V nasledovnom článku si pozrieme obľúbené vodopády Vysokých Tatier. Vodopády Studeného potoka sú vyhľadávaným turistickým miestom. Na Tatry nie moc náročná trasa vhodná aj pre menších.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasu sme trošku upravili, stojí vás síce jednu cestu lanovkou, ale pridá to na zážitku. Vďaka lanovke nás žiadne veľké stúpanie nečaká, celkové stúpanie je 140 metrov, čo je na Vysoké Tatry smiešne číslo. Celý okruh sa dá pomocou využitia lanovky stihnúť za nejaké štyri hodinky a má približne 12 kilometrov.


Informácie o trase

Ako sme spomenuli vyššie, trasu sme si mierne upravili. Pridali sme výlet lanovkou, čo síce stojí o nejakých pár eur viac, ale v krátkom časovom termíne sa dá stihnúť pomerne veľa krásnych miest. Nehovoriac o tom, že sme si ušetrili stúpanie a poväčšine budeme len klesať.

Naša cesta začína v obci Tatranská Lomnica, odkiaľ premáva lanovka smerom na Lomnícky štít. Parkovisko pri lanovke bolo aspoň doteraz zadarmo, čo je príjemná útecha vzhľadom na cenu lanovky. Vyhliadneme si lanovku, kúpime lístky na Skalnaté pleso a počkáme na lanovku. Vystúpime na Skalnatom plese, ktoré samo o sebe stojí za povšimnutie. Keď sme si pozreli okolie plesa, vyberieme sa na turistiku. Je potrebné trošku hľadať červenú turistickú značku, ale určite vám to nepotrvá dlho. Vyberieme sa teda po červenej, ktorá nás zavedie okolo Skalnatej chaty. Tejto farby sa držíme až k Zamkovského chate, respektíve rázcestiu pri spomínanej horskej chate. Na Zamkovského chatu si rozhodne odskočte, nájdete vyrezávané drevené sochy zvieratiek. Od rázcestia stále držíme červenú značku, ktorá nás privedie k prvému vodopádu – Obrovský vodopád. Popozerať, odfotiť a ideme ďalej. Značenie nás dovedie k tretej horskej chate v danej lokalite a to konkrétne k Rainerovej. Tu meníme farbu na modrú a smerujeme k Vodopádom Studeného potoka. Pri vodopádoch si treba dať pozor, tá správna značka je modrá, veľmi pozorne si všímajte, či ste na správnej ceste. Ak áno, mala by vás zaviezť priamo do Tatranskej Lomnice a náš výlet je u konca.

Vzdialenosť 17,3 km | Čas 6:35 hod | Stúpanie 1085 m | Klesanie 1085 m

Zaujímavosti

Začneme zhrnutím Tatranskej Lomnice, ktorá je jednou z najväčších a najkrajších osád Vysokých Tatier. Nachádza sa na úpätí Lomnického štítu a preslávená je vďaka svojim lanovkám. Z Tatranskej Lomnice sa dokážete pomocou siete lanoviek dostať až na Lomnický štít, aj keď je teda pravda, že za túto cestu si rozhodne priplatíte. Z histórie vieme, že Lomnica vznikla okolo roku 1892, o rok neskôr tu postavili Hotel Lomnica, ktorý bol v tom čase najväčší vo Vysokých Tatrách. V rokoch 1937 až 1940 bola postavená najväčšia atrakcia tohto miesta – lanovka na Skalnaté pleso a Lomnický štít. Pomocou tejto lanovky sa na spomínaných miestach mohli vystavať meteorologické stanice, ktoré fungujú doteraz. V roku 1905 bol postavený reprezentačný hotel Grandhotel, ktorý dnes poznáme pod názvom Grandhotel Praha.

Presunieme sa na Skalnaté pleso, ktoré sa nachádza v nadmorskej výške 1754 metrov. Má rozlohu 1,23 hektára a hĺbku okolo dvoch metrov. Aj keď hĺbku plesa by sme mali brať s určitou rezervou. Výstavba lanovky narušila nepriepustnosť dna tohto horského jazierka a preto je v suchom období niekedy skoro vyschnuté. Tomuto postupnému vysychaniu nepomáhajú ani stavby ďalších a ďalších budov v nižšie položenej Tatranskej Lomnici. Dúfajme, že nám úplne nevyschne, bola by to pre nás nesmierna škoda.

Zo Skalnatého plesa sa pomaly vyberieme okolo Skalnatej chaty. Túto menšiu chatku si mnohí z okoloidúcich ani nevšimnú, alebo jej nevenujú vôbec pozornosť. Na mieste tejto chaty vznikol kedysi voľný priestor, ktorý sa uvoľnil obklopený obrovskými balvanmi. Dostal názov Ohnisko. V roku 1915 tento útvar prebudovali a vybetónovali. Vznikla malá chatka, ktorá ale už okolo roku 1972 začala chátrať a niektoré jej časti boli rozobraté. Bola používaná ako sklad, neskôr ju začal spravovať TANAP, ktorý ju v roku 1993 prenajal horskému vodcovi, nosičovi a záchranárovi Lacovi Kulangovi. Ten ju zrekonštruoval a od roku 1996 bola opäť sprevádzkovaná. Ak by vás to zaujímalo, tak práve Laco Kulang je nepísaným kráľom tatranských nosičov, ktorý drží rekord – 151 kilogramov vyneseného nákladu.

Druhou horskou chatu v poradí je Zamkovského chata. V ústí Malej Studenej doliny na trase medzi Hrebienkom a Skalnatým plesom sa nachádza celoročne otvorená horská chata s možnosťou ubytovania. Krásna romantická chata pri potoku so štítmi Tatier nad sebou leží v nadmorskej výške 1475 metrov a vznikla v roku 1942, kedy ju postavil známy horský vodca a horolezec Štefan Zamkovský s manželkou Ľubicou. V období druhej svetovej vojny poskytla chata útočisko politickým utečencom a partizánom. Patrí medzi chaty, ktoré zásobujú výlučne nosiči, aj napriek tomu má celkom priateľské ceny.

Medzi Zamkovského a Rainerovou chatou sa nachádza prvý vodopád nášho okruhu – Obrovský vodopád. V nadmorskej výške 1330 metrov s výškou okolo 20 metrov je jeden z piatich vodopádov Malého Studeného a Studeného potoka. Je to piaty najvyšší vodopád Vysokých Tatier. Vďaka úzkemu skalnému otvoru, ktorý má len pol metra, pôsobí Obrovský vodopád mohutne.

Rainerka alebo Rainerova chata je najmenšia a najstaršia vysokohorská chata v Tatrách. Bola postavená v roku 1863 Jánom Jurajom Rainerom, ktorý ako prvý využil možnosť poskytovania služieb v tomto odvetví. Po smrti Rainera si prešla ťažkými časmi, chátrala alebo bola využívaná ako skladisko či dokonca chlievik. Správa TANAPu ju zrekonštruovala a v dnešnej dobe sa využíva na ľahké občerstvenie pre turistov a je v nej vybudované minimúzeum nosičského umenia. Táto najstaršia chata Tatier predstavuje cenný poklad starej tatranskej histórie. Každý rok sa tu koná nosičská súťaž, kde sa rôzni účastníci pretekajú s nákladom 70 a 100 kg na dĺžku približne 300 metrov. Na Troch kráľov tu vždy vybudujú zo snehu a ľadu symbolický betlehem.

Vodopády Studeného potoka, alebo aj Studenovodské vodopády sú vytvorené troma vodopádmi – Malý, Skrytý a Dlhý vodopád. Spojením týchto troch vodopádov v kombinácii so skalnou stenou vznikli nádherné obrovské vodopády. Na jar, prípadne v silných dažďoch o to lákavejšie pre turistov. Tieto vodné kaskády rozhodne patria k raritám Vysokých Tatier a vašu návštevu si rozhodne zaslúžia. Najvyššia kaskáda meria úctihodných 13 metrov a svojou mohutnosťou, šírkou a výškou vás určite prekvapia. Takže neváhajte a hor sa na hory.

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *