57895

Veľký Choč

StrednéStredné SlovenskoTúry

Jeden z najkrajších výhľadových vrchov na Slovensku je rozhodne Veľký Choč. Ponúka neuveriteľný rozhľad do šíreho okolia a všetky slovenské pohoria máte ako na dlani.

Náročnosť a dĺžka trasy

Poviete si, päť kilometrov, čo to je… No výstup na Veľký Choč nepatrí medzi prechádzky a už vôbec nie medzi nenáročné výlety. Pravdou je, že si musíte vyšliapať takmer kilometrové prevýšenie a to pomerne krátku vzdialenosť. Už to napovedá, že sa pôjde hore kopcom a to dosť. Každopádne návšteva tohto vrchu určite stojí za to, aj napriek tomu, že tento nízkotatranský vrchol preverí vašu kondičku.


Informácie o trase

Náš výstup začína v obci Valaská Dubová. Nie preto, že by na vrchol neviedli iné trasy, ale táto je najrýchlejšia a má svoje čaro. Valaská Dubová leží kúsok nad Ružomberkom, takže nájsť ju určite nebude náročné. Na námestí v obci začína modrá značka, ktorá nás vedie pár metrov po asfalte, neskôr menším stúpaním cez  les a lúku. Oddýchli ste si? Prichádza kamenistá cesta do kopca, ktorá vás bude strašiť ešte necelé dve hodiny. Keď už si myslíte, že to nemá koniec, prichádzame Strednú Poľanu s rozhľadom naokolo. Tu je to trošku horšie označené, ale vzhľadom na vyšliapané cestičky asi nie je problém ísť ďalej. Ale pozor, meníme farbu na zelenú, ktorá nás dovedie až na vrchol. Ale to si ešte nejakú tú hodinku odšliapete. Cesta na Veľký Choč je proste neutíchajúca cesta hore kopcom s minimom roviniek na oddych.

Vzdialenosť 4,4 km | Čas 3:00 hod | Stúpanie 949 m | Klesanie 4 m

Zaujímavosti

Veľký Choč je považovaný za najkrajší výhľadový vrch na Slovensku a niet sa čo diviť. So svojou nadmorskou výškou 1611 metrov je najvyšším vrchom Chočských vrchov a ponúka nádherný výhľad do šíreho okolia. Keby len výhľad ale z Choča máte 360 stupňový výhľad na všetky významné slovenské pohoria. Vidíte Západné Tatry, Liptovskú Maru, Nízke Tatry, Veľkú i Malú Fatru a Podtatranskú kotlinu. Vrchol Veľkého Choča má tvar nepravidelnej pyramídy a tento vrchol je obľúbená turistická lokalita. Krásu tohto vrchu poznal napríklad aj Pavol Orságh Hviezdoslav, ktorý tento vrch ospevoval vo svojich básniach. Na vrchol chodí veľa turistov aj na východ, či západ slnka, ktorý je odtiaľto priam nádherný. Tu by sme ale radi podotkli, že aj Chočské vrchy sú známe svojim výskytom medveďa hnedého a v skorých ranných alebo neskorých večerných hodinách nie je výstup hore najlepší nápad.

Pre zaujímavosť spomenieme ešte kúsok histórie obce Valaská Dubová, ktorá je známa tým, že v nej chytili slávneho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka.

Galéria

Last modified: 28. augusta 2019

5 Responses to " Veľký Choč "

  1. Cvanco píše:

    Suhlas, krasne vyhlady a narocnost zrovnatelna s vysokohorskymi turami. Ja sam som tam nebol, ale turisti pri pive vraveli ze je to tak a tym ja verim su predsa z KST Sokol Halic.

  2. Fero píše:

    Pozor na parkovanie vo Valašskej Dubovej majú tam pascu na vodičov vyčkajú kým sa nahrnú turisti a potom rozdávajú pokuty!!!

  3. Miko píše:

    Velky Choc patri do Chocskych vrchov. Nie je to nizkotatransky vrchol 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *