Hľadáte ľahko dostupnú a zaujímavú jaskyňu? Možno práve pre vás bude Opatovská jaskyňa to pravé. Čaká na vás asi 60 metrov jaskynných chodieb a možno oveľa viac.

Náročnosť a dĺžka trasy

Vstup do jaskyne je nenáročný, vzhľadom na to, že vchod sa nachádza pár metrov od hlavnej cesty, prípadne zástavky hromadnej dopravy. Cesta k jaskyni je kratučká s minimálnym prevýšením a dala by sa nazvať krátka prechádzka. Posledných pár metrov vám ale skomplikuje skalná stena, ktorá nie je nijako nebezpečná, ale za daždivého počasia sa môže mierne šmýkať. Ak beriete deti, práve pri vstupe a výstupe z jaskyne na ne dávajte väčší pozor, aby sa nikomu nič nestalo.


Informácie o trase

Nájsť Opatovskú jaskyňu nie je vôbec náročné. Medzi obcami Zamarovce a Skalka nad Váhom sa nachádza Kláštor Veľká Skalka, ku ktorému vás bez najmenších pochybností dovedú informačné tabule. Nájdete tu zástavku hromadnej dopravy ako aj rozsiahle poľné parkovisko bez spoplatnenia. Cestou na Kláštor Skalka môžete po pravej strane pozorovať veľkú dieru v skale, zhruba vo výške dvoch metrov nad zemou. Práve to je vstup to jaskyne.

Vzdialenosť 68 m | Čas 00:05 hod | Stúpanie 14 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Opatovská jaskyňa je známa tiež ako Jaskyňa nad cestou. Tento krasový útvar označili v roku 1994 za prírodnú pamiatku a nachádza sa v nadmorskej výške 230 metrov nad morom. Jaskyňa nemá krasovú výzdobu, je verejnosti voľne prístupná a pozostáva z dvoch chodieb – západnej a juhozápadnej. Západná časť chodieb má dĺžku krásnych 38 metrov a prekvapí vás hlavne tým, že vždy keď si myslíte, že už končí sa za zákrutou objaví ďalšie pokračovanie. Juhozápadná časť je menšia, no aj tak je 22 metrová dĺžka postačujúca. Ak ste správne rátali, Opatovská jaskyňa teda disponuje krásnou dĺžkou chodieb a to konkrétne 60 metrov. Asi je dobré spomenúť, že ju vytvorili tečúce podzemné a priesakové vody. Čo sa obyvateľstva jaskyne týka, nájdete tu prevažne netopiere a pavúky, čiže návštevníci so strachom z pavúkov by asi mali zvážiť vstup. Síce je jaskyňa definovaná ako bezkrasová, po bližšom skúmaní možno aj vy objavíte menšie známky tejto výzdoby. Na tie pravé útvary si však ešte pár storočí počkáme…

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *