Čarovná zrúcanina hradu Uhrovec je schovaná v Strážovských vrchoch a ukrýva nejedno prekvapenie. Chcete vedieť aké? Tak to musíte toto miesto navštíviť a spoznať.

Náročnosť a dĺžka trasy

Cesta na Uhrovec nie je ničím náročná, ale treba rátať s faktom, že hrady stavali na kopci. Čo znamená, že určite budeme kúsok stúpať, nie však dlho. Aj keď vás informačná tabuľa dole trošku oklame, nenechajte sa zmýliť, do pol hodinky svižným tempom ste hore ako nič. Výlet je vhodný pre všetky vekové kategórie a všetkým má určite čo ponúknuť.



Informácie o trase

Kroky nás doviedli do dedinky Uhrovské Podhradie, kde sa na jej konci rozprestiera pomerne veľké parkovisko pred chatovou oblasťou. Spoznáte ho ľahko, priamo v pozadí za ním je veľká skala pripomínajúca menší kameňolom. Tu je treba zapojiť nohy a začať kráčať na hrad. Držíme sa zelenej turistickej značky, ktorá nás dovedie k turistickému smerovníku. Ten nám ukazuje, že na hrad to bude 55 minút, čo však nie je zrovna pravdivá informácia. My ideme totiž po zelenej a zelenú trasu nám medzičasom mierne prerobili. Vydáme sa teda ďalej po zelenej značke, kde ale už o pár krokov ďalej bude odbočka vľavo medzi ploty, ktorá nám cestu určite uľahčí. Spoznáte ju tak, že na pravej strane bude ceduľka na strome s nápisom Hrad a zelená sa bude prudko stáčať vľavo. Prejdeme popri plote a začíname stúpať. No hádam ste si nemysleli, že na hrad pôjdeme po rovine. Stúpanie sprevádza lesný terén, ktorý ale nie je ničím náročný. Nemáte sa moc kde stratiť, takže stále rovno hore za nosom. Časom sa tento výstup ustáli a príde kúsok miernejšieho stúpania – to znamená, že vaša cesta na zrúcaninu hradu Uhrovec sa blíži ku koncu a cieľ je pred vami. Už ho vidíte?

Vzdialenosť 1,2 km | Čas 00:50 hod | Stúpanie 234 m | Klesanie 17 m

Zaujímavosti

Zaujímavostí o tomto hrade je nesmierne veľa, takže je ťažké začať tou správnou. Skúsime sa najprv pozrieť na históriu samotného hradu, ktorý vznikol v polovici 13. storočia, niekedy medzi rokmi 1251 až 1293. Na výstavbe hradu sa podľa dohadov podieľal Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ho od roku 1295 vlastnil. Vďaka svojej polohe sa hrad Uhrovec neocitol v centre bojov, dokonca bez väčších ťažkostí odolal tureckým nájazdom a nepodľahol ich dobývaniu. Tak mohutný nedobytný hrad predsa nemôže zničiť nič, poviete si. Ako to už ale býva, čo nezničili Turci, to zničila ľudská hlúposť a nedbanlivosť. Hrad menil majiteľov, až napokon pripadol rodu Zayovcom. Práve tí sa stali jeho záhubou, lebo svoj honosný život sústredili na kaštieľ v Uhrovci. Hrad využívali chvíľku ako väzenie, no nakoniec ho úplne opustili a nechali ho schátrať. Hrad pustol a zmenil sa na ruinu. Dnes však za jeho záchranu bojujú dobrovoľníci, ktorí sa snažia aspoň jeho časť postupne vrátiť do svojej podoby.

Čo sa týka umiestnenia, hrad je umiestnený v pomerne nedostupnej oblasti v Strážovských vrchoch a nachádza sa v nadmorskej výške 591 metrov. Ponúka prekrásny výhľad na všetky svetové strany, kde je dookola obkolesený hustými lesmi a kopcami. Ako ďalšiu a to zrovna nemalú zaujímavosť môžeme uviezť, že na hrade Uhrovec býva hradný kastelán – Pavel Pavlis. Práve tento sympatický pán spravuje tento krásny hrad a zabezpečuje toho aj veľa okolo, napríklad aj, že vás na hrade bude čakať vychladené pivko. V hrade Uhrovec je po dohode s majiteľom možné prespať, čaká vás tam útulná izba, či hradná kuchyňa. Hrad je otvorený prevažne neustále, avšak môže sa vám stať, že vás zastaví hradná brána. Práve preto je vhodné pred návštevou hradného kastelána kontaktovať, či je vstup možný. Mohlo by sa vám stať, že ste merali cestu nadarmo…

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

One Response to " Zrúcanina hradu Uhrovec "

  1. Sona píše:

    Super skratka deťom sa veľmi páčilo. Dole sme zbehli tou dlhšou. Bol to pekný výlet. Užili sme si to všetci. Deti 9, 5 a 2,5roka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *