Dnešné potulky Malými Karpatami smerujú na krásnu lúku Čermák a jednu z najnižších sedemstoviek v tomto pohorí – Skalnatú.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť… Večná otázka rekreačných turistov. K tejto trase asi toľko, že trasu zvládne aj menej zdatný turista. Poväčšine ide miernou rovinkou, sem tam kúsok do kopca, nič obzvlášť náročné. Ako veľa trás v Malých Karpatoch, aj táto je stvorená pre výletníkov všetkých generácií.


Informácie o trase

Ako veľa trás v Malých Karpatoch, aj dnešná začne na Zochovej chate. Veľké parkovisko a dobrá dostupnosť hromadnej dopravy nám jasne hovorí, že tento turistický uzol je ten správny. Z parkoviska sa vyberieme po žltej turistickej trase, ktorá vedie popri detskom ihrisku. Pozor, po lesnej cestičke, nie po asfaltke. Ako som spomenul, držíme sa žltej značky, ktorá nás vedie cez potôčik popri chatovej oblasti až k asfaltovej ceste k Panskému domu. Po asfaltke kúsok rovno, na ľavej strane si všimnite koníka, a hlavne nezabudnite odbočiť doprava medzi chatky. Vraciame sa teda na lesnú cestu a začíname kúsok stúpať. Menšia prechádzka lesom nás pomaly ale isto vedie k Čermáku. Túto lúku jednoducho nemôžte minúť a je vidieť spomedzi stromov už z diaľky. Tesne predtým ako vkročíte na Čermák sa môžete osviežiť v studničke na ľavej strane. Na lúke je možnosť na piknik – stoly a lavice, dokonca hojdačky pre deti, proste krásna lúka na posedenie. Ak sme si už vychutnali tento skvost, poberieme sa k najbližšiemu smerovníku, ktorý mení farbu našej trasy na červenú. Po červenej doľava, takže treba vykročiť opäť raz do lesa. Stále sa budeme držať tejto farby, najprv mierne stúpanie a potom mierne klesanie. Vidíte pomedzi stromy ten kopec s jedným osamoteným stromom na vrchole? To je Skalnatá. Posledných pár metrov bude nepríjemnejších, lebo je to priame stúpanie hore. Avšak aj keď to vyzerá hrozivo, je to len pár minút a kocháte sa výhľadom z jedného z najnižších sedemstoviek v Malých Karpatoch.

Vzdialenosť 4,1 km | Čas 1:45 hod | Stúpanie 298 m | Klesanie 58 m

Zaujímavosti

O Zochovej chate sa moc rozpisovať nebudeme, napísali sme toho o nej dosť v iných článkoch. Každý turista pozná tento vynikajúci uzol ciest, odkiaľ je možnosť sa vybrať na všetky rôzne smery.

Čermák je lúka v sedle rovnomenného vrchu, ktorý dostal názov po miestnom horárovi. Táto lúka ponúka rozsiahle možnosti na piknik alebo posedenie, či už s deťmi alebo priateľmi. Je kúsok od Zochovej chaty, čo ale zapríčiňuje obvykle väčšiu skupinu záujemcov o tento kúsok oddychu. Cez víkendy tu počas priaznivého počasia nájdete rodinky s deťmi, ako aj psíčkarov. To jej ale na kráse neuberá, len sa stáva stále viac a viac populárnou.

Čo sa samotnej Skalnatej týka, tak jej nadmorská výška je 704 metrov. Ako sme spomenuli vyššie, jedná sa o jeden z najnižších najvyšších vrchov Malých Karpát. Dobre vieme, že toto pohorie nepatrí k vysokohorskej turistike, ale dokáže prekvapiť krásnou prechádzkou vo voľnom čase. Charakteristické pre Skalnatú je prudké stúpanie na jej východnom svahu, ktoré ale kompenzuje krásny výhľad naokolo. Ďalším povestným parametrom je osamotený strom, ktorý stojí tesne pod jej vrcholom. Hlavne kvôli výhľadu z tohto vrchu je vyhľadávaným cieľom viacerých fotografov a výletníkov.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *