Turistika cez Šíp na Zadný Šíp a Podšíp vás určite neomrzí. Nádherná prechádzka prírodou s krásnymi výhľadmi, to je presne to, čo teraz potrebujete.

Náročnosť a dĺžka trasy

Už pri pohľade na samotný Šíp, ktorý sa naskytá zdola je asi jasné, že to príjemná prechádzka nebude. Na druhej strane to nie je nič krvopotné a výstup hore nepatrí medzi najobtiažnejšie. Trasa je bezpečná a jednoduchá, len sa v niektorých úsekoch proste zapotíte.


Informácie o trase

Náš výstup začne v obci Stankovany. Či vystúpite z vlaku, alebo z auta, sledujete žltú turistickú značku. Tá vás najprv prevedie časťou obce, kde si môžete prezrieť krásny altánok, neskôr vstupujete do lesa. Lesná cesta má síce stúpajúcu tendenciu, ale zvládnuť sa dá a ani neviete ako a ste na veľkej lúke. Tá sa volá Žaškovské sedlo a prináša krásny pohľad naokolo. V niektorých prípadoch sa dokonca môžete zoznámiť s koníkmi, ktoré sú v neďalekom výbehu. Nenechajte sa zlákať ceduľou “guláš a pivo” na turistickom smerovníku a pokračujte pekne smerom hore opäť do lesa. Lesná cesta vás bude ťahať ďalej na neďalekú čistinku, kde si môžete na ľavej strane všimnúť menší skalný výbežok. Z tohto výbežku je pekný výhľad na obec, prípadne pod ním sa nachádza malá jaskyňa. Ak ste sa popozerali, ideme ďalej a ako obvykle, znova hore, stále po žltej. Ešte pár výškových metrov a zrazu sa pred vami objaví krásna scenéria, neuveriteľný pohľad na okolitú prírodu. Práve ste totiž dorazili na Šíp. V diaľke vidno obec Stankovany, rieku Váh a hlavne okolité vrchy. Užite si výhľad a potom pokračujte ďalej po nami známej žltej značke. Pred nami je lesná cesta typu “hore-dole”, ktorá ale prináša krásne miesta ako napríklad skalnú bránu. Cez tento kamenný útvar musíte prejsť a dostanete sa na Zadný Šíp. Pre veľa ľudí je práve tento Šíp ten pravý. Tu však príjemná cesta skončila a nasleduje nepríjemný prudký zostup dole. Ak máte problémy s kĺbami, odporúčam nasadiť bandáže a ide sa. Cesta dole zastane na veľkej lúke s pár klasickými drevenicami. Vitajte na Podšípe. Práve tu opúšťame značenú trasu a vyberáme sa tou neznačenou. Na turistickom smerovníku jasne píše 2,5 kilometra do obce Stankovany a presne to je našim cieľom. Takže od smerovníku vľavo a vyšliapanou cestou stále rovno až do dediny.

Vzdialenosť 9,7 km | Čas 4:10 hod | Stúpanie 864 m | Klesanie 864 m

Zaujímavosti

Obec Stankovany sa nachádzajú kúsok od Ružomberku na úpätí Šípskej Fatry. Asi tri kilometre od obce sa spája rieka Váh a Orava. V minulosti sa obyvatelia tejto obce venovali hlavne dobytkárstvu a drevorubačstvu. V sučasnosti sa tu nachádza chránené územie so siričito-železnatými prameňmi. Stankovany by sme určite odporučili rodinám na rekreačné účely, ak si chcú oddýchnuť od zhonu mesta a vychutnať krásne prostredie.

Nad spomínanou obcou sa týči z diaľky vrch Šíp. Tento 1 170 metrov vysoký vrch nemôžete prehliadnuť. Ponúka prekrásny výhľad na šíre okolie a má tri vrcholy. Najnižší je zalesnený Žaškovský vrchol, ktorý moc výhľadu neponúka a preto nepatrí medzi vyhľadávané lokality. Zato hlavnému vrcholu výhľad rozhodne nechýba. Ten posledný vrchol – Zadný Šíp má už od nepamäti drevený kríž. Ten je tu podľa povesti už od čias Cyrila a Metoda. Viac krát ho síce vymenili, ale stále stojí na rovnakom mieste.

Drevenicová osada Podšíp nie je len taká lúčka posiata stavbami. Nachádzajú sa tu naozaj historické drevenice a samotný Podšíp ponúka taktiež krásny výhľad do okolia. Ak ste tadiaľ išli, určite ste si všimli krásny výhľad napríklad na Veľký Rozsutec. Spomenieme ešte prameň s výbornou horskou vodou, ktorý dopĺňa tento kúsok pokoja a oddychu.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *