Hrad Červený kameň je dejiskom rôznych predstavení. Nájdete tu šermiarov, sokoliarov ale aj múzeum. Miesto ako stvorené pre výlet s deťmi.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť tejto prechádzky je rôzna – máte na výber z dvoch variant. Prvou je zaparkovať pod hradom, takže náročnosť je odšľapať si od auta k hradu. Druhou je prechádzka z neďalekej obce, ktorá trvá necelú pol hodinku. Obe možnosti sú jednoduché a vhodné aj pre menej zdatných turistov, prípadne deti alebo seniorov.


Informácie o trase

Ako sme spomenuli – na výber sú viaceré možnosti. Prvá začína na parkovisku v obci Častá, ktorá leží kúsok za Modrou. V nej ak si nevšimnete samotný hrad, nedokážete prehliadnuť obrovské smerové tabule, ktoré vás dovedú priamo na rozsiahle parkovisko priamo pri hrade.

Pokiaľ ale túžite po prechádzke, navštívte radšej obec Píla, ktorú s Častou spája hradné návršie, a vyberte sa po žltej turistickej značke pomedzi domy. Nasledovať bude strmšia lesná cesta, ktorá vás približne za dvadsať minút vyvedie priamo k hradu.

Tretia možnosť začína z obce Píla, v tomto prípade Horná Píla. Turistická trasa vedie po zelenej značke, dá sa povedať, že náročnosťou alebo dĺžkou trasy sa výrazne nelíši od druhej možnosti.

Vzdialenosť 1,1 km | Čas 00:30 hod | Stúpanie 113 m | Klesanie 3 m

Zaujímavosti

Na nádvorí dnešného hradu Červený Kameň stál už v polovici trinásteho storočia kamenný hrad, ktorý bol súčasťou pohraničnej sústavy hradov, tiahnúcej sa od Bratislavy až k Žiline. Tento pôvodný hrad zanikol v prvej polovici šestnásteho storočia, keď sa vtedajší majitelia rozhodli vybudovať novú väčšiu pevnosť s rozsiahlymi pivničnými priestormi. Aj keď hrad trpel rôznymi požiarmi, Pálffyovci, ktorí boli jeho vlastníkmi až do druhej svetovej vojny, ho vždy opravili. Vďaka tomu sa zachoval vo svojej historickej podobe až do dnešných dní.

Pravdepodobne aj vďaka týmto vlastníkom je dnes hrad národná kultúrna pamiatka, ktorá slúži prevažne ako múzeum historického nábytku, a nie rozpadnutá ruina.

Povesť hovorí o dvanástich mudrcoch, ktorí sa radili, kde hrad vlastne postaviť. Jedenásti navrhli vrch Kukla, ležiaci naproti hradu. Iba jeden, najmladší, navrhol terajšie miesto, pretože sa podľa neho na vrchu Kukla stretávali strašidlá a duchovia, a určite by sa im nepáčil stavebný ruch v ich hniezde. Väčšina rozhodla pre Kuklu a tak začali robotnícke práce práve tam a robotníci postavili veľkú časť základných múrov. V noci sa však diali divné veci – víly nadvihli hrad a preniesli ho na kopec oproti. Robotníci boli ráno prekvapení, že na mieste kde stavali nič nenašli. Znova zasadla rada mudrcov a dali za pravdu najmladšiemu. Hrad ponechali na terajšom mieste, kde mohol nerušene rásť až do dnešnej krásnej podoby.

Hrad je verejnosti sprístupnený v otváracích hodinách, ktoré určite nájdete na internete. Do hradného nádvoria je v čase prehliadok vstup zadarmo, v ostatnom čase býva hlavná brána zavretá. Na hrade sa hlavne v jarných a letných mesiacoch konajú rôzne akcie. Stretnúť tu môžete sokoliarov, šermiarov a občasne aj svadobčanov.

Last modified: 21. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *