Druhý test bude patriť testu obuvi. Konkrétne sme sa zamerali na obľúbenú značku Merrell a jeden z obľúbených modelov VEGO MID.

Charakteristika výrobku

Turistická obuv Merrell VEGO MID je označovaná ako celoročný model outdoorovej obuvi. Podľa výrobcov a dodávateľov sa jedná o vodeodolné topánky s priedušnou membránou M-DRY. Jedná sa o kvalitnú koženú členkovú obuv, ktorá je bezpochyby označovaná ako vodeodolná.  Obsahujú medzipodrážku, súčasťou ktorej je vstrekovaná EVA pena, , ktorá tlmí nárazy a chráni kĺby každého turistu.  Turistická obuv Merrell VEGO MID je vybavená podrážkou Safe Grip z mäkkej zmesi, ktorá zabezpečí priľnavosť ku každému povrchu. Cena týchto turistických bot sa hýbe niekde medzi 80 až 150 eur, čo je slušná suma za kvalitné turistické členkové topánky.


Testovali sme

Charakteristika výrobcu vyzerá vynikajúco. Ako ale daná obuv obstála? Pozrime sa na obuv bližšie… Testovali sme tieto boty v jesennom sychravom počasí, rovnako tak v snehu. Predsa len máme tu nepremokavé topánky, tak šup s nimi napríklad do Slovenského Raja, kde nás čaká prvý jesenný test.

Mokrá tráva, klasická ranná rosa, čo v jarnom a jesennom počasí nie je žiadna neznáma pre turistov. Kto si už niekedy kupoval lacnejšie turistické topánky a skúsil prejsť po zarosenej lúke, vie, že už tu má väčšina z “vodeodolných” topánok problém. Našťastie značka Merrell nepatrí k lacnejším a nekvalitným značkám a je už pomerne dosť vyhlásená v turistických radoch. S rannou rosou, prípadne mokrou trávou s týmito topánkami nečakajte žiadny problém, kvalitné kožené prevedenie touto ľahkou ale zákernou skúškou proste muselo prejsť. Skúšame čľapotanie po potoku, keďže zrovna Slovenský Raj je na takéto prekážky priam tradičný. Vodeodolnosť zachovaná, boty krásne izolujú obuv. Čo sa týka medzipeny, ktorá ochráni kĺby proti nárazom, musíme priznať, že kráčanie po kameňoch a nepríjemnom teréne je pre túto obuv hračka. Pevne drží chodidlo aj členok a nepríjemný terénny podklad hravo zvláda, takže kráčanie po ostrých kamenných svahoch nie je výzva.  Prichádzame na drevené lávky, s ktorými sa bežný výletník stretne pomerne často, v lokalitách ako je Slovenský Raj ani nehovoríme. Prichádza prvý problém – priľnavosť podrážky. Turistická obuv Merrell VEGA MID v tomto momente zlyháva na plnej čiare a je extrémne náročné prejsť čo i len kratučkú lávku bez pádu. To sa javí ako dosť veľký problém, hlavne z hľadiska bezpečnosti. Úprimne, dosť sklamanie. Zvyšok Raja bolo pomerne obtiažne prejsť, vzhľadom na počet rebríkov a láviek, ktoré boli v týchto botách priam životne nebezpečnou šmykľavou prekážkou.

Povedali sme si, nehádžte flintu do žita a dajme tomuto ospevovanému produktu ešte šancu. Tentokrát sme zvolili náročnejšie podmienky a to konkrétne sneh a ľad. Každý zimný turista vie, že dobrá obuv musí vydržať aj náročné zimné podmienky, inak je prakticky zbytočná. Martinská ferrata, pomerne dosť snehu, tak poďme na to. Hneď v úvode problém – drevená lávka cez potok. Šmykľavosť tieto boty neopustila ani v zimnom teréne a prejsť mierne zasneženú drevenú lávku sa opäť raz stalo nepríjemným zážitkom. To, kde sme chceli prebehnúť cez potok a pokračovať ďalej nás zdržalo, lebo sme sa snažili bezpečne prejsť. V snehu boty odolali, to, že by premokli alebo iným spôsobom znepríjemnili vaše chodidlo nehrozí. Problém nastal na vychodenom udupanom snehu, ktorý sa zas nepríjemne šmýkal. Po pár metroch, kde iné boty zvládali terén bezproblémovo sme sa rozhodli na Merrell VEGA MID nasadiť protišmykové návleky, aby sme dokázali bezpečne zvládnuť prekážky. Sklamanie nás v tomto smere neopustilo.

Záverečný smútok prišiel, keď sme po pár turistikách podrobne prezreli túto vychvaľovanú obuv a zistili sme, že na koženom povrchu sú už dva hlboké odery, ktoré môžu výrazne narušiť nepremokavosť turistickej obuvi. Pritom napriek záťažovým testom táto obuv nedostala vôbec veľmi zabrať, čo sa týka oderov. Neprišlo žiadne kopanie do skaly, žiadne zakopávanie o kamene, proste nič nezvyčajné. Len bežný pohyb v turistickom teréne.

Zhodnotenie a záver

Ak vezmeme do úvahy cenu, nie sú turistické boty Merrell VEGO MID drahé. Z hľadiska nepremokavosti vašu nohu určite udržia v suchu a teple, čo je pri ich kvalite nutnosť. Čo sa ale priľnavosti podrážky týka, neodporúčame túto obuv do žiadnych miest, kde sa vyskytujú drevené lávky, kovové rebríky, sneh, či dokonca mach na kameňoch a podobne. Vzhľadom na to, že turisti si nekupujú “boty na lúku, boty na kamene, boty na drevo…” a podobne, ale snažia sa nájsť jednu kvalitnú obuv na väčšinu terénov, nemôžme túto turistickú obuv odporučiť. Vhodná je na rekreačné behanie po napríklad Malých Karpatoch, ale na tento účel určite postačuje aj lacnejšia obuv menej známej značky ako je Merrell. Záverom sme ostali z tohto produktu kúsok sklamaní.

+ Nepremokavosť materiálu, vodeodolnosť

– Šmykľavosť podrážky pri väčšine terénu

– Odolnosť materiálu voči oderkom 

– Cena výrobku vzhľadom na reálne parametre

Last modified: 2. januára 2019

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *