Tomášovský výhľad

12

Najkrajší výhľad v Slovenskom raji je bez pochýb Tomášovský výhľad. Tento skalný útvar, ktorý sa týči nad riekou Hornád, proste nemôžete vynechať. Určite by ste si to vyčítali.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na najkrajší výhľad v Slovenskom raji nie je obzvlášť náročný. Musíte rátať so stúpaním, avšak hravo sa to dá zvládnuť za približne hodinku. Trasa má tri a pol kilometra, je riadne značená a na konci na vás čaká on – Tomášovský výhľad. Výstup hore zvládnu hravo aj malé deti, prípadne seniori. A za ten výhľad to teda stojí!

Vzdialenosť 3,5 km – prevýšenie  235 m – čas cca 1,15 hod

Informácie o trase

Začiatok trasy je na parkovisku Čingov. Parkovisko je spoplatnené, ale aspoň máte dobrý pocit, že vaše auto niekto stráži. Ak prídete v podvečerných hodinách, môže sa vám ľahko stať, že už platiť nebudete. Z parkoviska sa držíme žltej značky, ktorá nás prevedie okolo pomníka venovaného Slovenskému raju. Tam naša cesta naberie menšie stúpanie hore. Časom sa ale ustáli a dostanete sa k chatovej osade, ktorá kedysi slúžila ako ubytovacie zariadenie pre turistov. Ďalej po žltej značke a prichádza strmšie stúpanie hore. Tých 235 metrov si jednoducho niekde užiť musíme a tak nás čaká lesná cesta smerom hore. Našťastie netrvá dlho a po zhruba pol hodinke sa dostanete k vytúženému cieľu. Cestou vás zlákajú dva výhľady, na ktoré vedie malá odbočka. Pozrieť sa môžete, ale ani jeden z nich sa nevyrovná cieľu tohto výletu.

Parkovisko Čingov – Čingov, centrum – Čingov, Ďurkovec – Tomášovský výhľad

Zaujímavosti

V prvom rade by som rád spomenul, že Tomášovský výhľad je zaujímavosť sám o sebe. Toto skalné bralo na južnom svahu Ludmanky je určite najkrajší a najznámejší výhľad v Slovenskom raji. Patrí medzi najnavštevovanejšie časti národného parku a ak ste tam boli, tak musíte uznať, že zaslúžene. Ak ste neboli, povieme si o ňom ešte pár faktov.

Tomášovský výhľad sa nachádza v nadmorskej výške 680 metrov. Vrch Ludmanka je fascinujúci vápencový blok, ktorý má dĺžku viac ako 200 metrov a týči sa nad hladinou rieky Hornád. Na niektorých miestach dosahuje výšku nad hladinou Hornádu okolo 145 metrov. Tvoria ho strmé vápencové skalné bloky, ktoré majú hrúbku okolo 30 metrov a vytvárajú tak jednotlivé terasy. Najvrchnejšia časť tohto vrchu ma charakter plošiny a práve tá nesie názov Tomášovský výhľad. Z plošiny je možné vidieť Prielom Hornádu, doliny Bieleho Potoka a pri dobrej viditeľnosti dokonca štíty Vysokých Tatier. Poteší vás hlavne pohľad dole, kde v hĺbke 40 metrov pod sebou zbadáte tenkú modrú čiaru – práve to je rieka Hornád. Skalné steny sa dnes využívajú aj ako cvičné steny pre horolezcov, preto je možné vidieť na vrchole oceľové skoby.

Kto bol v Slovenskom raji a nenavštívil aspoň na chvíľku Tomášovský výhľad prišiel o veľa. Jedinou nevýhodou je asi večný pohyb turistov, takže súkromia si moc neužijete. Aj tak sa dá vystihnúť moment, keď je tam ticho a kľud, pod vami len priepasť a pred vami šíra príroda. Toto proste musíte vidieť…

Galéria

Last modified: 23. augusta 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *