Via ferraty Komín na Skalke

14

Via ferraty Komín na Skalke je najlepšie lezecké miesto na Slovensku a dovolíme si ho nazvať ferratovým rajom. Nájdete tu krásne lezecké trasy s rôznymi prekvapeniami a nádhernými výhľadmi na okolie. Tak povedzte, kto by nešiel na toto čarovné miesto?

Náročnosť a dĺžka trasy

Čo sa týka prístupnosti k samotným skalám, stačí vám prekonať pár desiatok metrov a môžete začať liezť. Trasa je pekne označená a nachádza sa na červenej turistickej značke, takže sa nemusíte báť, že by ste zablúdili. Ohľadom náročnosti samotných zaistených lezeckých trás alebo ferrát, je to už rôzne. Na mieste sa nachádza šesť lezeckých trás, od najľahšej obtiažnosti až po tú najnáročnejšiu. Na svoje si tu teda prídu začiatočníci, aj skúsení lezci.

Zostupovka: náročnosť A/B – dĺžka 150 m – prevýšenie 70 m

Komín: náročnosť B/C – dĺžka 110 m – prevýšenie 85 m

Jánošíková diera: náročnosť A/B – dĺžka 30 m – prevýšenie 5 m

Výzva: náročnosť E – dĺžka 60 m – prevýšenie 65 m

Informácie o trase

Ako sme uviedli vyššie k samotnému nástupu na ferratu vedie jednoduchý turistický chodník. Ako počiatočný bod si vyberte Relax centrum Skalka, kde si môžete v prípade potreby zapožičať povinnú výbavu. Od tohto miesta sa vyberieme hore asfaltovou cestou, neskôr odbočíme do lesa. Prejdeme popod lanovkový vlek a pritom sa stále držíme červenej turistickej značky. Ešte pár krokov a privíta vás veľká informačná tabuľa, kde si môžete prečítať o tomto čarovnom mieste. Ešte pripomenieme, že celá cesta k ferratám je dobre označená smerovými tabuľami a je takmer nemožné ju nenájsť.

Turistické centrum Skalka pri Kremnici –  Via ferraty Komín na Skalke

Zaujímavosti

Kde začať? Zaujímavostí o tomto mieste je toľko… Pre nadšencov prírody vybudovalo mesto Kremnica lezeckú časť, kde si môžete otestovať prípadne precvičiť lozenie cez takzvané „ferraty“. Inými slovami sa jedná o zaistené lezecké trasy, kde sa istíte pomocou pevného oceľového lana, ktoré vás sprevádza celú cestu. Na jednom mieste je týchto lezeckých ciest až šesť, čo znamená veľa a veľa zážitkov. Na svoje si tu prídu začiatočníci, ktorí chcú mať nevídaný zážitok, avšak nezabudlo sa ani na skúsenejších lezcov, pre ktorých je pripravená trasa s názvom Výzva. A to nie je ani zďaleka všetko!

Čo sa samotného projektu týka, tento lezecký raj sa oficiálne otvára práve dnes. Lezecké steny zhotovil Pavol Rajčan, čo je pre skúsenejších lezcov už známe meno, takže sa rozhodne je na čo tešiť. Nesmieme však zabudnúť, že ak chcete toto čarovné miesto preliezť, je potrebná povinná výbava. V prípade, že nemáte vlastnú, je možnosť si ju za relatívne smiešnu sumu zapožičať v Relax centre na Skalke. Nezabudneme uviezť, že za túto turistickú atrakciu neplatíte, čo znamená, že vstupné je dobrá nálada a úsmev na perách.

A k samotným ferratám, lebo všetkých nadšencov zaujímajú hlavne informácie o lezeckých trasách tohto krásneho miesta. Ako prvá vás privíta trasa Zostupovka, ktorá je určite pre všetkých netradičná. Leziete totiž smerom dole, namiesto toho aby ste stúpali. Na začiatku Zostupovky je v skale úzka štrbinka, cez ktorú môžete nakuknúť cez východné okno. Avšak musíte ňou preliezť. Cesta pokračuje popri majestátnom horskom javore, ktorého vek sa odhaduje na približne 200 rokov. Zoznámite sa s jeho koreňmi a privíta vás 15 metrový Tibetský most, ktorý je akýmsi záverom tejto trasy. Po pár krokoch sa dostanete k počiatočnému bodu dvoch lezeckých ciest a to konkrétne Výzvy a Komína. Výzva je určená pre skúsených lezcov a neoplatí sa ju podceňovať. Ak by ste nevedeli, je to tá trasa vľavo, vyznačuje sa náročnosťou E a z celkových 70 metrov pre vás pripravila takmer štvormetrový previs. Nie je tu veľa stúpacích prvkov, takže leziete klasicky po skale. Odporúčame nepreceňovať sily a na túto trasu nevstupovať, ak nemáte dostatočné skúsenosti. Na pravej strane je nástup na ferratu Komín. Komín nie je klasická ferrata, na akú ste zvyknutí – je totiž rôznorodá. To znamená, že samotná zaistená cesta sa časom rozdeľuje na viacero variant. Ak si netrúfnete na najnáročnejšiu časť – rebrík, môžete si to skúsiť cez úzku dieru, avšak tá je pre zmenu riešená jaskyniarskym spôsobom. A tu prekvapenia nekončia! Prichádza ďalšie rozdelenie trasy, ktoré sa delí na cestu na Trubačovu vežu, prípadne cestou s názvom Kominárska. Ak nemáte stále strach z výšok, zvoľte Trubačovu vežu, ktorá vás dovedie k vrcholovému krížu. Práve od tohto krížu je vybudovaný dobrodružný most, v rámci ktorého prejdete len po jednom lane, pričom pod vami bude 20 metrov ničoho. Stále vám to nestačí? Tak sa pozrime na opačnú stranu hrebeňa, kde je skalné bralo s kratučkou ferratou s názvom Mini. Tá má dĺžku 30 metrov a je ideálna na nácvik techniky pre začiatočníkov. Rovnako tu nájdete takzvanú Jánošíkovu dieru, čo je puklina v skale. Aj keď sa jedná o krátky 9 metrový úsek, vie prekvapiť a ponúka ďalšie prekvapenie – na pohyb v diere je potrebná čelovka.

Celý tento ferratový raj je obohatený o množstvo informačných tabúľ, krásne ručne robené drevené lavičky s nápismi a neuveriteľnými výhľadmi na okolitý kraj. To všetko a ešte oveľa viac nájdete na jednom mieste – na Via ferrate Komín na Skalke. Tak na čo ešte čakáte?

Galéria

Last modified: 23. augusta 2018

4 Responses to " Via ferraty Komín na Skalke "

 1. Peter píše:

  Dnes sme absolvovali aj s rodinkou (hlavnú cez Trubačovu skalu), veľmi pekne urobené trasy, ďakujeme autorom!
  Potom som si sám dal Výzvu a… bola to naozaj výzva. Keby som mal ferratový sed s odsedákom, tak sa dá aj oddýchnuť, ale takto som musel „oddychovať“ len na rukách a na konci som mal som fakt dosť, hoci je to celé veľmi krátke. Kto neurobí na hrazde aspoň 10 zhybov, nech tam ani nejde, na ruky je to zaberačka a v prípade problémov nie je kam ujsť!

  • liuu píše:

   Ahoj Peter,
   ja som 10 zhybov na hrazde nikdy neurobila, spravim max 2 🙂
   Na ruky to bolo pre ma v pohode, odsedak som nepouzila, dokonca som ferratu aj zliezla dole ku kamaratke ktora sa na zaciatku „zasekla“ a bala sa ist dalej.. Je to o tom ako pouzivas nohy – ak spravne, ruky nemusia zaberat 😉

 2. Rea píše:

  ,Boli sme tam v sobotu 12.5.2018 a hoci sa všade píše, že je tam požičovňa ferratových setov, ktorá by mala byť otvorená od 9,30 hod nikto tam nebol a ani poobede o 13,00 hod keď sme sa tadiaľ vracali späť…….je to smutné ak sa niekto spolieha, že set si tam požičia……nedočká sa a bez setu si to neviem predstaviť……

 3. liuu píše:

  Prepac ale ferraty nemaju s lezenim vela spolocneho. Skor nic, akurat ze pre lecov ktori vedia lepsie pouzivat svoje telo su lahsie zvlaadutelne. Oznacit Skalku pri Kremnici za „najlepšie lezecké miesto na Slovensku“ je nezmysel, ziadne lezenie tam nenajdes. Ferraty patria pod VHT, pripadne sa vyuzivaju v niektorych lezeckych oblastiach ako pristupove cesty (tam sa vsak chodi bez vystroje a bez istenia – vacsinou tak C,D)..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *