Navštívte hrad Heimoburg na vrchu Schlossberg, hrad strážiaci Hainburg. Tento hrad sa hrdo vypína nad malebnou obcou pri Dunaji a už z diaľky láka na návštevu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Voľne prístupný hrad, ktorý sa vypína nad Hainburgom je asi väčšine návštevníkov tejto obce známy. Už z diaľky sa vypína nad dedinkou a stráži ju niekoľko storočí. Čo sa dĺžky trasy týka, ako obvykle rozhoduje spôsob dopravy. Ak ste si zvolili vlastný dopravný prostriedok, môžete zaparkovať zo zadnej časti na vybudovanom parkovisku, odkiaľ je to pár minút nepríjemným stúpaním hore. Ak ste sa ale rozhodli prejsť, zvolili ste hromadnú dopravu a vystúpili dole v dedinke, čaká vás prechádzka Hainburgom, čo síce výlet predĺži, ale určite sa budete mať na čo pozerať. Tento výlet hravo zvládnu všetky vekové kategórie a aj ľudia s menšou kondičkou.


Informácie o trase

Obec Hainburg an der Donau je známa asi všetkým bratislavčanom. Ostatným ju kúsok priblížime. Malebná rakúska dedinka leží pár minút od Bratislavy, premáva do nej dokonca mestská hromadná doprava. V samotnej obci nájdete mnohé hradby, avšak pri príjazde do nej už z diaľky vidíte na ľavej strane mohutný hrad. To je cieľ nášho výletu, to je hrad Heimoburg na vrchu Schlossberg. Ak volíte teda vlastné dopravné prostriedky, odporúčame odbočiť vľavo hneď pri prvej reštaurácii. Určite ju neprehliadnete, jej názov je El Pirata a sídli tu už roky. Dostanete sa do sídliska, kde sa budete situovať smerom hore a doľava. Až ku koncu odbočíte na cestu vpravo, ktorá vás prevedie popod hrad až k malému vybudovanému parkovisku. Cesta bez auta je zaujímavejšia, avšak tiež odporúčame zvoliť trasu okolo reštaurácie El Pirata. Tu máte na výber z viacerých možností – buď pôjdete zo zadnej strany a strmým kopcom hore, alebo sa vyberiete vyšliapanou trasou popred hrad. Tak, či onak, cestou na hrad sa predsa nemôžete stratiť, je priam do očí bijúci.

Vzdialenosť 1,3 km | Čas 00:45 hod | Stúpanie 155 m | Klesanie 51 m

Zaujímavosti

Úvodom si ujasníme pojmy, keďže väčšina obyvateľstva, hlavne Slovákov nazýva tento hrad Schlossbergom. No nie je to zrovna pravdou. Schlossberg je vrch, na ktorom samotný hrad leží a názov hradu je Heimoburg. Každopádne názov Schlossberg je asi pre návštevníkov ľahšie zapamätateľný, takže sa nedivte, ak ho pod názvom Heimoburg ľudia nebudú moc poznať.

Poďme ale k hradu samotnému. Jeho vznik sa datuje na rok 1050, kde začali sídlo budovať na príkaz cisára Henricha III. Hrad plnil obrannú funkciu a vystriedal len pár majiteľov. Ako zaujímavosť môžeme uviezť, že o hrad sa zaujímalo viacero silných rodov z dôvodu jeho pozície. Získal ho Otakar II., ktorý ale o hrad prišiel v roku 1278 po slávnej bitke pri Moravskom poli. Od tej doby hrad vlastnili Habsburgovci, ktorí ho nepustili nikomu. Žiaľ, v roku 1683 pri nájazdoch Turkov do Európy bol hrad vyplienený a poškodený. Tu začala sláva hradu upadať. Obnoviť ho už nechcel nikto a tak ostal neobývaný a chátral. Do dnešného dňa sa ale zachovala krásna obvodová stena, hradná brána ale aj nádvorie a veža. Musíme uznať, že o hrad je dobre postarané, lebo tráva je tam vždy pokosená a odpadky na zemi by ste ťažko hľadali. Vo vnútornom areáli sú lavičky na sedenie a v noci vidíte z obvodových múrov nočný rozsvietený Hainburg. Priam ako stvorené pre romantické výlety.

Čo sa týka výhľadov z hradu, sú naozaj rozsiahle. Na jednej strane vidíme mohutný vrch Braunsberg, na ďalšej v diaľke rozhľadňu Konigswarte, v diaľke sa čnie Bratislava a za dobrého počasia je dokonca vidieť kúsok Viedne. Výhľad z hradu je naozaj očarujúci a ak k tomu prirátame vždy upravený areál a celoročný vstup zdarma, je to proste dokonalé miesto na výlet.

Galéria

Last modified: 19. decembra 2018

One Response to " Vrch Schlossberg a hrad Heimoburg "

  1. Výbroný článok a tip na výlet- odporúčam zastaviť sa v Hainburgu na krátkom výlete, káve či obede ako opisuje článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *