Rozhľadňa Terchovské srdce ponúka nádherný výhľad na celú Terchovú a navyše neostala nič dlžná svojmu menu. Prečo je to tak? Čítajte ďalej a možno sa dozviete…

Náročnosť a dĺžka trasy

Rozhľadňa patrí na vrch a na ten vrch si väčšinou treba odšliapať. No v prípade Terchovského srdca to nie je nič nepríjemné, keďže do slabej pol hodinky ste pri nej aj keby ste nechceli. A vy chcete! Trasa je vhodná pre všetky vekové kategórie, je nenáročná a pomerne krátka. Len tých pár metrov do kopca…


Informácie o trase

Nebudeme si vysvetľovať, kde presne sa nachádza Terchová. Myslím, že všetkým výletníkom je to viac ako zrejmé. Už pri príchode do Terchovej môžete na úpätí vrchu Oblaz vidieť túto krásnu rozhľadňu. K Terchovskému srdcu sa dostanete po modrej turistickej značke, ktorá začína v strede obce pri supermarkete. Prejdete mostíkom ponad potok a postupne lesnou cestičkou hore. Celú trasu vás bude sprevádzať náučný chodník, takže tých pár krokov vám ubehne pomerne rýchlo. Nie je sa kde stratiť. Ani nebudete vedieť ako a Terchovské srdce sa ukáže pred vašimi očami.

<
Vzdialenosť 879 m | Čas 00:30 hod | Stúpanie 104 m | Klesanie 22 m

Zaujímavosti

Rozhľadňa Terchovské srdce je pomerne novým prírastkom do krás a atrakcií Terchovej. Otvorená bola 28. októbra 2015 a teší sa značnej popularite. Bodaj by nie, veď táto 30 metrová vyhliadka na vrchu Oblaz vyvoláva rôzne emócie a to nie len u návštevníkov, ale hlavne u domácich.

Samotný vrch Oblaz bol totiž svedkom mnohých smutných momentov v histórii obce. Na jeho úpätí sa totiž nachádza masový hrob domácich, ktorí podľahli epidémii moru koncom 19. storočia. Tiež počas druhej svetovej vojny sa tu ustupujúci Nemci opevnili pred sovietskym vojskom a kopec opäť raz nasiakol krvou. Vrch Oblaz bol aj vo filme, kde sa filmári rozhodli, že práve tu umiestnia šibenicu pre najslávnejšieho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka. A práve na tomto symbolickom mieste postavili túto krásnu rozhľadňu s nádherným poetickým názvom Terchovské srdce. A ako ľudová pesnička hovorí “To terchovské srdce na dvoje sa delí, jedna strana plače, druhá sa veselí“.

No naspäť k rozhľadni, vyhliadky sú celkovo tri a konštrukcia je kovová s drevom. Výhľad určite nesklame, keďže vidíte ako na dlani celú Terchovú, dokonca okolité vrchy ako napríklad Poldňový Grúň, či samozrejme Rozsutce.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *