Sninský kameň zo Zemplínskych hámrov

9

Vihorlatské vrchy na Východnom Slovensku skrývajú mnoho krás. Je to sopečné pohorie a jeho najvyšším vrcholom je Vihorlat  s  nadmorskou výškou 1075 m n. m. Najnavštevovanejšou dominantou tohto pohoria je Sninský kameň (1006 m n. m.). Dá sa na  neho vystúpiť z troch počiatočných bodov. A to od Sninských rybníkov, od Remetských Hámrov a od Zemplínskych Hámrov.

Náročnosť a dĺžka trasy

Trasa od Zemplínskych Hámrov je mierne náročná, zvládnu ju aj deti, či postarší turisti. Výhodou je, že máte na výber vrátiť sa po tej istej trase, alebo urobiť okruh, ktorý vás privedie na časť Hámorského náučného chodníka a túru ukončí tam, kde ste začali. Túra trvá asi 4 hodiny, v rámci ktorých sa stihnete i kochať výhľadmi, fotografovať, či dobiť energiu. Zdoláte 8,3 km s prevýšením 596 metrov.

Vzdialenosť 8,3 km – prevýšenie 596 m – čas cca 4,00 hod

Informácie o trase

Túru začíname v Zemplínskych Hámroch pri kameňolome, kde je bezplatné parkovisko a Turistické informačné centrum. Na Sninský kameň je odtiaľ pekne vidno. Na výber máme dva smery: po zelenej alebo žltej. Vyberáme si turistický chodník so žltým značením, ktorý vedie cez potok do lesa. Po pár metroch za dedinou nás tabule upozorňujú, že vstupujeme do Vojenského obvodu Valaškovce. Chodník vedie krásnym, bukovým lesom. Asi po hodine chôdze prichádzame  k veľmi peknému skalnému útvaru, urobíme pár fotiek a stúpame do sedla Tri tably. Tu sa stretávajú turistické cesty zo štyroch smerov. Dá sa tu odbočiť, okrem iného i na Morské oko alebo Vihorlat (najvyšší vrchol Vihorlatských vrchov). Fotíme sa pri travertínovej soche a pokračujeme po červenej smerom na Sninský kameň. Približne po 40 minútach prichádzame pod Malý Sninský kameň, na ktorý vedú železné schody. Po ich zdolaní sa nám otvárajú nádherné výhľady na Vihorlatské vrchy, Morské oko, Sninu, okolité dediny, dokonca i na vodnú nádrž Starina. Kocháme sa krásnou prírodou, fotíme. Po chvíli schádzame dolu a vraciame sa k turistickej križovatke, popod ďalší obrovský kameň prechádzame po modrej značke, ktorá nás privádza k ďalším železným schodom. Vystupujeme po nich na Veľký Sninský kameň, kde stojí jednoduchý  kovový kríž. Znova sa nám otvárajú nádherné výhľady, ale už z iného uhla. Po chvíli sa vraciame železnými schodmi na modrú značku a prudkým klesaním prichádzame na Rovienky, kde prechádzame na zelenú značku. Pred obcou Zemplínske Hámre sa napájame na Hámorský náučný chodník, ktorý nás privádza k úzkokoľajnej železničke i banskej štôlni. Tabule nás informujú o miestnej histórii. O chvíľu dochádzame na parkovisko, kde sme začali našu túru.

Zemplínske Hámre, lom – Sedlo Tri table – Sninský kameň – Rovienky – Zemplínske Hámre, lom

Zaujímavosti

Sninský kameň je vyhlásený za prírodnú pamiatku s  5. stupňom ochrany. Vrch patrí do územia Vihorlatský prales, ktoré bolo v roku 2007 zapísané do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Po túre odporúčame zastaviť sa v obci Zemplínske Hámre. Či už v športovo rekreačnom areály  Barnova rika, kde sa môžete okúpať alebo v Múzeu s históriu baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch. Taktiež je možné sa v obci ubytovať a podnikať ďalšie túry do okolia.

Galéria

Last modified: 23. augusta 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *