Pripravte sa na námahu a pot. Takto by sa dal nazvať výstup na Poľský hrebeň a Východnú Vysokú. Ale keď zbadáte ten výhľad, určite si poviete, že to za to stálo!

Náročnosť a dĺžka trasy

Pripravte sa na poriadny stupák hore. Prvá časť cesty pôjde po asfaltovej ceste, až kým sa nedostanete na Sliezsky dom. Od Sliezskeho domu začína typický tatranský horský terén, kde sa vyžaduje lepšia obuv ako bežné tenisky. Nečakajte žiadne rekreačné prechádzky, skôr neustále stúpanie až na vrchol.


Informácie o trase

Tatranská Polianka je známa asi všetkým návštevníkom Vysokých Tatier. Malebná dedinka v srdci Tatier, proste ju neprehliadnete. A začíname – turistický smerovník a zelená turistická značka. Asfaltová cesta nás bude viezť lesom stále smerom hore až na Sliezsky dom. Cestou minieme Velický most a Velickú poľanu. Okolie Sliezskeho domu je nádherné, zastavte sa a vychutnajte si okolie. Taktiež tu nemôžte prehliadnuť Velické pleso a Velický vodopád. Naša cesta pôjde presne okolo vodopádu, takže opäť raz zelená značka a ďalej hore. Cestou si obzrieme pár ďalších plies, z čoho určite neprehliadnete Dlhé pleso priamo pod Gerlachovským štítom, ktorý sa mimochodom vypína na ľavej strane väčšinu cesty na Poľský hrebeň. Nepríjemný horský terén a neustále stúpanie nás dovedie až na samotný Poľský hrebeň. Odtiaľto môžete pozorovať nádherné Zamrznuté pleso, ktoré sa rozprestiera pod vami. Ak ste si vychutnali ten výhľad, je čas sa trošku pohnúť. Konečne zmena, takže žltá značka a doprava na Východnú Vysokú. Ak sa lepšie zadívate, môžete tam vidieť iných turistov, také malé mravce na skale v diaľke. Každopádne na Východnú Vysokú je to už len trištvrte hodinka, takže zatnúť zuby, nabrať dych a poďme na vrchol.

Vzdialenosť 8 km | Čas 4:35 hod | Stúpanie 1272 m | Klesanie 71 m

Zaujímavosti

Tatranská Polianka je malá obec v ústí Velickej doliny. Patrí medzi najstaršie tatranské osady a okolie osady bolo osídlené už v praveku. Samotná obec sa nachádza v nadmorskej výške 1 005 metrov. Nachádza sa tu liečebňa, kde sa lieči napríklad chudokrvnosť alebo ochorenie štítnej žľazy.

Nenechajte sa pomýliť Dlhým plesom. V Tatrách sú totiž dve. Jedno sa nachádza vo Veľkej Studenej doline, druhé vo Velickej doline. A my sme išli okolo ktorého? Samozrejme toho vo Velickej doline. Jeho hĺbka je približne 5 metrov a rozloha 0,63 hektára. Ak by vás to zaujímalo, toto Dlhé pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1929 metrov a nachádza sa pod Gerlachovským štítom.

Poľský hrebeň je významné sedlo na hlavnom hrebeni Vysokých Tatier. Nadmorský výška 2 200 metrov nad morom vám už musí pripomínať, že výhľady budú stať za to. Poskytuje nádherný výhľad na okolité vrchy ako napríklad Východnú Vysokú a taktiež plesá.

Náš cieľ – Východná Vysoká. Jej vrchol má pyramídový tvar a jej výška je úctyhodných 2 428,6 metrov nad morom. Tento mohutný vrch sa niekedy nazýva aj Malá Vysoká, no malá rozhodne nie je. Výstup na ňu vám ukáže tú pravú vysokohorskú turistiku na Slovensku a bude pre vás neopakovateľným zážitkom. Východná Vysoká patrí k najobľúbenejším vrchom vo Vysokých Tatrách a ponúka asi najkrajší výhľad na okolité pohorie. Výstup je náročný, ale ten zážitok za to určite stojí.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *