Bývate v hlavnom meste, ale radi by ste niekam vybehli? Práve pre vás je tento článok! Navštívte a spoznajte s nami hrady v bližšom okolí Bratislavy. Ponúkame vám na výber to najlepšie, čo sa v okolí hlavného mesta nachádza. Tentokrát ale vynecháme “klasiky” ako Bratislavský hrad alebo Devín, a sústredíme sa na zrúcaniny a hrady mimo Bratislavy avšak v jej blízkom okolí. Pripravení? Poďme na to:

Zrúcanina Pajštún

Hrad Pajštún

Väčšine ľudí nemusíme túto zrúcaninu hradu z 13. storočia predstavovať. Hrad Pajštún patrí k najbližším pribratislavským zrúcaninám. Nachádza sa neďaleko Stupavy a Borinky a dostať sa na neho trvá zhruba hodinku. Ak ste tento hrad ešte nenavštívili, určite by ste nemali váhať. Hlavným lákadlom je dobrá dostupnosť a slávne pajštúnske levie hlavy. Viac o hrade Pajštún nájdete v našom článku.


Zrúcanina Čeklís

Zrúcanina Čeklís

Aj keď máte možno zmapované okolie Bratislavy, je viac ako pravdepodobné, že tento krpec vám utiekol. Nachádza sa priamo v Bernolákove. Pravdou je, že moc tam čo pozerať už nie je, ale ako zástavka cestou zo zaujímavosti by ste sa sem pozrieť mali. Najvýznamnejším symbolom hradu je hradná veža, ktorá vlastne ani hradnou vežou nie je a dokona ani nepatrí k pôvodnému hradu. Uhádnete, na čo slúži? O Čeklíse sa môžete dočítať tu.


Hrad Heimoburg

Presunieme sa na druhú stranu hlavného mesta a konkrétne k našim rakúskym susedom. Je pravdepodobné, že názov hradu vám veľa nepovie, ale ak doplníme, že je to práve ten hrad, ktorý stráži rakúske mestečko Hainburg, už by to mohlo byť jasnejšie. Tento už z diaľky viditeľný hrad, ktorého vznik sa datuje už od roku 1050 vám pri návšteve Hainburgu proste nemôže uniknúť. Nehovoriac o tom, že výstup na neho je jednoduchý a nenáročný. Spoznajte hrad Heimoburg na vrchu Schlossberg.

Zrúcanina RothelsteinZrúcanina Rothelstein

V rakúskej obci Hainburg ešte chvíľku pobudneme. Veď nie je lepší pocit, ako na jeden záťah zvládnuť návštevu dvoch hradov! Áno, čítate správne, v Hainburgu je ešte jedna zrúcanina a to konkrétne Rothelstein. Malinký strážny hrad opradený povesťami o svojich zlých majiteľoch s nádherným výhľadom na Dunaj. Presne toto je Rothelstein! O tejto ukrytej zrúcanine sa dočítate v článku.

 


Cez Biely kameň na Biely krížHrad Biely Kameň

Že poznáte len Červený kameň? No nenechajte sa oklamať, v primestskej obci Svätý Jur sa nachádza aj hrad Biely kameň. Okej, budeme úprimní, jedná sa už len o zrúcaninu, ale kedysi to hrad bol. Každopádne aj teraz sa môžete pokochať zvyškami obvodových múrov, nehovoriac o pomerne zachovanej hradnej pivnici.  Tak neváhajte a navštívte hrad Biely kameň.

 


Zrúcanina Plavecký hrad

Plavecký hrad

Najväčší hrad pri Bratislave je určite ten Plavecký. Tento mohutný hrad je schovaný už kúsok viac na Záhorí, ale za tú vzdialenosť k nemu určite stojí. Dlhoročne nedobytný hrad sa týči nad Plaveckým Podhradím a viete byť na ňom do pol hodinky pešej chôdze s miernym stúpaním. Chcete sa o ňom dozvedieť viac?

 


Hrad Ostrý kameň

Hrad Ostrý kameň

Keď už sa tak potáme na Záhorí, je čas si predstaviť najvyššie položený hrad v Malých Karpatoch – hrad Ostrý kameň. Strážny hrad vytesaný do skaly s nádherným výhľadom, čo viac si priať? Ako zaujímavosť spomenieme, že sa v okolí hradu odohrala veľká kurucká bitka, ktorá ho nenávratne poškodila. A kde je umiestnený?

 


Zrúcanina hradu Korlátka

Zrúcanina hradu Korlátka

Pokiaľ vlastníte osobný automobil, bude pre vás tento hrad príjemná zástavka na ceste Záhorím. To, že v tejto oblasti sa zachovalo pomerne veľa hradov ste si už mohli všimnúť. Každopádne návštevou Korlátky zabijete tri zaujímavosti jednou ranouhrad, rozhľadňu a prvú veternú elektráreň na Slovensku. Takže nastal čas navštíviť Korlátku. Takže nastal čas navštíviť Korlátku.

Last modified: 29. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *