Súľovské vrchy ukrývajú rôzne prekvapenia od jaskýň cez nezvyčajné skalné úkazy. Neviete kam na výlet? Určite sem. Odporúčame Súľovský okruh.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť tejto trasy je stredná, čo znamená, že miestami je dosť nepríjemný výstup a miestami krásna rovinka. Celkový čas síce turistický sprievodca odhadol na približne 5 hodín, avšak je dobré si na trasu vymedziť značnú časovú rezervu. Vzdialenosť je to len niečo pod osem kilometrov, ale vďaka náročnému stúpaniu je trasa časovo náročnejšia. Nehovoriac o tom, ak si ju chcete užiť a nie sa len hnať ako zmyslov zbavení…


Informácie o trase

Turistické značky Vás zavedú na rozcestník Súľov parkovisko, ktoré je pre majiteľov automobilov nie zrovna vhodné – je totiž platené. V prípade, že neplánujete utratiť zbytočné peniaze, odporúčam odparkovať v obci Súľov pri kostole. Toto parkovisko je bezplatné, ale aby ste chytili voľné miesto vyrazte včas ráno. Z obce pešo po asfaltovej ceste na rozcestník Súľov parkovisko, odkiaľ sa vydáme po zelenej turistickej značke po náučnom chodníku smerom na Súľovský hrad. Cesta povedie lesnou cestičkou hore kopcom. Po necelej pol hodinke dôjdete na miesto, odkiaľ je prvý pekný výhľad na skaly naokolo. Tu zbystrite pozornosť a všimnite si vyšľapanú neznačenú trasu smerom vľavo (turistická pokračuje vpravo). Keď sa vyberiete do ľava už spomenutou trasou, po pár minútach máte krásny výhľad na Gotickú bránu. Po prezretí tohto prírodného úkazu sa vrátime na značenú trasu a pokračujeme na hrad. Cestou bude veľa krásnych výhľadov, množstvo možností fotenia skál naokolo. Na hrad je to lesno-skalnou cestou. Súľovský hrad síce nie je najväčší ani najkrajší, ale odporúčam sa tam pomotať, určite tam nájdete niečo, čo na iných zrúcaninách nie je. Na rozcestníku Súľovský hrad treba zvýšiť pozornosť, aby Ste trafili správnou cestou. Vyberte sa smerom dole po rebríkoch trasou istenou zábradlím. Po klesaní dole následuje kratučká rovinka a zase naspäť hore, tentokrát po červenej značke. Cestou prejdeme okolo vrchu Brada, pod ktorým si všimnete stenu určenú na lozenie. Červená trasa nás dovedie na Štefánikovú vyhliadku, ktorú rozhodne nesmiete vynechať. Je to asi najkrajšia vyhliadka celého okruhu a ten výhľad proste stojí za to. Pokračujeme ďalej až na rozcestník Pod Roháčom. Tu sa trasa zvažuje dole po žltej turistickej značke. Klesanie je mierne strmšie, dovedie nás až po Obrovskú bránu. Od tejto diery v horách nám žltá značka pripravila strmé klesanie, kde je nutné zvýšiť pozornosť, hrozia nepekné úrazy pri pošmyknutí. Zopár rebríkov a opäť rozcestník Lúka pod Roháčom. Odporúčam prejsť cez malú lúku a nasledovať žltú značku smerom hore, ktorá nás dovedie k jaskyni Šarkania diera. Cesta k nej je istená rebríkmi a provizórnymi schodmi, každopádne určite zvýšte opatrnosť. Po prezretí tohto prírodného úkazu sa vrátime na malú lúčku a po žltej príjemnou cestou smerom dole. Cesta dole už nie je nejako zvlášť záživná, keďže najkrajšie miesta už Ste navštívili. Žltá sa spojí s červenou, po ktorej pokračujeme smerom dole kopcom. Na ľavej strane sa nám naskytne výhľad na obec Súľov. Ak Ste zaparkovali v obci, nie je vhodné sa striktne držať červenej značky, pri prvej asfaltovej ceste odbočte vľavo smerom do Súľova. Skrátite si tak cestu k vozidlu a nemusíte sa vracať na parkovisko s rozcestníkom a odtiaľ zas po asfaltovej ceste do obce.

Vzdialenosť 7,9 km | Čas 5:20 hod | Stúpanie 641 m | Klesanie 641 m

Zaujímavosti

Súľovské skaly sú národná prírodná rezervácia, ktorá bola vyhlásená v roku 1971. Nachádzajú sa v nich mnohé netradičné prírodné úkazy, ktoré stoja za povšimnutie. Nie je to síce Slovenský Raj, ale určite stoja za prehliadku.

Gotická brána je jednou z najnavštevovanejších a najznámejších skalných brán v Súľovských skalách. Meno dostala podľa typu zalomenia, ktoré silno pripomína gotické portály. Dosahuje výšku 13 metrov a vznikla zvetrávaním skalného zlepenca. Vedie k nej neznačená krátka trasa, spomenutá už vyššie.

Na mohutnom skalnom bradle v nadmorskej výške 660 metrov sa nachádzajú zbytky Súľovského hradu. Hrad pochádza z prvej tretiny 15. storočia a do dnešného dňa sa žiaľ zachovalo len minimum obvodových múrov. Bol tvorený spodným a horným hradom, medzi ktorými bol výškový rozdiel až 25 metrov. Najprv ho postihol požiar, neskôr zemetrasenie, po ktorom už hrad nebol opravený a chátral. Podľa povesti žil v okolí hradu drak, ktorý rozzúrený lietal okolo hradu a narážal do skál. Zanechal tak otvor – Gotickú bránu a Šarkaniu dieru. Odvážny mladík Suľo sa ho vybral zabiť, lebo znepríjemňoval život v okolí. To sa mu podarilo a dedinčania mu za to postavili malý hrad v nedobytných skalách.

Po návšteve hradu nasleduje ďalší úkaz týchto vrchov – Štefánikova vyhliadka. Nie je to prírodný úkaz, je to skôr bradlo, z ktorého výhľad na okolitú krajinu hovorí sám za seba. Je z nej nádherný výhľad na celú súľovskú dolinu, ako aj na okolité vrchy.

Cestou po žltej značke narazíte na Obrovskú bránu. Túto “dieru” v skale nemôžete prehliadnuť, lebo jej výška je 11 metrov. Je taktiež nazývaná Skalná brána a prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1268. Napriek tomu, že je od Gotickej brány nižšia o zhruba dva metre, je aj tak označovaná ako najväčšia skalná brána súľovských skál. Je to aj vďaka jej šírke, ktorá má približne 10 metrov. Poriadne sa pozrite, čo dokázala stvoriť príroda pomocou vetra, mrazu a dažďa.

Žltá značka nám ale prináša ešte jeden skvost. Nesie názov Šarkania diera a je to významná prírodná pamiatka. Našli sa v nej pozostatky medveďa jaskynného a zvyšky ľudského osídlenia z doby kamennej. Jej dĺžka je 58 metrov a výška úctihodných 20 metrov. Podľa povesti v nej prebýval drak dlhé roky, podľa čoho aj dostala svoje meno.

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

3 Responses to " Súľovský okruh "

 1. Tomas píše:

  Zdravim,

  pocas citania clanku som sa niekolko krat stretol s varovanim ze je nutne zvysit opatrnost ak nechceme prist k nepeknemu urazu a vynara sa mi v hlave otazka ci odporucate tuto trasu aj v zimnom obdobi? Chystam sa tam buduci vikend na nocny vystup so zamerom odfotit si vychod slnka, tak ma zaujima Vas nazor na danu trasu v zime a v tme.

  Dakujem.

  • Majo píše:

   noo my sme to išli na jar a je tam veľa miest, kde treba správne našliapnuť. Osobne by som to asi v noci a navyše v snehu neriskoval, ale ak si dáte pozor na horších miestach na to, kam dávate nohu, mohlo by to byť v pohode. Ale ako hovorím, neriskoval by som to, ak tú trasu nepoznáte za normálneho počasia a cez deň…

 2. Peter píše:

  Zdravím,
  Super túra a aj na základe tohto článku sme sa rozhodli ju dnes absolvovať.
  Len malé upozornenie – na rozdiel od info v článku už obec zareagovala na parkovanie pri kostole a celé okolie “námestia” a kostola je taktiež spoplatnené (3€ auto/deň)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *