Spoznajte pýchu Trenčína – Trenčiansky hrad. Tento mohutný hrad sa týči nad týmto mestom už od nepamäti a prináša krásu a nádych histórie.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť a dĺžku trasy asi moc rozpisovať nebudeme. Pravdou je, že k hradu sa dá pohodlne dostať po vydláždenej ceste starým mestom. Je to mierne do kopca, ale tak hrady málokedy stavali v dolinách :-). Cesta k hradu sa dá nazvať príjemná prechádzka mestom, ktorú zvládnu asi všetky vekové kategórie bez najmenších problémov.


Informácie o trase

Trenčín ako okresné mesto moc predstavovať nemusíme. Čo sa týka hradu, je voľne viditeľný z diaľky, takže dostať sa k nemu tiež nebude náročné. Ak k tomu vezmeme do úvahy smerové tabule v Trenčíne, je vlastne orientácia úplne dobre riešená. Ak ste zvolili vlastnú dopravu, budete mať menší problém bezplatne zaparkovať, ale tak s tým treba rátať. Potom je to už len pár krokov cez námestie dláždenou cestou hore k hradu. Nič náročné, nič namáhavé.

Vzdialenosť 736 m | Čas 00:20 hod | Stúpanie 15 m | Klesanie 11 m

Zaujímavosti

Zaujímavostí je hneď niekoľko. Vedeli ste napríklad, že hradné bralo tu bolo už v časoch Rímskeho impéria? Dokazuje to nápis v skale, ktorý pochádza z roku 179 nášho letopočtu. No dnešný hrad vznikol podstatne neskôr na mieste pravdepodobne bývalého hradiska. Prvé zmienky o hrade sa hýbu už okolo 9. storočia, takže históriu má pestrú. Len v skratke si povieme, že až koncom 13. storočia získal Trenčiansky hrad asi najvýznamnejší panovník – Pán Váhu a Tatier – Matúš Čák Trenčiansky. Ten hrad prestaval, pričom sa odvíjal od blokovej obytnej veže, ku ktorej pristaval aj obytný palác. Táto veža je do dnešného dňa nazývaná Matúšova. Ako išiel čas, hrad striedal majiteľov a každý z nich k nemu pridal niečo svoje. V 16. storočí ho mohutne opevnili z dôvodu husitských bojov. Napriek opevneniu ho v 1527 dobyl generál kráľa Ferdinanta I. Následne prišla obnova a ešte mohutnejšie opevnenie v rokoch 1540 až 1560. Vďaka tomuto opevneniu je Trenčiansky hrad považovaný za jeden z najmohutnejších hradov v rámci Európy. V roku 1790 však mesto Trenčín zasiahol mohutný požiar, ktorý neobišiel ani samotný hrad. Ten po tomto požiari začal chátrať. Našťastie v polovici 19. storočia prišla myšlienka na obnovu a tak sa Trenčiansky hrad začal pomaly dávať dokopy.

Na nádvorí nájdete napríklad aj slávnu Studňu lásky, ktorú podľa povesti vykopal turecký princ. Pravdou však je, že ju vykopali vojaci po dobytí hradu okolo roku 1560. To jej však jej čaro a slávu neberie a do dnešného dňa je nazývaná Studňou lásky. Studňa má 80 metrov do hĺbky a podľa povesti rozpráva príbeh tureckého princa Omara a jeho milej Fatimy. Povesti hovoria, že hradný pán zajal jeho lásku a on musel sám kopať studňu, aby hradnému pánovi priniesol vodu zo studne. Kopal 4 roky do skaly, kým priniesol zo studne vodu a hradný pán jeho milú prepustil.

Trenčiansky hrad je určite krásnym výletom pre rodiny s deťmi, alebo pre fanúšikov histórie. Jeho návštevu určite odporúčame.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *