Šútovské jazero láka návštevníkov svojou tyrkysovou vodou a scenériou ako z westernového filmu. Určite ste už okolo neho išli, otázkou ostáva, či ste si urobili čas na zástavku na tomto mieste.

Náročnosť a dĺžka trasy

Vzhľadom na to umiestnenie jazera hneď pri hlavnom ťahu smerom do Ružomberka nemôžeme tento výlet považovať za náročný. Skôr by sme to nazvali príjemnou zástavkou na ceste niekam alebo odniekiaľ. Ak máte cestu okolo, určite sa zastavte na tomto známom, ale aj tak schovanom jazierku. Neoľutujete.


Informácie o trase

Hlavný ťah z Martina do Ružomberku pozná asi každý, kto šiel smerom na stredné alebo východné Slovensko. Na ľavej strane cesty sa nachádza motorest Rieka s odpočívadlom. Práve tu začína výlet na Šútovské jazero. Už pri zaparkovaní na odpočívadle zbadáte kameňolom, ktorý sa čnie nad týmto kúskom betónu. Práve tento kameňolom je akousi zadnou stenou spomínaného Šútovského jazera. Pár krokov, a máte ho ako na dlani.

Vzdialenosť 242 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 3 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Šútovské jazero je nazývané aj Kraľovanské jazero, či v starších záznamoch ho nájdete aj ako kameňolom Rieka. Určite ste okolo už veľa krát prešli a pritom ste nevedeli, že kúsok od hlavnej cesty sa ukrýva tento klenot. Táto malebná scenéria zatopeného kameňolomu pripomína staré westernové filmy. K tomu toto jazero disponuje aj tyrkysovo priezračnou vodou, no kúpať by sme sa v ňom moc neodporúčali. Voda v jazere je totiž studenšia, ako sa vám môže zdať. Ak vezmeme do úvahy to, že Šútovské jazero sa nachádza v Malej Fatre, jeho hĺbku dosahujúcu až 15 metrov a celkovo severné položenie jazera, je jasné, že teplá voda na kúpanie to určite nie je. To je tu možné len na vlastné riziko. Uvedieme, že jazero nemá prítok ani odtok a je vytvorené zaplavením bývalého kameňolomu.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

One Response to " Šútovské jazero "

  1. Ján Vicen píše:

    Šútovské jazero odporúčam skôr len na krátke osvieženie než na veľké kúpanie, skôr by som absolvoval pre menej náročných vychádzku k ešte krajšiemu Šútovskému vodopádu s možnosťou 3km pešej chôdze a odfotografovaní sa pred mohutným vodopádom na pamiatku všetkých účastníkov vašej vychádzky .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *