácie týka. Pri Červenom moste nájdete červenú turistickú značku, ktorou sa vydáte smerom na Kamzík. Prejdete lesom, lesom a ešte raz lesom až kým prídete k lúke, na ktorej vás bude očakávať už spomínaná rozhľadňa.

Vzdialenosť 1,2 km | Čas 00:30 hod | Stúpanie 49 m | Klesanie 55 m

Zaujímavosti

Aby som pravdu povedal, informácií o tejto rozhľadni ešte nie je veľa. Každopádne patrí medzi najnovšie a najmladšie drevené rozhľadne v Malých Karpatoch, jej otvorenie je naplánované na 1. októbra 2016. Nachádza sa v areáli Amerického námestia, čo je lúka pod Kamzíkom. Súčasťou tohto areálu boli kedysi altánky, stolnotenisový stôl a hojdačky pre deti, časom však toto oddychové miesto začalo chátrať a dostalo sa do pomerne smutného stavu. Našťastie sa správa bratislavkých lesov rozhodla, že toto miesto nenechá svojmu osudu a začalo konať. Momentálne vybudovalo 15 metrovú drevenú vyhliadku na Bratislavu.

Ak by vás to zaujímalo, veža sa nachádza v nadmorskej výške 380 metrov a jej výška je úctyhodných 15 metrov. Návštevníkom bude ponúkať jeden z najkrajších pohľadov na Bratislavu.  Rekonštrukciou by mal prejsť aj samotný areál, kde sa plánuje vybudovanie viacerých altánkov a ihriska pre deti.

Vežu oficiálne otvoria v najbližších dňoch a viac informácii o nej určite ešte prinesieme. Za zastávku ale rozhodne stojí.

Galéria

Last modified: 17. augusta 2019

3 Responses to " Drevená rozhľadňa pod Kamzíkom "

 1. Franky píše:

  Tak nech slúži.

 2. tomáš píše:

  viete to prosim tu vzdialenost. prepocitat od poslednej zastavky mhd? myslim ze na parkovisko na kolibe nejazdia autobusy. nie kazdy ma auto. dakujem

  • Majo píše:

   od zastavky trolejbusu je to cca 2,6 km, ale stupanie je cez 115 metrov. Potom je idealne ist po cervenej z patrizanskej luky, tam to mate zhruba 2 kilometre ale vyssie stupanie. Je to len na vas, odkial si vyberiete cestu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *