Navštívte jednu z najnovších rozhľadní nad Žilinou – Rozhľadňu na Dubni. Táto obrovská kráska prináša výhľad na mesto ako aj na okolité vrchy a je ideálnym miestom na výlet v okolí Žiliny.

Náročnosť a dĺžka trasy

Čo sa týka náročnosti, nemôžeme povedať, že by ste si na tomto výlete zodrali nohy. Ale na rozhľadňu sa ide smerom hore a to znamená stúpanie. Nie veľké ani náročné ale stúpanie tam isto bude. Samotná dĺžka trasy má necelé dva kilometre, čo znamená kratšiu prechádzku. Do trištvrte hodinky ste s prehľadom na rozhľadni a užívate si výhľad do šíreho okolia.


Informácie o trase

Začneme kúsok od Žiliny v časti Zástranie. Cestou na Zádubnie sa nachádza odbočka vľavo, tu je ideálne nechať svojho tátoša a natiahnuť nohy. Nachádza sa tu aj turistický smerovník, takže tento východiskový bod by ste mali nájsť pomerne ľahko. A práve tu sledujeme červenú turistickú značku, ktorá nás postupne prevedie popri ceste do lesa, kde budeme stúpať a klesať a stúpať a klesať. Po necelej trištvrte hodinke ale dosiahneme náš cieľ – rozhľadňu na Dubni.

V prípade, že si chcete skrátiť tento výlet a disponujete vlastným autom, zaparkujte pri vodárni, struhnete to priamo hore cez lúku, odbočíte vľavo do lesa a na rázcestí sa vyberiete po červenej značke vpravo. Časovo vám to o pár minút skráti celý výlet, ak sa vám teda podarí pri vodárni zaparkovať a nestratíte sa v lese.

Vzdialenosť 3,1 km | Čas 1:05 hod | Stúpanie 100 m | Klesanie 73 m

Zaujímavosti

Hlavné lákadlo tejto rozhľadne je to, že patrí k najnovším rozhľadniam na okolo. Práve preto ešte teraz láka davy turistov. No ale k samotnej rozhľadni – bolo nebolo, vznikol nápad postaviť rozhľadňu na Dubni. Samotný vrch disponuje peknými 613 nadmorskými metrami, ak k tomu prirátate skoro tridsaťmetrovú rozhľadňu, je z toho dokonalý výhľad naokolo. Rozhľadňa na tomto vrchu mala stáť už v roku 1995, ale plány na výstavbu sa pozastavili. Po 22 rokoch sa plány opätovne rozbehli a vznikla rozhľadňa na Dubni. Rozhľadňa s celkovou  výškou 27,4 metra, ale nedajte sa pomýliť – najvyšší bod tejto rozhľadne je v nadmorskej výške 598 metrov. Vyhliadková veža je samozrejme prístupná celoročne a dostať sa k nej môžete iba po vlastných nohách. Celkový dizajn rozhľadne je netradičný, čo určite nezaškodí. Človek by mal pocit, že pri výstavbe chýbal materiál a na vrchné poschodie už nevyšlo drevo, pravdou ale je, že to tak má byť. Výhľad, ktorý veža poskytuje určite nie je na zahodenie – Žilinu máte ako na dlani, okolité vrchy vidíte všade naokolo.

Rozhľadňa na Dubni určite nepatrí k miestam, ktoré treba odkladať. Ponúka krásne výhľady, neopakovateľný dizajn a hlavne príjemnú prechádzku.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

2 Responses to " Rozhľadňa na Dubni "

  1. tm píše:

    Ak zaparkujete pri vodárni, ako odporúčajú v článku, riskujete pokutu od mestskej polície. Je tam zákaz vjazdu, auta čo parkujú popri panelovej ceste sú na súkromnom pozemku a majiteľ pravidelne privoláva hliadku MP. Namiesto zahradenia radšej dookola volá políciu. Dnes 20.4.2019 tam rozdali na jeden šup 7 pokút. Každý návštevník vyhodnotí ten zákaz vjazdu z dôvodu, aby nezablokoval príjazd k vodárni, ale parkovanie na lúke nemusí vadiť. Vždy je tam veľa áut. Inak je to super výlet, až na tú pokutu..

    • Majo píše:

      ospravedlňujeme sa, ale keď sme pridávali tento článok, ešte takéto problémy neboli. Každopádne ďakujeme za upozornenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *