Ferrata HZS Martinské hole

10

Prejdite si s nami ferratu HZS v Martinských holiach – miesto pre ľudí, ktorí chcú trošku viac ako len šliapať do kopca. A navyše je ferrata bezplatná a skoro celoročne prístupná. Čo viac si priať?

Náročnosť a dĺžka trasy

Už len samotný názov nám hovorí, že sa jedná o ferratu, teda ľudovo povedané zaistenú lezeckú trasu. To pridá na samotnej náročnosti. Z bezpečnostného hľadiska neodporúčame návštevu akejkoľvek ferraty bez správneho vybavenia, ktorým je horolezecký sedák, tlmič pádov, helma a správna obuv. Tentokrát by ste asi tých najmenších mali nechať doma a prejsť si túto krásnu trasu sami. Musíte brať do úvahy, že vás čakajú rebríky, drevené mosty, lozenie po skale a podobné prekvapenia, takže toľko o náročnosti.

Vzdialenosť 12,3 km – prevýšenie 785 m – čas 4,45 hod

Informácie o trase

Náš dnešný výlet začína na autobusovej zástavke Martin, Stráne. Tá sa nachádza v časti okresného mesta Martin. Pre tých, čo preferujú vlastné dopravné prostriedky len malá informácia – nebojte sa, pri zástavke autobusu je veľké parkovisko, takže máte kde svojho tátoša nechať. Od zástavky zvolíme červenú značku, ktorá nás vedie hore asfaltovou cestou. Prejdeme okolo chatiek až ku krásnemu penziónu, kde ho obídeme po pravej strane. Tu začína lesná cestička. Nejaké tie drevené lávky, pešia chôdza, drevené lávky, potôčik a pokračujeme ďalej. Cestou nás budú sprevádzať aj informačné tabule, ktoré nám predstavia okolité lesy ako aj samotnú ferratu a lezecké techniky. Po asi hodine a pol prídeme na miesto, kde začína samotná ferrata. Takže nasadiť sedák, helmu a zvyšok výbavy a poďme na to! Na informačnej tabuli si všimnete, že na výber sú dve cesty – jedna je ľahšia a ide vľavo, druhá ťažšia smeruje vpravo. Ak úspešne zvládnete hociktorú z týchto ciest, prídete na miesto, kde je veľký dvojkríž a lavička. Tu sa môžete zapísať do knihy návštev. Meníme farbu na modrú turistickú značku, ktorá nás dovedie k chatám na Martinských holiach. Tu zvolíme pre zmenu žltú, dajte si pozor, je to tam trošku zle značené. Žltá značka nás ale vedie po asfaltovej ceste smerom dole. Nenechajte sa ale zmýliť, nie celá trasa je po asfaltke – asi po pol hodinke nasleduje odbočka z asfaltovej cesty, ktorá nás dovedie naspäť k autobusovej zástavke Martin, Stráne. Užili ste si výlet?

Martin, Stráne – Ferrata HZS, nástup – Bazová – Martinské hole, chaty – Martin, Stráne 

Zaujímavosti

Ferrata HZS v Martinských holiach je vôbec prvou vybudovanou ferratou na Slovensku, ktorá bola určená pre širokú verejnosť. Samozrejme skratka HZS znamená Horská záchranná služba a práve dobrovoľníci z horskej služby túto krásu vybudovali. Oficiálne bola otvorená v svojej plnej podobe v júni roku 2014 a odvtedy sa tu návštevníci striedajú ako na bežiacom páse. Táto lahôdka vedie celú dobu popri Pivovarskom potoku, ktorý vytvoril v Martinských holiach neskutočne krásnu roklinu. Čo je dobré dodať je, že je otvorená celoročne s výnimkou dvoch uzáver a to konkrétne v dátumoch 15.4.-31.5. a 15.9.-31.10.. Vstupné na ferratu nie je, takže na rozdiel od iných podobných miest je toto bezplatné. Samozrejme ako väčšina ferrát, aj táto je jednosmerná, takže ani neuvažujte, že by ste ju lozili v protismere. Tesne pred samotnou ferratou máte na konci na výber z dvoch možností a to z ľahšej a ťažšej.

A čo je to vlastne ferrata? Názov „via ferrata“ označuje lezeckú zaistenú trasu. Ako pri väčšine ferrát, aj pri tejto odporúčame základnú výstroj a tou je horolezecký sedák, tlmič pádov, helmu a kvalitnú obuv. Čo sa náročnosti týka, nie je Martinská ferrata výzvou pre skúsených lezcov, ale svojou krásou určite nesklame. Pre menej zdatných, prípadne začiatočných lezcov je táto ferratka ako stvorená. Upúta vás svojím prevedením aj stupňujúcou sa náročnosťou. V zimných podmienkach ale určite pridajte k výbave horolezecké mačky. Návštevu ferraty HZS Martinské hole rozhodne nesmiete vynechať.

Galéria

Last modified: 23. augusta 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *