Najvyššie položený hrad Malých Karpát s najkrajším výhľadom dookola – to je hrad Ostrý kameň. Odporúčame návštevu v ktoromkoľvek ročnom období, vždy vás niečim prekvapí a zaujme.

Náročnosť a dĺžka trasy

Ak vezmeme do úvahy, že sa ide na hrad, nehovoriac o tom, že sa volá Ostrý kameň, tak musíme očakávať nejaké to stúpanie. V tomto prípade možno neznie hrozivo, netrvá dlho, ale kondičku hlavne menej zdatných turistov určite preverí. Čo sa dĺžky trasy týka, taktiež sa nedá povedať, že je to celodenná turistika. Trasa trvá približne tri kilometre, čo je menej, ako väčšina z vás nachodí za bežný pracovný deň. Náročnosť je pomerne ľahká, avšak v určitých úsekoch si preveríte svoju kondíciu.


Informácie o trase

Tento výlet som spojil s rýchloprehliadkou vodnej nádrže Buková. Práve tu sa náš výlet začína, kde budeme hľadať žltú turistickú značku, ktorá nás prevedie okolo jednej strany nádrže. Prejdeme cez lúku, no dobre, skôr pole a do pol hodinky sme pri ďalšom rozcestníku Pod Ostrým kameňom. Tu tá príjemná časť trasy končí a začína tá krásna – cesta lesom. Meníme farbu na červenú a začíname pomaly stúpať. Potom prudšie stúpať a nakoniec…. Nakoniec dorazíme na hrad.

Vzdialenosť 2,9 km | Čas 1:20 hod | Stúpanie 287 m | Klesanie 5 m

Zaujímavosti

Už od vodnej nádrže Buková musíte medzi stromami na protiľahlom kopci zbadať zrúcaninu hradu. A nie hocijakého, vidíte hrad Ostrý kameň. Táto zrúcanina hradu z trinásteho storočia má svoje čaro. Pozrime sa kúsok do minulosti, kde v roku 1273 prvý krát spomenuli pohraničný hrad, ktorý strážil západné hranice Uhorska. Jeho hlavnou úlohou bolo chrániť diaľkovú obchodnú cestu, ktorá patrila k najvýznamnejším obchodným cestám v kraji. Hrad bol kráľovským majetkom, ale postupom času ho vlastnili rôzne rodiny. V roku 1704 sa v okolí hradu odohrala veľká kurucká bitka, pri ktorej časť hradu poškodili. Ako to už býva pri našich hradoch, poškodilo ho cisárske vojsko, ktoré sa snažilo potlačiť povstalcov. Vtedajší majitelia hradu – Pálfyovci presťahovali svoje sídlo inam a poškodený hrad ponechali osudu.

A prečo Ostrý kameň? Hrad dostal pomenovanie podľa skaly, do ktorej bol vytesaný. Určite nesmieme zabudnúť, že nadmorská výška tohto historického skvostu je 576 metrov, čo z Ostrého kameňa robí najvyššie položený hrad v Malých Karpatoch. Aj keď teda v súčasnosti už nájdete len zopár obvodových múrov schovaných v lese a zbytky vežičky na strmom ostrohu Zárub. Aj tak ale prináša jeden z najkrajších výhľadov vôbec, keďže za určitých okolností ponúka prekrásny výhľad na všetky štyri svetové strany do šírej diaľky.

Povesť hovorí o zlej starej babe, ktorá bývala v chatrči pod hradom. Bola to zlá osoba, ktorej sa všetci okolo báli. Pomáhala lenivým a hundrala na všetkých, čo pracovali. Jedného dňa sa vybrala do lesa zbierať drevo. Preklínajúc celý svet okolo zablúdila. Ako blúdila v lese, ocitla sa v hradnej miestnosti preplnenej rôznymi šperkami a klenotmi. Chamtivosť ju ovládla a ona začala brať všetko, čo sa jej len do rúk zmestilo. Nevnímala, nepočula, len hrabala a hrabala cenné predmety. Po treťom zahrmení sa miestnosť s veľkým rachotom zrútila a zlú babu aj s pokladmi naveky uväznila v útrobách hradu. Občas v noci počuť tiché hundranie, to miesto však už nikdy nikto nenašiel…

Galéria

Last modified: 11. decembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *