Výlet okolo Roháčskych plies je lákadlom pre milovníkov hôr a hlavne Západných Tatier. Krásne plesá schované pod vysokými štítmi Roháčov, k tomu vodopád. Čo viac si priať?

Náročnosť a dĺžka trasy

Tento výlet už môžme bez problémov volať turistikou. Samotná dĺžka trasy je približne štyri a pol hodiny, pričom prevýšenie je niečo nad sedemsto metrov. Necelá polovica je po asfaltovom chodníku, zvyšok vedie typickým oravským horským chodníkom, kde sa už odporúča lepšia obuv. Nečakajú vás ale nebezpečné úseky, alebo reťaze, takže môžete bez ťažkostí vziať aj tých najmenších, aspoň sa trošku unavia :-).


Informácie o trase

Náš dnešný výlet začína pod Spálenou. Je to záchytný bod a hlavne parkovisko kúsok za obcou Zuberec. Určite si ho všimnete, vedie odtiaľto totiž aj lanovka. Tu nájdeme turistický rozcestník, ktorý nás navedie na zelenú trasu, ktorá vedie príjemným lesíkom. Pár minút lesnou cestou a objaví sa pred vami menšia chata na rázcestí Šindľovec. Meníme farbu na červenú, prechádzame na asfaltový chodník a začíname stúpať. Táto nekonečná asfaltová cesta bude pokračovať okolo rázcestia Adamcuľa až na Ťatliakovu chatu. Ak máte čas, vybehnite si pár metrov za chatu a pozrite si Ťatliakove jazero, ale potom sa vráťte k rozcestníku a zvoľte modrú farbu. Prechádzame z asfaltovej cesty na horský terén a stále stúpame. Tu už sa stretávame s typickým horským chodníkom, ktorý nás dovedie na rázcestie v Smutnej doline. Na Baníkov dnes nepôjdeme, takže zmeníme smer na zelenú farbu a vyberieme sa popod štíty, ktoré sa týčia všade navôkol. Pár minút a už sme pri prvom Roháčskom plese. Zelená nás odvedie okolo všetkých Roháčskych plies k smerovníku Roháčske plesá. Už máme najťažšiu časť cesty za sebou a prichádza klesanie po modrej turistickej značke. Stále dole po modrej, bude to trošku nepríjemnejší zostup, ale nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Po približne pol hodinke uvidíme značky, ktoré nám odkrývajú Roháčsky vodopád. Keď už to máme cestou, je škoda na tých pár metrov neodbočiť. Obzrieme si vodopád a vydáme sa ďalej po modrej značke dole. Tá nás napojí na rázcestie Adamcuľa, kde už by vám to malo byť povedomé. Ak by ste si ale neboli istí, dole po asfaltke na rázcestie Šindľovec a odtiaľ po zelenej pod Spálenú.

Vzdialenosť 12,1 km | Čas 4:45 hod | Stúpanie 802 m | Klesanie 791 m

Zaujímavosti

Roháče sú odnepamäti obrovským lákadlom pre fanúšikov poriadnej turistiky. Je to neskutočne nádherné prostredie plné krásnych výhľadov a zákutí. Roháčska dolina ma pritom tvar písmena U a vytvoril ju ľadovec. Celkovo sú Roháče jedným z najvyhľadávanejších turistických miest na Slovensku.

Samotné Roháčske plesá sa nachádzajú priamo pod Ostrým Roháčom, Plačlivým a Kopami. Jedná sa o sústavu viacerých plies obklopené nádhernou scenériou Západných Tatier. Celkovo sú štyri, menovite Veľké, Druhé, Tretie a Horné Roháčske pleso. Nachádzajú sa v terasách nad sebou, pričom najnižšie je v nadmorskej výške 1562 a najvyššie v nadmorskej výške 1719 metrov. Spolu sú prepojené Roháčskym potokom. Roháčske plesá sa vyznačujú nezvyčajne nádhernou faunou a flórou. Nájdeme tu napríklad mimoriadne zriedkavú rastlinu Ježohlav úzkolistý, ktorá sa s výnimkou niektorých tatranských plies nevyskytuje už nikde inde. Čo sa zvierat týka, bežne môžete vidieť kamzíka, svišťa a s trochou šťastia zazrieť lietať aj orla.

Podľa starej ľudovej povesti tu kedysi žila jedna žena, ktorá prišla o oboch synov a manžela. Sadla si a plakala. Plakala tak veľmi, že jej slzy vytvorili štyri plesá. Aj preto sa vrch nad plesami volá Plačlivé.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

One Response to " Okolo Roháčskych plies "

  1. Maroš píše:

    Super okruh, nestratili sme sa s kamarátkou, výhľady top a príroda krásna. Odporúčam!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *