Položili sme si otázku, či zvoliť turistické návleky alebo turistické mačky. Čo je lepšie na vaše výlety? Čo vám pomôže a čo naopak nie?

Turistické mačky alebo protišmykové návleky? To je bežná otázka rekreačných turistov, ktorí s takouto zimnou výbavou zatiaľ neprišli moc do kontaktu. Na túto otázku ale každopádne nie je jednoznačná odpoveď. Preto sme pre vás pripravili tento článok, aby ste mali obraz o tom, aké výhody prípadne nevýhody majú jednotlivo. Dôležitá je vždy voľba druhu výletu, podľa čoho vieme určiť, ktoré z týchto pomôcok potrebujeme. Takže ak ideme napríklad v zime na Rysy, môžme očakávať, že protišmykové návleky nám tu moc nepomôžu. Ak ale volíme napríklad také Malé Karpaty, načo vláčiť mačky? A to je presne ten rozdiel, kde musíte tušiť aspoň odhadom, čo vás na plánovanom výlete čaká a podľa toho zvoliť správny typ doplnku na nohy. Hlavné je to nepodceniť, lebo aj správny vyber mačiek alebo turistických návlekov vám môže v rozhodujúcom momente ušetriť nejakú tú zlomeninu, či dokonca zachrániť život.
Poďme si pozrieť akési pre a proti týchto dvoch zimných doplnkov, lebo oboje majú svoje výhody aj nevýhody.


Turistické protišmykové návleky

Začneme tým jednoduchým a to tým, že sú lacnejšie. V skratke to znamená, že ich cena je niekde na úrovni 30-40 eur v závislosti od kvality, výrobcu a podobných menších rozdielov. Cenovo teda lákavé, čo ďalej? Ďalej spomenieme veľkosť a váhu, lebo na výletoch rozhoduje váha batohu ako aj veľkosť vecí, ktoré do neho zbalíte. Turistické protišmykové návleky sú relatívne malé a zaberajú pomerne málo miesta. Nehovoriac o tom, že sú podstatne ľahšie, takže ich prítomnosť na chrbte moc nepocítite. Takže tu máme skladné a ľahké turistické návleky.  Znie to priam rozprávkovo a ideálne, kde je potom problém? Problémom je, že návleky obsahujú menšie ostne, väčšinou dvanásť, prípadne viac. Malé ostne blízko pri sebe spôsobujú síce stabilitu na ľahšom teréne, v náročnejších podmienkach zlyhávajú. Tým, že majú malé ostne a málo priestoru medzi nimi sa na spodnú stranu často prilepí sneh, ktorý protišmykový účinok viac menej ruší. Tieto návleky sú vhodné na menšie kopce, napríklad Malé alebo Biele Karpaty. Sú vhodne na ľahšie turistiky a nenáročné výlety, kde hrozí pošmyknutie na menšej vrstve šmykľavého udupaného snehu, či dokonca tenkého ľadu. Výstup na náročnejšie vrcholy alebo miesta s väčším snehom by sme s nimi neriskovali. V týchto podmienkach ani zďaleka nepostačujú a sú viac na obtiaž ako na úžitok. A to hlavne kvôli malým hrotom a spôsobu upevnenia na topánku, taktiež kvôli lepiacemu sa snehu na spodok podrážky, ktorý znižuje účinnosť týchto návlekov. Ale zas vyhrávajú v rýchlosti a ľahkosti nasádzania na topánku, lebo návleky sú (ako už samotný názov hovorí) naťahovacie. Väčšinou sú z gumy, ktorú si ľahko natiahnete na podrážku, aj keď je možné sa stretnúť aj s návlekmi na viazanie.

Turistické mačky

Turistické mačky sú v porovnaní s protišmykovými návlekmi podstatne drahšie, cenovo sa hýbu od 80 eur vyššie. Za kvalitné mačky pritom bezproblémovo necháte cez 150 eur, pričom všetko záleží na type a značke. Ako príklad uvedieme, že existujú mačky na ľadolezectvo ako aj “bežné” turistické mačky. V porovnaní s návlekmi vážia pomerne viac, pričom môžme kľudne rátať odhadom o nejaké to kilečko navyše. Zaberajú podstatne viac miesta v batohu, takže zatiaľ samé nepríjemnosti. Ťažké, drahé a zaberajú veľa miesta, prečo by sme si teda kupovali niečo takéto? Turistické mačky majú ale podstatne lepšie vlastnosti. Čo sa týka mačiek samotných, disponujú väčšími ostňami ako návleky a väčšina z nich už má vložku proti ukladaniu snehu. V preklade to znamená, že mačky majú podstatne väčšie ostne a ich rozostupy, k tomu protisnehovu vložku. Takže je minimálna šanca, aby sa na podrážke udržovalo väčšie množstvo snehu, čo by zamedzilo oceľovým ostňom plniť si svoju protišmykovú funkciu. Na náročnejšie vrcholy, prípadne ťažšie podmienky sú preto rozhodne vhodnejšie. Dalo by sa povedať, že tam kde turistické návleky nestíhajú ani omylom, tam sa mačky len rozbiehajú. Ale máme tu nevýhodu v podobe váhy, čo znamená väčšiu záťaž na nohy a tým pádom sa rýchlejšie unavíte. Preto brať mačky na nenáročné výlety a nízke vrcholy s ľahkou obtiažnosťou by bola asi zbytočnosť. Čo sa týka zapínania, máte na výber rýchloupínacie mačky, prípadne mačky na remienok, ktoré sa uväzujú.

Zhodnotenie a záver

Možno sme vám moc nepomohli, ale je ťažko určiť, či sú pre vás vhodnejšie turistické mačky alebo protišmykové návleky. Ako sme už spomenuli, všetko závisí od náročnosti výletu. Vo vyšších pohoriach ako je napríklad aj Veľká Fatra, prípadne oravské Roháče sú mačky viac menej nutné, pre zmenu v prípade Malých Karpát vám bohate postačujú návleky. Sami musíte zhodnotiť, na aký náročný výlet sa chystáte a aké sú vaše schopnosti. Či s jednými alebo druhými, je ale dôležité si skúsiť pár krokov pred výletom, aby sa vám nestalo, že si napríklad s ostňami prišliapnete nohu, alebo roztrhnete nohavice. To sa môže kľudne stať, ak neviete správne chodiť v zimnom teréne. Ak zvolíte jedny alebo druhé, vždy ale platí pravidlo, že je lepšie mať so sebou a nepoužiť, ako nemať a potrebovať.

Last modified: 2. januára 2019

One Response to " Turistické návleky alebo turistické mačky "

  1. Ján Vicen píše:

    Mám oboje zakúpené ešte skôr než prišla zima a to za veľmi prijateľnejšie ceny v lete – návleky za 5 eur a turistické mačky za 4O eur. Používam ich podľa zľadovatelého terénu a výšky snehovej pokrývky. Som s nimi spokojný , lebo mi slúžia už tretiu zimu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *