Jastrabská skala je jasným dôkazom, že Kremnické vrchy nie sú len Skalka a mesto Kremnica. V tomto okolí nájdeme plno krásnych prírodných zákutí a jednou z nich je aj spomínaná skala.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa je pomerne krátka, ale kvôli prevýšeniu vie prekvapiť. Avšak výstup trvá približne hodinku, čo znamená nízku náročnosť. Bezproblémovo môžete zobrať menšie deti a výlet zvládnu aj slabší športovci s minimálnou kondičkou.


Informácie o trase

Ak odbočíte z diaľnice smerom na Kremnicu, prechádzate cez obec Bartošova Lehôtka. Pre motoristov je táto obec známa častými hliadkami kontrolujúcimi rýchlosť. Do obce sa samozrejme bez väčších problémov dostanete aj hromadnou dopravou. Práve tu začína náš výlet na Jastrabskú skalu. Už pri príchode do obce môžete na ľavej strane pozorovať vyvýšený vrch – cieľ nášho výletu. V obci narazíme na žltú turistickú značku, čo nie je priveľmi ťažké. Horšie príde, keď opustíme asfaltovú cestu v obci a vydáme sa do lesa. Tu je trasa pomerne zle značená, ale za zvýšenej pozornosti sa k cieľu určite dostanete. Prejdeme cez lúku a zamierime do lesa, kde sa nám naskytá viac možných ciest. Keďže sa držíme žltej značky, vrhneme sa strmhlav hore. O chvíľku prechádzame cez koľaje, takže opatrne a hlavne pozor na vlaky. Trasa pokračuje smerom hore lesom, stále horšie označená. Ani neviete ako a nachádzate sa v sedle, z ktorého je to už len kúsok na vrchol.

Vzdialenosť 2,3 km | Čas 1:15 hod | Stúpanie 323 m | Klesanie 38 m

Zaujímavosti

V prvom rade by som uviedol, že skala nesie názov podľa dediny Jastrabá. Práve medzi touto obcou a Bartošovou Lehôtkou sa tento skalný masív nachádza. Vyčnieva tu do výšin a pýši sa svojimi priam až kolmými skalnými útesmi. Tento horský masív bol vyhlásený za prírodnú pamiatku a to aj z dôvodu, že bol vytvorený stuhnutím lávového prúdu. Nadmorská výška tejto tunajšej dominanty je 648 metrov, čo síce vzhľadom na okolité vrchy nie je veľa, ale zaujme svojou svojráznosťou. Veď koho by neoslovila skoro 80 metrová skalná stena.

Z vrcholu Jastrabskej skaly je nádherný výhľad do celej Žiarskej kotliny. Na druhej strane máme Bartošovú Lehôtku ako na dlani a v diaľke vidieť Kremnicu.

Na záver by sme radi pripomenuli, že sa nachádzate v krajine medveďov a preto je zvýšená opatrnosť na mieste.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *