Dáme si ďalší z testov zimnej výbavy – turistický cepín Black Diamond Raven. K tomu pridáme kratší návod, podľa čoho si ten správny cepín vybrať. Tak čo, ideme na to?

Začneme krátkym návodom a rozdelením cepínov. V skratke existujú dva typy týchto zimných turistických pomôcok – turistický cepín a lezecký cepín. Turistický je určený primárne na vysokohorskú turistiku a spoznáte ho podľa toho, že je rovný a dlhší. Lezecký cepín sa pre zmenu vyznačuje určitým zahnutím a hlavne je podstatne kratší. Keď sa na to pozrieme z inej strany, turistický cepín funguje ako opora pri náročnom vysokohorskom teréne a pomôže vám v prípade pošmyknutia či pádu po zľadovatelom teréne. Jeho cena sa pohybuje podstatne nižšie ako pri lezeckých cepínoch. Lezecký cepín pre zmenu slúži na zdolávanie ľadovcov a zľadovatelých skalných stien, vždy sa používajú dva a ich cena je vyššia ako pri turistických cepínoch. To by sme mali v krátkosti stručné charakteristiky oboch zimných pomôcok. My sa v našom teste, ako už samotný názov hovorí, sústredíme na turistický cepín. Konkrétne sa jedná o značku Black Diamond a produkt s názvom Raven.


Charakteristika výrobku

Turistický cepín Black Diamond Raven patrí medzi akúsi vyššiu strednú triedu. Nepatrí k najlacnejším, ale neradíme ho ani k najdrahším vo svojej kategórii. Jeho cena sa hýbe niekde na úrovni 60-95 eur, čo za kvalitnú zimnú pomôcku, ktorá vám môže zachrániť život nie je vysoká čiastka. Pre väčšinu ľudí, ktorí sa v tomto venujú nie je Black Diamond neznáma značka, ba naopak, radí sa medzi významné kvalitné a osvedčené značky na trhu. Pozrime sa teda na produkt Raven. Ako sme už naznačili, jedná sa o turistický cepín, ktorý je určený na vysokohorskú turistiku. Je vyrobený z veľmi ľahkej leteckej zliatiny hliníku, aby spĺňal dve dôležité vlastnosti – bol ľahký a pevný. Ako sme už pri tejto značke zvyknutí, cepín má certifikát, ktorý spĺňa štandardy a normy pre bezpečnosť. Hrot je vyrobený z nerezovej ocele, pričom sa výrobca snažil zachovať čo najväčšiu bezpečnosť. Znie to rozprávkovo, ale ako dopadol v našich testoch?

Testovali sme

Zobrali sme teda cepín Raven do terénu a vyskúšali si jeho vlastnosti. Môžeme úprimne povedať, že celkový dizajn hrotu nám dal pocit, že je cepín krehký a môže sa ľahko zlomiť. Prevedenie pôsobilo labilne, aj keď to výrobca označil ako “miesto na karabínu”, bola naša nedôvera spočiatku veľká. A tak sme sa vybrali na Veľký Rozsutec, kde boli pre tento test akurát krásne zimné podmienky – sneh, ľad, zima a silný vietor. Pri výstupe do sedla sme cepín samozrejme nepoužili, ostal zavesený na vaku a musíme uznať, že ľahká zliatina sa Black Diamond podarila. Ak by sme to mali porovnať, tak termoska s čajom vážila podstatne viac, ako táto zimná pomôcka. Po sedle nasleduje nepríjemnejší výstup a vzhľadom na množstvo ľadu v teréne sme cepín začali používať. Zatiaľ ako oporný bod, alebo náhražku turistických palíc. V tomto mu nemôžeme krivdiť a jeho dobre tvarovaná ostrá časť sa bez najmenších problémov dala bezpečne držať, pričom bolo jednoduché sa o cepín opierať v ťažkých miestach. Výstup hore ako opora zvládol bezproblémovo. Začali sme zostupovať dole a povedali sme si, že ideme tento produkt poriadne otestovať. Radi by sme upozornili, aby ste podobné kúsky neskúšali, sú krajne rizikové. Pri zostupe dole sme sa naschvál zošuchli, aby sme vyvolali príznak pádu a začali brzdiť udaným cepínom. Fungoval dokonale, bezpečne sa nám podarilo zastaviť prakticky hneď. Výnimkou bol moment, keď sme cepín zaťali do snehového záveju a sneh ho vytrhol z ruky a odhodil preč. V reálnej situácii by bol toto veľmi nepríjemný moment pre každého turistu, ktorý sa snaží zachrániť. Našťastie sa tieto cepíny predávajú s prídavným pútkom na ruku, ktoré sme mali a tým pádom nám cepín moc ďaleko nezaletel. Tento test sme opakovali asi šesť krát pri ceste dole a zakaždým to zvládol hravo. Okej, prvá turistika, nové vybavenie… Tak sme skúsili vyšší vrchol a iné pohorie. A ďalší vrchol. A ešte jeden…

Zhodnotenie a záver

Po našich testoch, ktorými sme sa snažili priblížiť čo najviac reálnym problémom vo vysokohorskom prostredí musíme uznať, že aj keď prevedenie hrotu pôsobí dosť labilne, nie je tomu tak. Zliatina ako aj nerezová oceľ počas trápenia tohto vynálezu od Black Diamond nepovolila ani na chvíľku. Ostrie ostalo síce mierne doškrabané, ale neotupilo sa. Azda ako jedinú nevýhodu by sme uviedli prevedenie tela cepínu, ktorý sa pri slabšom držaní v rukaviciach jemne šmýka. Ak ale zvážime cenu v porovnaní kvality, k tomu veľmi užitočné pútko na ruku, máme dokonalého parťáka na naše vysokohorské výlety.

+ Celková váha cepínu
+ Bezpečné vyhotovenie s praktickým pútkom na ruku
+ Odolnosť materiálu a kvalita výrobku
– Hodila by sa pogumovaná rúčka, avšak nie nevyhnutne

Last modified: 2. januára 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *