A tak nám začalo leto a s ním aj aktívna turistická sezóna pre väčšinu rekreačných výletníkov. Už zo skúseností vieme, že práve v letných mesiacoch sa väčšina ľudí rozhýbe a vyhľadáva krásy okolitej prírody. Veď nie všetkých nás to ťahá k moru 🙂. A keďže nás čakajú dva mesiace prádznin a dovoleniek, pripravili sme si pre vás výberovku toho podľa nás najlepšieho, čo by ste toto leto mohli navštíviť na Slovensku. Známe aj neznáme miesta, rozličné pohoria, jednoducho sa pozrime na to, čo by ste tento rok nemali obísť…

Roháčske plesá

Keď sa rozhodnete zavítať do Západných Tatier a necítite sa na žiadnu náročnú hrebeňovku, urobte si kratší výlet aspoň na Roháčske plesá. Párhodinová turistika s nádhernými výhľadmi v srdci Západných Tatier, to naozaj stojí za tých pár hodín kráčania. Ak sa k tomu pridá ešte aj nádherný Roháčsky vodopád, je táto trasa naozaj ideálnym spestrením letného dňa na horách. A ako celý tento okruh vyzerá sa pozrite tu.


Šíp, Zadný Šíp a Podšíp

Šíp, Zadný Šíp a Podšíp

Alebo tri vrcholy jedného vrchu v rámci jedného výletu! Presunieme sa na Liptov, kde sa z diaľky týči veľký vrch, strážiaci cestu z Martina do Ružomberka. Tento vrch ponúka neuveriteľné výhľady na krajinu a výstup na neho vás určite prekvapí. Nemyslite si ale, že to bude zadarmo. Cestu hore si užijete tak, ako sa na liptovský vrch patrí, no na konci vám to vynahradí scenéria okolia.  Cestu na Šíp si ale dobre naštudujte.


Na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú

Východná Vysoká

Vysoké Tatry! Lákadlo pre našich aj zahraničných turistov. Tentokrát ale žiadne “otrepané” Rysy, pozrieme sa totiž na asi najkrajší výhľadový vrch vo Vysokých Tatrách. Východná Vysoká vám ponúkne výhľad na okolité vrchy a plesá. A so svojou výškou vyše 2400 metrov to určite nie je prechádzka po parku. Aj napriek tomu si vás tento vrch získa a cestou k nemu si obzriete Gerlachovský štít.  Ako sa tam dostať si prečítajte tu.

Vodopády Studeného potoka

Vodopády Studeného potoka

Vo Vysokých Tatrách ešte ostaneme. Obzrieme si totiž najkrajšie vodopády v tomto pohorí a keď už je to leto, trošku sa aj schladíme :-). Tak vyskúšajte našu cestu, kde jedným výletom obeháte Skalnaté pleso, tri horské chaty a samozrejme Vodopády Studeného potoka. A pritom to ani nebude náročná trasa s krvopotným stúpaním. Že ako na to?


Ferrata HZS Kyseľ

Roklina a ferrata Kyseľ

Poďme ešte kúsok na východ, kde nás čaká Slovenský Raj. Áno, Tomášovský výhľad proste musíte pri návšteve Raja vidieť, ale spomeňme si, že HZS tu vybudovala atraktívnu ferratu, alebo ak chcete zaistenú lezeckú trasu. Tá prechádza roklinou Kyseľ a svojimi zákutiami, lávkami, potokmi, jaskynkami a mnohým ďalším vás určite očarí. A to nehovoríme o vodopáde na konci…  Nezabudnite ale na správnu výbavu!


Sokolia dolina - Pomsta rebríkov

Sokolia dolina

V Slovenskom Raji ešte ostaneme, tentokrát kvôli jednej rokline. Teraz nemyslím Suchú Belú alebo Prielom Hornádu. Mám na mysli najkrajšiu a najdivokejšiu roklinu Slovenského Raja – Sokoliu dolinu. Je trošku ťažšie dostupná, takže tu stretnete menej návštevníkov, čo je v preplnenom letnom raji veľká výhoda. A na konci Sokolej doliny vás čaká druhý najvyšší vodopád na Slovensku. Chcete sa dozvedieť viac?


Súľovský okruh

Súľovské skaly

Áno, už keď vyberáme výlety na leto, nemôžem vynechať svoju srdcovku a tou je Súľov. Určite tu nájdete mnoho rôznych kuriozít a oplatí sa tu stráviť viac dní. No ak si chcete pozrieť prírodné pamiatky, neskutočné skaly, zrúcaninu hradu, prekrásne výhľady alebo jaskyňu v rámci jedného párhodinového výletu, je Súľov presne niečo pre vás. Isto sa sem budete chcieť vrátiť aj nabudúce.  Celý okruh nájdete podrobne popísaný tu.


Via ferraty Komín na Skalke

Ferraty na Skalke

Na záver mi nedá nespomenúť Kremnické vrchy. Trošku podceňovaný kút Slovenska, no návšteva tejto časti krajiny nie je rozhodne zbytočná. Ak odhliadneme od krásneho mesta Kremnica, rozhľadní, jaskýň, baní a týchto vecí, čaká vás tu krásna lezecká trasa na Skalke. A práve tento rok k nej pribudol adrenalínový lanový most, takže toto miesto vás vie stále niečim prekvapiť.  Ak by ste ale chceli viac informácií…

Last modified: 27. júna 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *