Veľká Homoľa

10

Veľká Homoľa je azda najznámejšia a najnavštevovanejšia rozhľadňa pri Bratislave a ponúka nádherný výhľad na okolitú krajinu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Dĺžka trasy necelých pár kilometrov by mohlo povedať, že sa jedná o jednoduchú prechádzku, ale vzhľadom na prevýšenie to až také jednoduché nie je. Pravdou je, že na Homoľu sa ide smerom hore, ale nie je to nič strašidelné. Za približne hodinku sa to dá bez problémov zvládnuť, aj keď niektoré úseky preveria vašu kondičku.

Vzdialenosť 2,8 km – prevýšenie 266 m – čas 1,10 hod

Informácie o trase

Samozrejme, že skúseným turistom nemusím hovoriť, že na Veľkú Homoľu sa dá dostať z rôznych smerov. My sme si ale vybrali ten najjednoduchší a najpriamejší – zo Zochovej chaty. Zochova chata je akýsi turistický uzol nad Modrou, odkiaľ začína veľa pekných trás v Malých Karpatoch. Je prakticky jedno, či na Zošku prídeme autom alebo hromadnou dopravou, trasa nás čaká rovnaká.

Z parkoviska sa vyberieme po červenej značke dole schodmi, prejdeme okolo umelo vytvoreného jazera. Nasleduje prvý kopček hore, popri lyžiarskom vleku. Ďalej budeme sledovať červenú značku, prejdeme kúsok lesom a dostaneme sa k hvezdárni. Stále po červenej smerom hore. Prichádza asi najhorší úsek trasy, trošku strmšie stúpanie, ale nič, čo by sme hravo nezvládli. Cestou si môžme oddýchnuť v prístrešku na pravej strane, aj keď určite nebude treba :-). Ďalšie stúpanie lesom až kým sa pred nami neobjaví záverečný kopec, z ktorého už môžeme vidieť samotnú rozhľadňu. Takže posledné stúpanie a vitajte na Veľkej Homole.

Zochova chata – Tisove skaly – Nad Hvezdárňou – Veľká Homoľae

Zaujímavosti

Asi najznámejšiu rozhľadňu v okolí Bratislavy postavili v roku 2001 na vrchu s rovnakým názvom. Vo výške 709,2 metra nad morom sa táto 20 metrová rozhľadňa týči nad okolitú krajinu, vďaka čomu prináša nádherný výhľad. Asi práve preto sa stala tak obľúbenou. V jej blízkom okolí máte možnosť posedenia, kúsok odtiaľ je skalný útvar Traja jazdci a cesta na túto rozhľadňu nepatrí k najnáročnejším, aj keď dá možno trošku zabrať. Možno by bolo dobré spomenúť, že na tomto vrchu Malých Karpát stála rozhľadňa už v roku 1894, ktorú v predminulom storočí vybudoval Modranský turistický spolok.

Ak ste túto rozhľadňu náhodou ešte nenavštívili, robíte chybu! Berte vodu, kamarátov, rodinu a hor sa na výlet!

Galéria

Last modified: 23. augusta 2018

2 Responses to " Veľká Homoľa "

  1. Majo píše:

    Radi by sme upozornili, že rozhľadňa na Veľkej Homoli aktuálne neexistuje. Dostala sa do zlého technického stavu a celú ju strhli dole. Pevne veríme, že ju opätovne obnovia ale zatiaľ nemáme informácie kedy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *