Spoznajte jednu z najmladších rozhľadní v okolí Žiliny, rozhľadňu na vrchu Špicák. Jedinečný výhľad z vtáčej perspektívy ponúka krásny výhľad na štyri hrady naokolo.

Náročnosť a dĺžka trasy

Čo sa týka dĺžky trasy, je rozhľadňa vzdialená len slabú trištvrte hodinku od parkoviska pod hradom, ak ale zvážime prevýšenie a skutočnosť, že sa musíme dostať nad hrad Strečno, určite pochopíte aj sami, že cesta k rozhľadni vedie smerom nahor. Takže môžeme počítať s pekným výstupom smerom hore. Ale nebojte sa, nie je to nič, čo by vám moc ublížilo. Ako sme uviedli, slabšia trištvrte hodinka a ste na rozhľadni s krásnym výhľadom navôkol.


Informácie o trase

Parkovisko pod hradom Strečno, pomerne známy orientačný bod. Vedú k nemu rôzne informačné tabule, je tu veľké parkovisko, takže ako východiskový bod je to priam ideálne miesto. A práve tu začíname náš výstup k rozhľadni Špicák. Už z parkoviska je vidieť smerovú tabuľu, ktorá nám ukáže náučný chodník a zároveň žltú turistickú značku. Vydáme sa teda po nej – chvíľku príjemne po asfaltke, až kým nezahne prudko vpravo a začíname stúpať. Prvý rozdýchavací kopec a prídeme na krásnu lúku s možnosťou opekania a lavičkou na oddych. Na oddych je ale ešte skoro a tak pokračujeme ďalej po značke smerom doľava a samozrejme hore. Nepríjemnejší výstup trvá odtiaľ približne dvadsať minút a vidíte pred sebou vrchol. Možno vám kúsok padne úsmev, tento vrchol to ešte nie je a ako to býva, je to až ten za ním. Takže stúpame ďalej, až kým neuvidíme pred nami vo výšine malinkú drevenú rozhľadňu. To je rozhľadňa Špicák.

Vzdialenosť 912 m | Čas 00:45 hod | Stúpanie 252 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

V nadmorskej výške 620 metrov nás od 10. marca 2018 očakáva nová rozhľadňa. Tento nový skvost má síce výšku len 8,2 metra, no práve vďaka svojej dokonalej polohe prináša nádherný výhľad na okolie. Napríklad výhľad na hrad Strečno zospodu je už známy asi každému, kto prechádzal okolo. Rozhľadňa Špicák ale prináša výhľad na tento hrad z vtáčej perspektívy – zhora. Samotná rozhľadňa je malinká a pripomína drevenicu s nízkym stropom. Preto by ste si pri vstupe mali dávať pozor na hlavu, hlavne tí vyšší návštevníci. Vedľa rozhľadne sa nachádza lavička a všetko to skrášľuje okolitý les a prostredie. Pri dobrej viditeľnosti je dokonca možné spozorovať štyri hrady naraz – Strečno, Starý, Budatínsky a Lietavský hrad. No uznajte, kde inde by ste niečo takéto hľadali?

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *