Zrúcanina Plavecký hrad – hrad dlhé roky nedobytý, ktorý strážil okolitú krajinu. Dnes už len ruina, ktorá sa čnie nad Plaveckým krajom. Ale oplatí sa ju navštíviť.

Náročnosť a dĺžka trasy

Výstup na Plavecký hrad je časovo nenáročný, keďže za približne pol hodinku viete byť na zrúcanine. Vzhľadom na krátku trasu a väčšie prevýšenie sa musíte pripraviť na menší šlapák hore. Našťastie netrvá dlho.


Informácie o trase

Začíname v obci Plavecké podhradie, kde nás k miestu na parkovanie dovedú informačné tabule. Parkujeme pod kopcom na menšom provizornom parkovisku, ktoré pripomína malú lúku. Sledujeme modrú turistickú značku, ktorá nás vedie smerom hore po lesno-kamenistej cestičke. Po zhruba 45 minútach sa dostane k samotnému hradu, ktorý je už skôr vidieť pomedzi stromy. Môžeme si prečítať informačnú tabuľu o objekte a potom preskúmať samotnú zrúcaninu. Na hornom hrade buďte opatrnejší, občas sa uvoľní nejaký ten kameň.

V prípade záujmu o dlhšiu turistiku môžeme zvoliť plavecký okruh.

Vzdialenosť 1,6 km | Čas 00:45 hod | Stúpanie 179 m | Klesanie 23 m

Zaujímavosti

Smutný príbeh kedysi prekrásneho hradu začína v roku 1256. V tomto roku totiž postavil pevnosť na ochranu hraničného priestora Detrich, syn bratislavského richtára Kunta. Vtedy hrad s názvom Detrichov kameň tvorila len obdĺžniková hradba na vrchole brala a hranolová veža na jeho výbežku. Práve vďaka svojej polohe bol už tesne po svojom vzniku svedkom bojov uhorských a českých vojsk. Neskôr patril pod jedného z najznámejších majiteľov hradoch v okolí – Matúša Čáka Trenčianskeho. Po jeho smrti sa hrad rozrastal, pribúdali strážne veže a delovú vežu s odvetrávacím systémom. V rokoch 1705 až 1706 sa o hrad naposledy bojovalo, kde ho dobilo cisárske vojsko a získalo ho tak od povstalcov. A práve tento boj zapríčinil rozsiahle poškodenie kedysi mocného pohraničného hradu až do takej miery, že sa stal neobývateľným. Od tohto dátumu hrad chátral. Asi najväčšou škodou bolo, keď v 20. storočí spadla skoro celá obytná veža a do nádvoria sa zrútila jedna z dominánt hradu – východná hradná veža. Hrad sa rozpadal čoraz viac, až sa na to nemohla pozerať skupina dobrovoľníkov, ktorí sa aktuálne snažia z neho ešte niečo zachrániť. To, čo z neho aktuálne zostalo sa ale rozhodne oplatí vidieť.

V blízkom okolí zrúcaniny sa nachádza aj Plavecká a Pohanská jaskyňa, ktoré sú obidve pre verejnosť neprístupné. V prípade Plaveckej jaskyne to ale nie je celkom pravda, raz za rok robia jaskyniari deň otvorených dverí.

Galéria

Last modified: 5. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *