Raketová základňa na Devínskej Kobyle

9

Tentokrát trošku netradične prinášame miesto, ktoré upúta hlavne záujemcov o armádu, ale láka aj ostatných. Bývala raketová základňa nad Bratislavou je presne tento prípad.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa je nenáročná, za necelú hodinku a pol vychádzkovým krokom sa k cieľu bezproblémovo dostanete. Vzhľadom na to, že začíname v bratislavskej Dúbravke a smerujeme na jeden z najvyšších vrchov v okolí sa musíte pripraviť na menšie stúpanie, avšak nič strašné to nie je. Cesta je poväčšine po asfaltovej ceste, časom prejde na príjemnú lesnú cestičku. Hravo to zvládnu všetky vekové kategórie, avšak u malých detí by som zvážil voľný pohyb v objekte, mohli by dôjsť k úrazu.

Vzdialenosť 4,5 km – prevýšenie 242 m – čas 1,20 hod

Informácie o trase

Ako sme spomenuli vyššie, začiatok našej cesty je práve v bratislavskej mestskej časti Dúbravka. Do nej sa bez najmenších problémov dostanete hromadnou dopravou, či vlastným autom. Nájsť dom kultúry nie je tiež náročné, pre tých, ktorí sa v danej oblasti nevyznajú odporúčam použiť navigáciu. Ak idete vlastným autom, určite oceníte, že priamo oproti domu kultúry sa nachádza Lidl s veľkým neplateným parkoviskom. Odtiaľ naše kroky pôjdu stále smerom hore k tým kopcom pred nami. Ideálne je, aby sme trafili žltú/modrú turistickú značku, ktorá nás dovedie k ďalšiemu rozcestníku. Ten spoznáme ľahko, nachádza sa totiž pri kostole, kde sa ale farby rozchádzajú. Ostávame preto na žltej a ideme ďalej po asfaltovom chodníku, prípadne ceste. Prejdeme popri rodinných domčekoch až sa dostaneme na menšiu lúku s ohniskom – na Dúbravskú hlavicu. Spoznať sa dá aj vďaka tomu, že cez víkendy tam je zaparkovaných neskutočne veľa áut. Tu máme na výber dve možnosti – lesnou cestičkou alebo po asfalte ďalej smerom hore. Prakticky je jedno, ktorú možnosť si zvolíte, obe trasy idú po celú dobu vedľa seba, záleží od vášho vkusu. Každopádne smer máte stále rovnaký – hore. Po asfalte to nemôžete minúť, pôjdete asi dvadsať minút hore svahom a narazíte na vstupnú bránu. Tadáááá, ste tu!

Dúbravka, dom kultúry – Dúbravka, kostol – Dúbravská hlavica – Raketová základňa na Devínskej Kobyle

Zaujímavosti

Na začiatok asi predbehneme udalosti a pozrieme sa do 70. rokov dvadsiateho storočia, keď na vrchole Devínskej Kobyly stála malinká drevená rozhľadňa. Z nej ste mohli vidieť široko ďaleko do všetkých strán. Asi práve vďaka dokonalej polohe Devínskej Kobyly a hlavne rovnej plochy na vrchole bol v 80. rokoch vrchol uzavretý. Československá ľudová armáda tam začala stavať prvé objekty a hlavne plot dookola. Vtedy ešte nikto netušil, čo sa to deje. Bežným civilom výstup na vrchol nedovolili, celé to bolo obkolesené vysokým plotom a niektorí domáci si všimli, že z vrcholu vyčnieva radar. Vtedy ešte netušili, čo to vlastne na Kobyle vzniklo. A čo to vlastne vzniklo?

Vrchol Devínskej Kobyly obsadila už spomínaná armáda, ktorá tu vybudovala raketovú základňu. Vzhľadom na umiestnenie bola výborne situovaná a mala možnosť posielať rakety do všetkých strán. V čase funkčnosti základne tam bolo šestnásť protilietadlových rakiet. Štyri odpaľovacie rampy boli v spevnených zákopoch, každá obsahovala štyri rakety. Tri boli nonstop nabité a pripravené k boju, jedna rampa slúžila na nácvik. Mimo tejto techniky tam boli samozrejme bunkre, ktorých pozostatky je možné vidieť doteraz. Celkovo sa na základni nachádzalo dvadsať objektov a slúžilo tu približne 140 vojakov. Kolovali legendy, že sa tam prechovávali aj jadrové hlavice, avšak podľa všetkých dostupných informácií na Slovensku nikdy atómové zbrane neboli.

Po zmene režimu ostala základňa opustená a postupne chátrala. Ohľadom stráženia to bolo dosť striedavé. Jednu dobu základňu strážila bezpečnostná služba, potom zas ostala bez stráženia a stále takto dookola. Od leta 2016 je objekt zase raz verejnosti prístupný a vyzerá to, že už natrvalo. Po areáli sa môžete voľne prejsť, pozrieť si budovy a študovať, čo kde asi mohlo kedysi byť umiestnené a na čo presne to využívali. Na samom vrchole, v mieste kde stála kedysi drevená rozhľadňa je umiestnená menšia kovová rozhľadňa, ktorá vám ponúka aspoň aký-taký výhľad na okolie. Rozhľadňa nie je zrovna dokonalá, ale zapadá do prostredia okolo. Málokto napríklad vie, že je zhotovená práve z bývalej rakety.

Čo sa týka pohybu po areáli, je samozrejme voľný. Nemali by ste ale zabúdať na zvýšenú opatrnosť, nachádzate sa predsa v bývalom vojenskom objekte.

Galéria

Last modified: 23. augusta 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *