Zrúcanina Pajštún

7

Zrúcanina hradu Pajštún patrí už dlhé roky k obľúbeným výletným miestam pri Bratislave. Stretnete tu rodinky s deťmi, ale aj postarších výletníkov. Opekanie a pikniky povolené.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť trasy je pomerne jednoduchá, jej dĺžka je 1,7 kilometra a dá sa s prehľadom zvládnuť za 45 minút. Čaká nás stúpanie cez 200 výškových metrov, takže sa musíte pripraviť na to, že sa trošku zapotíte.

V prípade záujmu o dlhší výlet si viete trasu natiahnuť na približne trojhodinovú, ak sa z Pajštúnu vyberiete na zbytky strážnej veže – Dračí hrádok.
vzdialenosť cca 1,7 km – prevýšenie 227 m – čas 0:45 hod

Informácie o trase

Cesta na zrúcaninu Pajštún nás dovedie do obce Borinka, kde je ideálne zaparkovať na námestí. Je tam menšie parkovisko približne pre päť áut. Od tohto parkoviska sa vyberieme smerom hore do dediny, držíme sa červeného turistického značenia, ktoré nás dovedie na lesnú cestičku. Mierne stúpanie hore, potom dlho dlho rovinka a klesanie, aj tak by sa dala charakterizovať táto lesná cestička. Odbočiek je tu veľa, preto odporúčam sledovať značky. Dostaneme sa pod strmší svah, na ktorom je orientačná tabuľa s výskytom rôznych živočíchov v tejto lokalite. Tu začína to pravé – kolmo hore. Cestou hore minieme dve križujúce sa cesty, ktoré využívajú lesníci. Po zvládnutí posledného úseku sa pred nami objaví smerovník, ktorý nám hovorí, že sme pri hrade. Ale na hrad nám ostáva asi ešte 5 minút smerom doprava hore. Už ho vidíte?

Ako sme spomenuli vyššie, je možnosť natiahnuť si trasu na dlhšie, čo reálne znamená, že máte záujem o zbytky hradnej veže, ktorá nesie názov Dračí hrádok. Z hradu zvolíme žltú turistickú značku, ktorá nás zhruba po hodine dovedie k samotnej strážnej veži. Odtiaľ je potrebné sa vrátiť naspäť na rázcestie a pokračovať po žltej turistickej ďalej smerom dole. Keď sa dostaneme na asfaltovú cestu, turistická značka nám hovorí, aby sme pokračovali vľavo. Tu je asi lepšou variantou odbočiť vpravo a držať sa asfaltovej cesty, ktorá Vás privedie naspäť k parkovisku v Borinke.
Obec Borinka- Pajštún, zrúcanina
alternatíva: Obec Borinka- Pajštún, zrúcanina – Pod Kozliskom – Dračí hrádok, rázcestie – Dračí hrádok- Pod Dračím hrádkom

Zaujímavosti

Zrúcanina Pajštún patrí medzi najvyhľadávanejšie objekty v okolí Bratislavy. Nachádza sa na juhozápadnej strane pohoria Malé Karpaty, na kopci vo výške 486 metrov nad hladinou mora. Patril do skupiny pohraničných hradov, ktoré chránili severozápadnú stranu Uhorska. Postavili ho v druhej polovici 13. storočia. Slúžil ako kráľovský hrad, bol nespočetne krát prestavaný. Ubránil sa tureckým nájazdom, podľahol však inému dobyvateľovi. V roku 1810 ho vypálili napoleónske vojská. Od tej doby hrad chátral, až sa dostal do aktuálneho stavu. O radných pánoch a majiteľoch sa zachovalo pomerne veľa materiálov, každopádne zo samotného hradu je už len pár obvodových múrov.

Zaujímavosťou hradu Pajštún sú levie hlavy. Pôvodne ich bolo deväť, dnes už však môžeme vidieť len šesť týchto architektonických skvostov. Jedného dokonca zblízka, keďže padol. Ak si všimnete pajštúnske levy pozorne, zistíte, že každý z nich má iný výraz tváre.

Povesť hovorí o starom dobrom pánovi hradu a jeho krutej manželke. Pán hradu túžil po potomkovi. Jeho manželka bola prekliata matkou trojčiat za to, že ju hanebne vysmiala. Porodila pánovi hradu syna, avšak nie jedného ale hneď siedmych. Krutá matka sa za svojich sedem detí tak hanbila, že prikázala slúžke aby zobrala šesť detí a v lese ich zahubila. Slúžke srdce nedovolilo tento skutok vykonať a priznala sa pánovi, čo jeho manželka zamýšľala s deťmi vykonať. Pán hradu odviedol svojich šesť synov na susedný hrad a tam ich vychovávali sluhovia. Keď vyrástli, pán hradu ich priviedol na hrad a krutej matke sa skoro srdce zastavilo. Dlhé roky sa kajala a ďalej v cnosti vychovávala svojich sedem detí.

V dnešnej dobe na hrade nájdete rodinky s deťmi, ktoré prišli na výlet, prípadne horolezecké tímy, ktoré sa rozhodli pokoriť skalnú stenu. Z hradných skál vidieť celé okolie ako na dlani, takže výlet každopádne odporúčam. Vzhľadom na blízku lokalitu pri Bratislave a veľký záujem návštevníkov sa zrúcanina pomaly ale isto rozpadáva viac a viac…

O Dračom hrádku sa toho zas tak veľa nevie. Jedná sa o zrúcaninu strážnej veže. Prvé záznamy sú z 13. storočia, kde bol postavený pravdepodobne z kráľovskej iniciatívy. Strážna veža dlho svoju funkciu nevykonávala, keďže už v prvej polovici 15. storočí Dračí hrádok vyhorel a zanikol. Do dnešnej doby z neho ostalo doslovne minimum – ak sa to tak dá vôbec nazvať. Keby Ste nevedeli, že stojíte pred Dračím hrádkom, asi by Vás to ani nenapadlo.

Galéria

Last modified: 23. augusta 2018

3 Responses to " Zrúcanina Pajštún "

  1. Ján Vicen píše:

    Poznám tento hrad – jeho zrúcaninu, keď že sa venujem hradom na Slovensku, najviac ma zaráža len jeden jediný fakt, že tento úžasný kúsok hradu – zrúcanina, pozostatok ešte dodnes nemá svojho záchrancu, a to je len naozaj kúsok od Bratislavy, kde môžu tento hrad dať do takej parády ako už niektoré hrady – zrúcaniny sú, je ich približne cca do 40 hradov. Treba len zdvihnuť zadky od kávičky , dať sa partia správnych ľudí do kopy a pridajú sa aj finančníci a záchrana hradu je na svete, aké jednoduché, však? Plavecký hrad má svojich záchrancov! Tento Pajštún zostane len ako piknikové miesto bratislavákov? ašte že sú tam aj skalolezci, ďalšia partia na záchranu. To ste tam takí neschopní občania, že si neviete zachrániť jeden hrad? Stupavania sa zatiaľ len dohadujú, možno už sa dohodli že by ten hrad aj zachraňovať chceli. Tak toto sú tipy kto s kým, ako, kedy to sa už musia oni dohodnúť.

  2. ján píše:

    comments- dobre sa píše- venuješ hradom a čo ďalej treba zdv ydvihnúť zadky.Skús niečo spraviť na záchranu.

  3. Nice post. I learn something totally neew and challenging on blogs
    I stumbleupon every day. It’s always helpful to read content from other authors and use something from their sites.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *