Miesto ako je Kláštor Veľká Skalka len tak nenájdete. Pútnické miesto vytesané do skaly s podzemnými chodbami a jaskyňou je proste jedinečné!

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť považujeme za nesmierne ľahkú, dĺžka trasy ani nestojí za zmienku. Prečo? No jednoducho preto, lebo hneď pod Kláštorom Skalka je vybudované veľké poľné parkovisko, z ktorého to máte asi na 5 minút chôdze miernym kopcom. A ak zvolíte hromadnú dopravu, máte to ešte asi o štyri a pol kroku bližšie, lebo zástavka hromadnej dopravy je taktiež pred kláštorom. Čo viac si priať? Nádherný veľký a hlavne zaujímavý objekt hneď po ruke.


Informácie o trase

A tu nastáva možnosť navigácie. Ale my sa neriadime navigáciou ako malé deti, preto sa pozrime, ako sa vlastne ku Kláštoru Skalka dostaneme pomocou vlastnej hlavy. Išli ste niekedy po diaľnici z Bratislavy smer Žilina a videli pri Trenčíne tajuplný kláštor vytesaný do skaly? Presne toto dnes hľadáme. Východiskovým bodom pre nás môžu byť Zamarovce, čo je obec pri Trenčíne a taktiež názov odpočívadla na diaľnici. Nás ale zaujíma tá obec, konkrétne cesta z nej ďalej smerom na Skalku nad Váhom. Práve po ceste týmto smerom vidíme kláštor na pravej strane hneď pri vozovke. Ak si nie ste istí, môžete zvoliť ďalšiu možnosť a to tú, že táto oblasť je informačnými tabuľami priam presýtená, dokonca aj cestou od diaľnice. Stačí sa riadiť tými a Kláštor Veľká Skalka nemôžete minúť.

Vzdialenosť 104 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 23 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Že Kláštor Veľká Skalka nie je len také nezaujímavé miesto sme už naznačili vyššie. Určite si zaslúži našu pozornosť, keďže sa jedná o najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Aby to nestačilo, súčasťou kláštora je aj vybudovaný jaskynný komplex, ktorý prináša nejedno prekvapenie. Dodáme k tomu trojpodlažnú kaplnku, akú nenájdete nikde inde na Slovensku. Poďme ale k histórii tohto miesta – Kláštor Veľká Skalka vybudovali pravdepodobne v 12. storočí, už v roku 1224 je označovaný ako sídlo benediktínskeho opátstva. Práve toto opátstvo založil biskup na pamiatku pustovníkov sv. Andreja-Svorada a Beňadika. Tí osídlili toto miesto a postupne ho budovali, pričom pomáhali ľuďom naokolo a učili ich rôznym remeslám a mravom. Podľa povesti práve Beňadika zavraždili lúpežní zbojníci, ktorí si mysleli, že v jaskynnom systéme musí uchovávať poklad. Žiadny však nenašli a tak smrť pustovníka vyšla nazmar. Každopádne biskup nechal na počesť týchto svätých mužov vybudovať tento kláštor, ktorý sa stal duchovným centrom Považia. Vpád turkov rozvoj kláštora pozastavil, následne prišli husitské povstania. V roku 1528 dobyl toto miesto generál Katzianer a benediktínov rozohnal. Kláštor začal striedať majiteľov a chradnúť. To, čo ostalo sa pokúsili zachrániť jezuiti, ktorí prišli v roku 1645 a vybudovali toto miesto odznova. Avšak zrušenie rehole jezuitov malo za následok koniec slávy Kláštoru Veľká Skalka. Začal pustnúť a rozpadať sa.

Podľa povesti je v jaskyni odtlačok ruky svätého Beňadika, pred ktorým sa pri úteku pred zlodejmi otvorila skala. Ten však zapochyboval, a tak sa skala zatvorila. Toto rozhodnutie ho stálo život.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *