Pevnosť poznania v Olomouci je stelesnením zábavného učenia pre menších, ale na svoje si prídu aj tí starší. Zabaviť sa tu vie celá rodina a pritom sa hravou formou učí o všetkom možnom. A nielen to!

Náročnosť a dĺžka trasy

K Pevnosti poznania sa dostanete pohodlným asfaltovým chodníčkom do cca desiatich minút, a je jedno či si zvolíte hromadnú dopravu alebo vlastné prostriedky. K tejto nádhernej a hlavne poučnej expozícii je teda trasa úplne nenáročný a priam smiešne jednoduchá. Ideálne pre rodinky s deťmi, ba dokonca starých rodičov s vnúčatami. Verte alebo nie, v Pevnosti poznania si nájdu to svoje asi všetci.


Informácie o trase

Olomouc ako mesto asi veľmi predstavovať nemusíme. Preslávilo sa nejednou raritou a v susednej Českej republike je pomerne dosť veľké na to, aby ste ho neminuli. V Olomouci už je orientácia horšia, moc informačných tabúľ k pevnosti nenájdete, tak skúsime inak. Ako záchytný bod nám môže poslúžiť Právnická fakulta Univerzity Palackého. Práve od tejto fakulty je totiž Pevbnosť poznania už naozaj len na skok, teda vlastne krok. Hneď oproti fakulte sa nachádza Botanická záhrada na pravej a obrovské futbalové ihrisko na ľavej strane. Medzi nimi je zašitý chodník, pôsobiaci možno ako cesta pre motorové vozidlá, no tie tu majú vjazd zakázaný. Toto je náš chodník! Ani nie do päť minúť sa pred nami zjaví vstupná brána, ktorou vstupujete do sveta vedy, histórie či astronómie.

Vzdialenosť 292 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 7 m | Klesanie 2 m

Zaujímavosti

Sekcia zaujímavosti väčšinou patrí otázke – prečo by som práve sem mal prísť? Verím, že aj na túto otázku vám dokážu odpovedať práve v Pevnosti poznania. Lebo tam nájdete ozaj všetko! Začneme už len samotnou stavbou tohto pokrokového projektu, ktorá tu stojí od roku 1757. Áno, od čias Márie Terézie tu existuje bastiónová pevnosť so strategickým významom pre mesto a okolie. Vtedy to samozrejne žiadne interaktívne múzeum nebolo, jednalo sa o pevnostné opevnenie, ktoré slúžilo ako vstup do mesta. Táto stavba nesie názov Korunní pevnústka a jej úlohou bolo za tie roky všeličo. Od samotnej ochrany mesta, cez delostrelecké laboratórium, botanickú záhradu a v posledných rokoch z nej bol sklad pre stavebnú firmu. Takmer smutný koniec pamiatky, aj vám to napadlo? No v roku 2008 prichádza občianske združenie Muzeum Olomoucke pevnosti, ktoré za symbolickú cenu túto už schátralú pamiatku odkupuje. Veľa driny, veľa práce ale vyplatilo sa. Občianske združenie dokázalo to, čo ľudia roky ignorovali – zachránilo pamiatku, ba čo viac! Dokázalo v nej vybudovať interaktívne múzeum s názvom Pevnost poznání a priniesť tak na tento svet niečo jedinečné.

Takže históriu už vieme, poďme k samotnej atrakcii. Pri vstupe do budovy vás privíta krásne veľký priestor, v ktorom by sa bezmála mohli konať (a iste aj konajú) rôzne spoločenské podujatia a prednášky pre niekoľko desiatok ľudí. Dozviete sa, že budova je rozdelená na viaceré expozície na rôznych poschodiach. Prvé poschodie patrí histórii. Ja viem, ja viem, poviete si nuda ale toto je úplne iné podávanie histórie. Už ste niekedy dobíjali hrad pomocou videohry alebo čítali udalosti z dejín v podobe komiksov? Prípadne si požičali historický odev a snažili sa zachrániť Olomouc rozlúštením hádaniek? Toto sú dejiny a nie tie nekonečné hodiny v školských laviciach! A to sa ešte len rozbiehame. Druhé poschodie – expozícia Živá voda, alebo spoznaj svet okolo seba. Máte možnosť študovania rôznych živočíchov a rastlín pod mikroskopom alebo si vytvoriť svoj vlastný kúsok zeme a sledovať ako po ňom prúdi vietor alebo tečie voda. Verte mi alebo nie, je to neskutočne poučné a zábavné zároveň. Oproti Živej vode je expozícia Rozum v hrsti. Tu natrafíte na rôzne hlavolamy, ocitnete sa v ľudskom mozgu, prípadne zistíte ako funguje ľudské oko – podotýkam zvnútra obrovského oka. V tejto expozícii je aj veľmi obľúbený a vyhľadávaný gyroskop, na ktorom vás roztočia za “pár kaček”. Je jedno či máte 8 rokov alebo 50, odtiaľto sa vám nebude chcieť odísť. A pritom by ste mali, lebo prichádza tretie a zároveň posledné poschodie Pevnosti poznania. To sa skrýva v tme a prináša vám expozíciu Svetlo a tma. Chceli ste si vyskúšať aké je to kresliť svetlom alebo zistiť, koľko energie je potrebné na rozsvietenie žiarovky? Všetko si môžete chytiť do rúk a vyskúšať. Toto učenie hravou formou je nákazlivé a zrazu si uvedomíte, že v interaktívnom múzeu hlavne pre deti ste už vyše štyroch hodín a ešte ste neboli v poslednej expozícii a to v digitálnom planetáriu. To disponuje tulivakmi, takže si viete na chvíľku ľahnúť a unášať sa vesmírom okolo. Upozorňujeme len, že na planetárium je potrebné sa vopred nahlásiť. Samozrejme, za všetko sa platí, ale za toto všetko necháte v Pevnosti poznáni asi okolo 4 eur na dospelú osobu, čo je za daný zážitok priam smiešna suma.

Už máte predstavu, čo to tá Pevnost poznání je? Je to kopec zábavy, ktorá vás vlastne učí vnímať nové a nové veci. Neskutočne veľa zaujímavostí, ktoré ste asi netušili, pritom všetko si vlastne sami skúšate, aby ste tomu lepšie chápali. Pre deti je to dokonalé miesto, kde sa budú sami chcieť učiť, pre dospelých miesto, kde si radi pripomenú, na čo všetko už zabudli.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *