Hradisko Valy Bojná je jedno z najlepších archeologických nálezísk na území Slovenska. Prináša nálezy z čias Veľkomoravskej ríše a krásnu vstupnú drevenú bránu.

Náročnosť a dĺžka trasy

Ak ste sa rozhodli zvoliť hromadnú dopravu, nebude pre vás tento výlet krátkou zástavkou. Z obce Bojná vás totiž čaká vyše dvojhodinová prechádzka lesom. Trasa síce nie je turisticky označená, ale malé informačné tabuľky na stromoch nájdete po celej ceste.

Ak ste sa ale rozhodli zvoliť vlastné auto, dokážete sa dostať do miest, ktoré vás do pol hodinky dovedú k vstupnej bráne. Tak či onak sa pripravte na lesnú cestu a stúpanie. Výlet nemožno označiť za náročný, ale jednoduchá krátka prechádzka to taktiež nie je.


Informácie o trase

Trasa na Hradisko Valy je menšia nočná mora. Ako sme uviedli, ak sa vyberie pešo, čaká vás les, stúpanie, les, asfalt, les a stúpanie. S výnimkou malých informačných tabulí na stromoch idete naslepo neznačným lesom, čo môže byť mätúce a nepríjemné. Nestáva sa to často, ale v tomto prípade odporúčame použiť vlastné auto a navigáciu, ktorá vás dokáže doviezť aspoň na záchytný bod, ktorou je väčšia šípka na strome, ukazujúca vľavo od asfaltovej cesty. Prechod sem autom je povolený len do 17tej hodiny, inak platí zákaz vjazdu. Od asfaltovej cesty odbočíte vľavo, vyšliapete kopec okolo krásnej drevenice a lesom rovno za nosom. Po slabšej pol hodinke ste pri vstupnej bráne. Ak vám to nestačilo a chcete sa pokochať ďalšími nálezmi, pokračujte rovno do lesa k drevenicovej dedinke a náleziskám.

Vzdialenosť 5 km | Čas 1:45 hod | Stúpanie 233 m | Klesanie 72 m

Zaujímavosti

Hradisko Valy Bojná je  archeologické miesto, kde sa našli celkovo štyri náleziská z čias Veľkomoravskej ríše. Tieto nálezy sa odhadujú na 9. storočie, čo z tohto náleziska robí zaujímavú archeologickú pamiatku. Hradisko leží na ploche asi 11 hektárov a podľa poznatkov bolo toto miesto kedysi plné života. Asi najznámejší a najzaujímavejší nález, ktorý sa tu našiel boli pozlátené plakety, ktoré dokazuje, že kresťanstvo bolo na území Slovenska ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. K zániku tohto opevnenia prišlo podľa posledných odhadov okolo roku 894, zhruba v čase keď zomrel kráľ Svätopluk. V súčasnej dobe láka návštevníkov hlavne hradná brána, ktorá je kurióznou pamiatkou na toto dávne opevnenie. No ďalej v lese by ste našli drevené obydlia podľa historických záznamov a zopár informačných tabúľ.

Galéria

Last modified: 22. novembra 2018

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *