Zrúcanina hradu Korlátka sa vypína nad záhorskou obcou Cerová. Napriek tomu, že z hradu neostalo veľa, aj tak má svoje čaro.

Náročnosť a dĺžka trasy

Jedna z mála zrúcanín, na ktorú sa ide viac menej dole kopcom. Samozrejme len v prípade, že použijete vlastný dopravný prostriedok a odparkujete v Cerovej pri Rozbehoch. V prípade hromadnej dopravy vám cesta bude trvať trošku dlhšie a odšliapete si nejaký ten meter na prevýšení, ale nič strašné to nie je.


Informácie o trase

Obec Cerová sa nachádza neďaleko Jablonice. Ak by vám to stále nebolo jasné, tak kúsok od Senice, no proste na Záhorí. Už z diaľky je vidno veterný mlyn, ktorý patrí k prvým takýmto elektrárňam na Slovensku. Cesta k rozhľadni je stále stále stále do kopca hore, až kým nezbadáte menšiu kamennú rozhľadňu Rozbehy. Pri nej sa dá pohodlne zaparkovať a vydať sa po neznačenej trase na zrúcaninu hradu Korlátka.

Vzdialenosť 887 m | Čas 00:20 hod | Stúpanie 24 m | Klesanie 18 m

Zaujímavosti

Hrad Korlátka si prešiel za svoje éru rôznymi názvami. Stále ho nájdete pod označením Korlátko, prípadne Korlátsky hrad. Nachádza sa v Malých Karpatoch a kedysi strážil takzvanú Českú cestu. Bol postavený pravdepodobne v 11. storočí spolu s hradom Branč. Vymretie rodu a majetkové spory viedli k tomu, že hrad postupne strácal majiteľa. V roku 1740 na hrade bývalo už len zopár ľudí, ktorí tu strážili väzňov v pivniciach. Od polovice 18. storočia pustol a pustol rýchlo, čo poznamenalo jeho podobu v dnešnej dobe. Dnes sa z neho zachoval len črep valcovej veže a pár zvyškov hradieb. Pre zaujímavosť hrad leží vo výške 455 metrov nad morskou hladinou a postupne sa o jeho záchranu starajú rôzne dobrovoľnícke skupiny.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *