Mohutný hrad Strečno a k tomu stredoveká osada Paseka v jednom výlete? Dokonca nenáročnom? Presne to vám tu ponúkame, tak neváhajte a poďte si to pozrieť s nami.

Náročnosť a dĺžka trasy

O náročnej trase určite nehovoríme, avšak treba sa pripraviť na menšie prevýšenie. Cesta k hradu Strečno ale vedie cez stredovekú osadu Paseka, tak vám v konečnom dôsledku výstup na hrad až taký náročný pripadať nebude. Do slabej polhodinky prejdete cez Paseku a dostanete sa s pokojným tempom až na zrúcaninu hradu. Vhodný výlet pre všetky vekové kategórie.


Informácie o trase

K parkovisku pod zrúcaninou hradu Strečno sa dostanete pomerne ľahko. Na ceste zo Žiliny do Martina totiž prechádzate okolo nej a táto cesta je plná informačných tabúľ, ktoré vám ukážu správny smer. Tak a sme na parkovisku, tu je dobré podotknúť, že parkovisko je spoplatnené a to nie zrovna malou čiastkou. Z parkoviska sa vydáme po kamenných schodoch hore, ktoré vedú miernym lesíkom. Po pár minútach stúpania po schodoch sa tu objaví veľká drevená brána – vstup do Paseky. Ak chcete na zrúcaninu, musíte cez túto osadu prejsť priamo – nebojte sa, tá je zadarmo. Opäť menšie stúpanie po príjemnej lesnej ceste, zákruta a hľa – pred vami sa zjavil hrad Strečno. Tu si dávajte pozor, lebo vstup do hradu je spoplatnený. Čo vás ale môže tešiť je to, že v cene vstupného máte aj prehliadku priestorov hradu s výkladom o histórii tohto nedobytného miesta.

Vzdialenosť 839 m | Čas 00:35 hod | Stúpanie 85 m | Klesanie 5 m

Zaujímavosti

Pozrime sa na stredovekú osadu Paseka. Čo to vlastne je a prečo to tu vzniklo? Odpoveď je jednoduchá – jedná sa o autentickú dedinu podľa stredovekých dobových stavieb. Vznikla v roku 2013 a pozostáva z piatich prevažne drevených domčekov. Viac ale návštevníkov zaujme plne funkčná stredoveká zvonica a studňa. V dedine sa často organizujú rôzne dobové podujatia, takže pre návštevníkov to určite bude príjemným spestrením cestou na zrúcaninu hradu.

Hrad Strečno alebo aj Strečniansky hrad je do očí bijúca zrúcanina a neodmysliteľný strážca cesty zo Žiliny do Martina. Z histórie vieme, že hrad tu stál už v roku 1316, kde ho písomnosti spomínajú v súvislosti so Strečnianskym hradným panstvom. Vďaka svojej polohe patril k významným dominantám tejto oblasti a spolu so Starým hradom tvorili pevnostnú líniu Strečnianskeho priesmyku. Hrad je nepravidelného pôdorysu, za čo môže postupné dostavávanie a opevňovanie. Pôvodne tu stála iba strážna veža, ktorá tvorí akési srdce hradu do dnešného dňa. Hrad Strečno vďaka svojej polohe a prestavbám získal v 17. storočí svoju finálnu podobu a bol vtedy považovaný za najlepšie opevnený a najbezpečnejší hrad na strednom Považí.  A práve to bol aj dôvod jeho zániku. Písal sa rok 1663 a šľachtici viedli povstanie proti cisárovi, ten mal ale strach, že by hrad mohli využiť proti nemu. Preto poslal armádu a tá ho v roku 1698 totálne zbúrala. Zničili opevnenia, strhli strechy, zasypali studňu a z pýchy Považia sa stala ruina.  Do toho sa pridali jeho ďalší majitelia ako napríklad Samuel Hahn, ktorý začal z neho rozoberať a predávať stavebné materiály. Našťastie v tejto dobe už je hrad národnou pamiatkou a na jeho rekonštrukcii sa pomaly ale isto pracuje. V priestoroch hradu vás čaká dobové múzeum ako aj najstarší meč objavený na území Slovenska, konkrétne z 8. storočia.

Zvykneme o hrade písať povesti, avšak tu máme pre vás iný príbeh. Asi najlepšou majiteľkou hradu v jeho histórii bola Žofia Bosniaková, počas ktorej éry hrad najviac prosperoval. Bola uznávanou panovníčkou a ľud ju miloval. Zomrela vo veku 35 rokov a jej ostatky boli uložené do hradnej kaplnky. Štyridsaťpäť rokov na to dobili cisárske vojská hrad Strečno a v kaplnke našli jej telo bez najmenšieho poškodenia alebo rozkladu. Pritom nebola munifikovaná. Telo Žofie Bosniakovej preniesli do kostola v Tepličke nad Váhom, kde bolo verejne vystavené. Tu náš tajomný príbeh ale nekončí, lebo v roku 2009 sa stala tragédia. Jeden návštevník vytiahol telo Žofie Bosniakovej na námestie a tam ho verejne upálil, pričom sa smial a odvolával na to, že ho nenechala spať. Telo zhorelo do tla a časť histórie hradu Strečno zhorela s ním.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *