Ubehlo 40 rokov od požiaru v rokline Kyseľ, kým vybudovali trasu cez toto čarovné miesto. A nie hocijakú! Ferrata HZS Kyseľ vás upúta svojou krásou a vyskúšate si zaistenú trasu pomedzi vodopády.

Náročnosť a dĺžka trasy

Ako prvé uvedieme, že táto trasa je otvorená len v období od 15. júna do 31. októbra. Mimo tohto obdobia je pre turistov uzavretá.

Čo sa náročnosti týka, musíme vziať do úvahy, že sme v Slovenskom Raji. Takže najprv sa musíme dostať na začiatok ferraty, aby sme ju vedeli prejsť. Odporúčame zvoliť roklinu Prielom Hornádu, kde si aspoň pozrieme ďalší kúsok tohto čarovného miesta.  Samotná ferrata trvá približne dve hodinky, záleží od počtu ľudí a toho, ako veľmi si chcete daný kúsok kraja vychutnať. Čo sa náročnosti týka, musíte vziať do úvahy, že tam podstatnú časť trasy leziete po stupienkoch, ktoré sú mokré a šmykľavé. V tomto prípade by sme asi odporučili nechať najmenšie deti doma a ak s ferratami nemáte skúsenosti pristupovať k tomuto miestu radšej opatrnejšie.


Informácie o trase

Určite na ferratu nájdete plno rôznych trás, my sme si vybrali tú najľahšiu a najrýchlejšiu, ktorú sme spojili s ďalšou peknou roklinou. Začíname na Podlesku, čo je akési východiskové miesto pre veľa pekných výletov v Slovenskom Raji. Spoznáte ho, má veľké parkovisko, veľa stánkov so suvenírmi a jedny malé potraviny. Na tomto mieste odporúčame zakúpiť aj vstupy na ferratu a pokiaľ nemáte vlastnú výbavu, toto je to správne miesto na jej zapožičanie. Zvolíme modrú turistickú značku a prejdeme okolo dreveného medveďa, pár chatiek a ranču. Modrá nás bude viezť lesom až k mostu, kade prejdeme na druhú stranu Hornádu a vydáme sa vľavo popri rieke. Onedlho nás prekvapí cesta nad samotným Hornádom, a modrá nás bude sprevádzať až po ústie Kláštorskej rokliny. Tu zmeníme farbu na zelenú, ktorá nám ukáže nejaký ten rebrík, veď sme v Raji a k Raju patria rebríky. Zelenou turistickou značkou sa dostaneme až na Kláštorisko, kde sa vieme osviežiť a oddýchnuť si. Z Kláštoriska po žltej, pripravte sa na nepríjemný zostup dole, ktorý ale končí pri ústí do rokliny Kyseľ a teda na nami vyhľadávanú ferratu. Samotná ferrata začína nižšími miestami nad potôčikom, postupne pridáva na tempe až v jej závere prejdeme popri Obrovskom vodopáde. Po ferrate sa žiaľ musíme vrátiť na Kláštorisko, odkiaľ nás pre zmenu červená značka bude smerovať až naspäť do Podlesku. Červená naspäť už toho moc neprináša, ale aspoň si kúsok oddýchnete.

Náročnosť B/C | Čas ferraty 2:15 hod | Prevýšenie 130 m

Zaujímavosti

Ako sme uviedli vyššie, pred 40 rokmi zničil požiar jednu z najkrajších turistických ciest v Slovenskom Raji. Našťastie je táto trasa zas prístupná pre turistov, avšak vo forme ferraty. Čo to znamená? Znamená to, že cez Kyseľ vedie zaistená lezecká trasa, vhodná však aj pre začiatočníkov. Nie je to ale len tak, lebo na prechod touto roklinkou potrebujete základnú ferratovú výbavu, ktorou je sedák, helma a istiaci set. Ak touto výbavou nedisponujete, nemajte strach, dá sa zapožičať na rôznych miestach za nie veľký poplatok. Odporúčame však aj nešmykľavé rukavice a dobrú obuv, ktorá je ale vhodná na akúkoľvek trasu v Slovenskom Raji. Ako väčšina zaistených lezeckých ciest, aj táto je jednosmerná, takže neskúšajte loziť opačne. Čo sa návštevy týka, je možné ju navštíviť individuálne, alebo si objednať doprovod na Správe NP Slovenský Raj. Doprovod nie je ale povinný.

Čo sa histórie týka, tak trasa Kyseľ bola v minulosti najnavštevovanejšou turistickou lokalitou v raji. V noci zo 16. na 17. júla 1976 vznikol v rokline požiar, pravdepodobne z neuhaseného ohniska. Ničivý požiar sa rozšíril na severné svahy a zachvátil plochu 30 hektárov. Vzhľadom na letné počasie bolo v rokline pomerne sucho a požiar sa nedarilo uhasiť. Uhasil ho zhruba po týždni až výdatný dážď. Keďže roklina nebola moc prístupná, požiar zničil lesný porast, ohorené korene stromov povolili a do rokliny sa zosunuli balvany zo svahov. Našťastie sa s tým príroda popasovala sama a dnes už môžeme vidieť nový zdravý les v tejto kedysi zničenej rokline.

Asi by bolo vhodné spomenúť, že vstup na ferratu je spoplatnený sumou 5 eur a vstupenky je dobré si zakúpiť ešte niekde na začiatku trasy, čiže v Podlesku, prípadne na inom mieste. Priamo pred vstupom na ferratu nie je možné vstupy zakúpiť, takže odporúčame kúpu vopred, aby vás to potom neprekvapilo. Výnos z poplatkov má byť použitý na obnovu turistických chodníkov, takže sa nemusíte báť, že sa na tom niekto nabalí. Ešte spomenieme, že cena vstupenky nezahŕňa poplatky na zásah horskej služby.

Ferrata HZS Kyseľ je určite krásnym zážitkom a odporúčame ju navštíviť. V letných mesiacoch počas sezóny ale môžete rátať s väčším počtom návštevníkov.

Galéria

Last modified: 2. januára 2019

One Response to " Ferrata HZS Kyseľ "

  1. Ján píše:

    Boli sme, je to vynikajúce pre začiatočníkov. Chceli by sme poďakovať za podrobný návod, ako danú trasu zvládnuť, išli sme cez Kláštorskú roklinu a bol to zážitok!! Ďakujeme !!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *