Velestúr

7

Odkiaľ pochádzajú nápisy na skale? Kto a kedy ich tam vytesal? Tajomstvo dosiaľ nevysvetlené, vyvolávajúce medzi historikmi množstvo dohád a hypotéz. No ani jedna z nich nebola dodnes doložená reálnymi dôkazmi. Tak to je vrch Velestúr v Kremnických vrchoch. Rozhodnite sa sami čomu budete veriť.

Náročnosť a dĺžka trasy

O trase na Velestúr sa nebudem obšírnejšie rozpisovať, keďže som ju už popísala v článku Okruh Kremnica – Skalka – Kremnica.

Informácie o trase

Na Velestúr sa dá dostať z viacerých smerov po rôznych turistických trasách. Červenou zo sedla Tri kríže alebo z opačnej strany zo Zlatej studne. Po žltej od chaty Hostinec. Velestúr sa nachádza neďaleko sedla Tri kríže, ktoré je významnou križovatkou turistických trás v Kremnikých vrchoch, takže sa k nemu dá dostať z mnohých východiskových miest.

Zaujímavosti

Velestúr (1 254,4 m n. m.) je piatym najvyšším vrchom Kremnických vrchov. Na jeho vrchole sa nachádza zoskupenie andezitových skál, o ktorom niektorí tvrdia, že je to mohyla, iní, že to bolo staré obetné miesto. Najzaujímavejšou vecou na Velestúre sú ale staroslovanské nápisy, ktoré tam možno vidieť. Do dnes sa presne nevie, odkiaľ a ani kedy sa tam tieto znaky objavili, v tomto smere sa názory historikov značne líšia. Jedna teória hovorí, že nápisy sú staré asi 1 700 rokov, iná zase, že je to viac než 2 000. Ak by ktorákoľvek z týchto teórií bola správna, znamená to, že Cyril a Metod nepriniesli Slovanom prvé písmo, oni už ho dávno pred tým mali. A takisto naznačuje, že Slovania žili na území strednej Európy oveľa skôr, ako to tvrdia oficiálne historické pramene.

Okolo týchto nápisov sa vedú horlivé diskusie a existuje množstvo teórií a hypotéz o ich pravosti či nepravosti, pôvode a veku. No dodnes neexistuje žiadny odborný archeologický výskum, ktorý by niektorú z nich potvrdil alebo naopak, nadobro vyvrátil. Preto stále reálne nevieme, kde sa na skale uprostred Kremnických vrchov vzali nápisy, ani aké sú staré.

Nápisy v skale ako prvý objavil Kremnický historik Pavol Križko, ktorý sa domnieval, že ide o runové písmo. Text sa pokúšal aj rozlúštiť, no nepoužil správne pomôcky a preto bol jeho preklad nesprávny. To bol pravdepodobne dôvod, prečo sa začala spochybňovať pravosť týchto rytín a Križko bol označený za klamára a podvodníka. Nápis na Velestúre nakoniec preložil moravský historik Antonín Horák a znie takto: „Prichádzajúci Silian od severu zbúral Kremnicu a Turiec a všetky hradiská v roku dvestoosemdesiat po Turícach.“ Zistil totiž, že písmo nie sú runy, ale staroslovanské znaky nájdené napríklad aj na Morave a Balkáne.

V okolí Velestúru na neďalekých vrchoch boli nájdené ešte ďalšie skaly s nápismi, ktoré naznačujú, že by text mohol byť pravý. Ak je to naozaj tak, história Kremnice a Slovanského národa by sa posunula o 3 – 4 storočia dozadu, čo by sa určite nepozdávalo protislovanským národom.

Faktom ale zostáva, že dnes sa tejto téme venuje niekoľko amatérskych aj profesionálnych historikov a každý tvrdí niečo iné. Rozoberajú preložený text slovo po slove ako sa im to hodí, len aby dokázali, že práve to ich tvrdenie je správne. Tento Gordický uzol by mohol naozaj preťať jedine archeologický výskum, no na ten sa zjavne tak skoro nikto nechystá, aj keď je to pre mňa nepochopiteľné.

Nech je ako chce, určite sa zájdite presvedčiť na vlastné oči a urobte si na tento objekt vlastný názor. Veď fantázii sa predsa medze nekladú.

Galéria

Last modified: 23. augusta 2018

4 Responses to " Velestúr "

 1. Juraj Šedivý píše:

  Ide o tzv. vedecké falzum. Ak aj autorom (objednávateľom) nie priamo Križko, tak to bol niekto z jeho okruhu. Je to čas zelenohorského rukopisu a iných podvrhov, ktoré mali potvrdzovať starobylosť Slovanov (či dokonca Slovákov) v tomto regióne. V období, do ktorého sa nápis hlási si Slovania ešte veselo hoveli kdesi na Ukrajine 🙂 „Nápisy“ sú preto dokladom pseudobuditeľstva v 19. storočí a nie nejakej písomnej kultúry raných Slovanov. PS písmo im nepriniesli Cyril a Metod, ale už bavorskí misionári o generáciu pred oboma bratmi (NR kostolík bol vysvätený okolo 828 = 35 rokov pred príchodom CaM).

  • Janaz píše:

   Samozrejme, všetci sú blbci, len ty si lietadlo. Všetko,čo odporuje vašim výmyslom o histórii, je jedno ktorej, je klamstvo, že? Aj genetické výskumy v Európe sú klamstvo, že? Lebo genetici, ktorí pracujú s faktami ako objektívnymi argumentami, sú podľa vás klamári, pretože na vaše subjektívne výmysly a výklady nemajú. Čo na tom, že váš výmysel zvaný „Pripjaťské močiare“ bol už dávno vyvrátený a na smiech.

   • Martin píše:

    A jé je. Ďalší Slovanofil alias pseudohistorik dátujúci Slovanov dobre nie do čias dinosaurov sa ozval a neprekvapuje ma pod akým článkom svoj výgrc publikuje. Čítaš okrem hlavnespravy.sk; cez-okno; kospiracnedejiny aj niečo užitočné ako publikácie AVANS, ústav pamäti národa – publikácie,… alebo len sa škrabeš po pí*ovinách. Ináč, priznaj…. Prikláňaš sa skôr k Rusofilstvu či Kotlebovcom ?

    • ddodo píše:

     A jé, je, ha, ha, a ty si odborník – historik??? že si dovolíš takto osočovať? Publikácie sú druhoradé, papier znesie veľa. Daj dôkazy a my ti uveríme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *