Stratená zrúcanina Rothelstein s výhľadom na Dunaj? Aj takto by ste nazvali malý hrad s povesťami o temných rytieroch a pokladoch.

Náročnosť a dĺžka trasy

Náročnosť tejto prechádzky je ľahká. K zrúcanine hradu sa dostanete po asfaltovej ceste miernym stúpaním a následne lesnou cestičkou zvažujúcou sa dole. Celková cesta k hradu je približne 25 minút.


Informácie o trase

Najlepšou možnosťou je zaparkovať pred kúpaliskom v obci Hainburg an der Donau. Od parkoviska sa vydáte po asfaltovej ceste smerom hore, až kým nenarazíte na modrú turistickú značku. Následne miernym kopcom asfaltovou cestou hore, pri informačnej tabuli odbočte na lesnú cestičku smerom dole.

V prípade extrémnej lenivosti je možnosť zaparkovať priamo pri informačnej tabuli, každopádne vzhľadom na rakúske zákony a chránenú oblasť by som túto možnosť neodporúčal.

Vzdialenosť 1,4 km | Čas 00:30 hod | Stúpanie 83 m | Klesanie 83 m

Zaujímavosti

Rothelstein, známy tiež ako Rottenstein, stojí na 30 metrov vysokom skalnom brale z druhej strany Braunsbergu.

Prvé zmienky o hrade sú z roku 1180, kedy ho obýval rod Rothelsteinovcov. O jeho histórii sa toho zachovalo veľmi málo. Je pravdepodobné, že slúžil ako strážny hrad a z výhodne umiestnenej polohy kontroloval rieku Dunaj. Ako už býva zvykom, v šestnástom storočí ho obsadili Turci a postupne hrad začal pustnúť, až sa z neho zachovali len pozostatky hradných múrov.

Podľa historických záznamov mal tento hrad po smrti zakladateľov akési šťastie na zlých majiteľov. V 15. storočí patril Wilhemovi von Enzersdorfovi, ktorý chcel obrať mesto Hainburg o právo loviť ryby. Spor nakoniec vyhralo mesto a mešťania sa báli priblížiť k hradu, lebo vedeli, že v tmavých lesoch na nich číha zlostný pán hradu. Ďalší majiteľ Wenko von Ruckenau bol zas lúpežný rytier, známy aj pod menom Ledvenko.

Povestí o Rothelsteine je neuveriteľné množstvo a skoro v každej z nich sa povráva o skrytých pokladoch a mužoch v červených plášťoch v kapucniach.

Aj keď hrad nekonkuruje susedným zrúcaninám, aj tak si myslím, že návšteva hradu je zážitok. Ale nechoďte sem v noci, vtedy sa tu potulujú nahnevaní duchovia bývalých majiteľov a strážia svoje poklady.

Galéria

Last modified: 25. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *