Navštívte kratšiu rakúsku zaistenú lezeckú trasu, spoznajte ferratu Ganghofersteig. Možno krátka ale pestrá ferratka v Hohe Wande neurazí, začiatočných lezcov dokonca môže potrápiť.

Náročnosť a dĺžka trasy

Nástup na ferratu je rýchly, avšak nie zrovna príjemný a bezpečný. Cestou dole k ferrate Ganghofersteig je potrebné opatrne zliezť kamenistým terénom a hlavne sa nestratiť v zle označenom rakúskom prostredí. Čo sa samotnej zaistenej trasy týka, trvá len pár minút a nepatrí k najnáročnejším, no neskúsených lezcov možno potrápi.


Informácie o trase

Nájsť začiatok tejto ferraty vyžaduje kúsok šťastia. Napriek tomu, že označená je, treba rátať s tým, že v Hohe Wande si so značením turistických trás moc hlavu nerobia a očakávať podrobné turistické značenie ako je napríklad na Slovensku určite nemôžeme. Vyberieme si teda záchytný bod, ktorým je horská chata Herrgottschnitzerhaus. Táto chata je v slepej uličke na vrchole pohoria Hohe Wand a za ňou je pomerne veľa parkovacích miest. Je ľahko dostupná autom, prípadne  sa dá na ňu dostať s prehľadom pešo, keď sa motáte na vrchole tohto rakúskeho parku. Nájsť chatu je jednoduché, no však tu začína ten pravý boj s orientáciou. Od parkoviska za chatu vedie cesta na vyhliadku, kde sa nám objavia tri cesty. Jedna je vpravo, tou ale nechoďte, tade sa vrátime z ferraty. Druhá cesta je vľavo, tá vedie ale do dedinky Dreistetten. Málo viditeľná je ale trasa v strede, ktorá je označená zelenou značkou. Volíme tú v strede a vyberieme sa pomerne dosť strmým svahom dole nie zrovna príjemným terénom. Po pár minútach si môžete všimnúť skalnú stenu na pravej strane, z diaľky sú viditeľné kovové schodíky. Presne to je miesto, kde je treba hľadať nenápadnú odbočku doprava, ktorá je riešená len formou vyšliapaného chodníku bez akéhokoľvek značenia. Tento chodník je ťažšie viditeľný, ak ho ale nájdete, do piatich minút vás dovedie pod skalu, kde na poslednú chvíľku zbadáte oceľové lano. A lezenie po ferrate môže začať.

Náročnosť: B/C | Čas ferraty 00:15 hod | Prevýšenie 45 m

Zaujímavosti

Ferrata Ganghofersteig možno nepatrí k najlepším a najvyhľadávanejším ferratám v rakúskom Hohe Wande, no pre začiatočných lezcov, ktorí si chcú lezenie užiť je určite dobrou voľbou. Pohorie Hohe Wand je pre lezcov menším rajom a v tomto krásnom pohorí nájdete aj neskutočne veľa zaistených lezeckých trás, takzvaných ferrát. Práve Ganghofersteig je pestrá lezecká cesta vhodná hlavne pre začínajúcich lezcov. Tých môže táto kratšia trasa v určitom úseku mierne potrápiť, takže nie je radno to podceniť.

Pripomeňme si ešte, že takéto lezecké trasy sú na vlastné riziko a je nutné použiť správnu bezpečnostnú výbavu. Tam určite patrí horolezecký sedák, tlmič pádov, prilba a vhodná obuv. Lezecký terén nie je dobré podceniť, inak sa môže z príjemného zážitku stať nepríjemný úraz.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *