Málo známa zrúcanina Čeklís len pár kilometrov od Bratislavy? To nie je vtip, zvyšky tohto hradu tu naozaj sú už roky, len ste o nich nevedeli.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť tohto výletu sa blíži k nule. Nie, vážne. Tým, že zrúcanina je priamo v obci, je cesta k nej príjemnou prechádzkou po asfaltových chodníkoch a cestách. Nehovoriac o tom, že v jej tesnej blízkosti sa dá zaparkovať auto, v prípade, že by ste boli až tak leniví, alebo proste máte cestu okolo. Môžme vrelo odporučiť všetkým vekovým kategoriam.


Informácie o trase

Zrúcanina Čeklís je zasadená priamo v obci Bernolákovo v blízkosti Bratislavy. Avšak nájsť ju nie je jednoduché. Pomôcť vám však môže, že sa nachádza v tesnej blízkosti kostola, čo už je záchytný bod. Taktiež vieme, že je umiestnená nad riekou, okruh sa nám zmenšil. Smerové tabule by sme tu hľadali márne, obec sa ňou zrovna nechváli, asi preto, že ju nechali zájsť do stavu v akom je dnes. Každopádne verím, že ju bez väčších problémov nájdete.

Vzdialenosť 528 m | Čas 00:10 hod | Stúpanie 5 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Zrúcanina Čeklís, alebo zvyšky muriva kedysi strážneho hradu sa nachádza na okraji obce Bernolákovo. Nad riekou Čierna voda sa pravdepodobne už v 13. storočí týčil malinký hrad. Keďže vtedajší systém obrany bol hlboko zapustený do krajiny, nečakajte žiadne bralo ani nič podobné. Strážny hrad Čeklís kontroloval cestu do Bratislavy. Dnes je z neho pekný výhľad na Podunajskú nížinu a časť Bratislavy. Hrad zanikol niekedy v 16. storočí a keďže sa o ňom veľa zmienok nezachovalo, jeho príbeh už asi nezistíme. Zaujímavosťou ale je, že kedysi viedla z Čeklísu tajná chodba až na hrad Biely kameň.

Napriek tomu, že vidíte hradnú vežu, nenechajte sa zmýliť. To je vodáreň v štýle hradnej veže, ktorú sem dostavali v 20. storočí. Ako však ide čas, už aj táto vodáreň sa rozpadáva a ak sa tohto nenápadného hradu niekto nechytí, do pár rokov už tu možno z neho nič neostane.

Podľa povesti kedysi hrad obsadili Turci. Turecký vodca zajal hradného pána a jeho snúbenicu, do ktorej sa okamžite zamiloval. Snažil sa ju zviezť avšak márne. V jednu noc ju zobral von a ukázal jej hviezdu na oblohe a povedal jej, že je to hviezda jeho života a kým bude svietiť, bude sa on snažiť o jej srdce. V tom náhle hviezda zhasla a s ňou vyhasol aj život tureckého vodcu. Zabil ho šíp z kuše hradného pána, ktorý tým oslobodil svoju snúbenicu aj samotný hrad Čeklís.

Galéria

Last modified: 17. marca 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *