Zrúcanina hradu a miesto, kde padlo lietadlo? Všetko v rámci jednej nenáročnej trasy cez Biely kameň na Biely kríž. Tak neváhajte!
Náročnosť a dĺžka trasy
Trasa by sa dala nazvať prechádzkovou pre rodinky s deťmi. Prevýšenie je síce 340 metrov, každopádne najťažšie je dostať sa na úroveň zrúcaniny Biely kameň, ktoré zvládnete za úvodnú polhodinku. Následne už je to len mierne dole a mierne hore. Časová náročnosť trasy je necelé dve hodinky, čo zvládne aj neturista so slabou kondičkou.
Informácie o trase
Najideálnejšie je dostať sa autom do obce Svätý Jur, ktorá sa nachádza hneď za Bratislavou smerom na Pezinok. Na odbočke vľavo prejdeme okolo provizórnej pešej zóny a pokračujeme stále ďalej, až kým neobjavíme parkovisko oproti hotelu (dúfam, že je to hotel, tvári sa to tak 🙂 ). Tu máme dve možnosti: ísť len obzrieť zrúcaninu alebo pokračovať na Biely kríž. Ďalšie možnosti sú pre odvážlivcov. Napriek tomu, že odporúčam vrátiť sa kúsok po asfaltke a pomocou žltej turistickej sa napojiť na trasu, ktorou máme ísť, je tu ešte jedna možnosť. A to strmhlav hore svahom. Táto cesta je nebezpečná z dôvodu pošmyknutia, ale aj napriek zvýšenej fyzickej námahe sme pri zrúcanine približne za päť minút. Každopádne ako som spomenul vyššie, odporúčam sa pár krokov vrátiť naspäť a pokračovať po značenej trase.
Zaujímavosti
Návštevníkom obce Svätý Jur nemôže uniknúť pamiatka na kopci nad ňou – zrúcanina hradu Biely Kameň. Nanešťastie je táto ozdoba už v štádiu pokročilého rozpadu a nikto nemá záujem ju zrekonštruovať. Tento rozpad neumožňuje získať viac informácií o jeho pôvodnej podobe a vývoji.
Čo však s istotou vieme povedať je, že hrad bol postavený svätojurskými grófmi asi v rokoch 1270-1295. Doba jeho zničenia a začiatok chátrania tejto pamiatky sa datuje na rok 1663, kde ho zničili Turci a po ich plienení už následne nebol obnovený. Podľa histórie mal hrad dve veže, jednu veľkú v strede a druhú menšiu. Taktiež sa uvádza, že mal komoru, palác a kaplnku, pod ktorými bola rozsiahla pivnica.
Z budov je dnes asi najviac zachované krátke východné krídlo a na severnej strane sa zachovali stopy zaklenutej pivnice.
O hrade Biely Kameň sa zachovala aspoň krátka povesť o tom ako pri výstavbe hradu došiel neznámy pocestný a zasadil do zeme suchý prút. Do večera halúzka vypučala, časom rástla a košatela a hrad prekvital. Ale potom páni hradu spyšneli a prestali si vážiť svojich blízkych a poddaných. Mocný dub vysychal a strácal svoju čarovnú silu. A s tým ako chradol strom, chradol aj hrad, až kým strom nevyschol a hrad sa nerozpadol na zrúcaninu.
Ako som hovoril, dnes je z hradu už len ruina, no aj tak vás prekvapí veľkosť obvodových múrov. Aký veľký musel byť v časoch najväčšej slávy?
Ale povedzme si niečo aj o Bielom kríži. Táto križovatka turistických ciest je známa aj svojím pomníkom, avšak nájdete tu aj lúku a bufet. Neďaleko tohto rozcestníka sa nachádza aj známy Sakrakopec, kde v roku 1966 spadlo lietadlo bulharskej spoločnosti. Zahynulo tu 82 pasažierov a od smerovníka vedú k miestu nešťastia informačné tabule, ktoré návštevníkom priblížia tento historický moment.
Galéria
Last modified: 24. novembra 2018