Krízový stav na Slovensku nezasiahol iba obchodníkov a ľudí, dotkol sa aj obľúbených slovenských ferrát. Horská záchranná služba do odvolania tieto zaistené lezecké cesty totiž uzatvorila. Dobre, aby sme vás nezavádzali, ono väčšina ferrát je v tomto čase aj tak zavretá, ale uzávere neunikla ani obľúbená cesta v Martinských holiach. A keďže HZS zavrela všetky až do odvolania, je možné, že sa to dotkne postupne všetkých týchto lezeckých atrakcií…

Dôvod?

Dôvod uzávery je jasný asi všetkým a nikoho neprekvapí – snaha zabrániť zhromažďovaniu návštevníkov na jednom mieste. Taktiež nedokážu zamestnanci HZS zabezpečiť dezinfekciu použitých zabezpečovacích prvkov ako sú oceľové laná, kotviace prvky, rebríky alebo stupačky. Hlavným problémom bolo, že do prírody sa podľa HZS môžu dostať aj ľudia s pozitívnou cestovateľskou anamnézou a vzhľadom na bezpečnosť nie je možné preliezť dané lokality v ochranných oblekoch a dezinfikovať ich. A to nebudeme hovoriť o tom, že by sa náhodou nakazili samotní záchranári, ktorí by museli ostať v karanténe. A sú to aj ľudia z Horskej záchrannej služby, ktorých by ťažko niekto nahradil.


Ďalšie uzávery

Ďalšie uzávery našťastie zatiaľ HZS nechystá, takže mimo ferrát sa zatiaľ môžete pohybovať bez obmedzení. Samozrejme bežné uzávery počas roka naďalej platia, takže napríklad vo Vysokých Tatrách sú stále zavreté chodníky na vrcholy. Napriek tomu, že napríklad v Jánošíkovych dierach je tiež pomerne viac istiacich prvkov a obrovský počet návštevníkov, nechávajú zatiaľ toto miesto turistom otvorené. Mnohí z vás by mohli namietať, že v Jánošíkovych dierach alebo napríklad Slovenskom Raji sa preženie podstatne viac turistov ako na ferrate v Martinských holiach. Určite by ste kus pravdy mali, ale záchranári prihliadali hlavne na terén a usúdili, že z lezeckých terénov by bolo náročnejšie ľudí vyslobodiť ako z rokliny. Pravdupovediac, logiku to dáva a nám neostáva nič iné, iba počkať.

Napriek tomu…

Áno, väčšina turistických lokalít je neustále otvorená verejnosti. No aj napriek tomu by sme vás radi poprosili, aby ste sa aj v týchto miestach správali zodpovedne a rozumne. Je v poriadku ísť sa vyvetrať, ale veríme tomu, že nikto nejde do hôr a lesov preto, aby sa tam stretol s masou návštevníkov. Preto si vyberajte kľudnejšie a menej navštevované lokality. Nikto nechce ísť do prírody za tým, že stretne stovky iných ľudí a bude hodinu čakať, kým bude môcť prejsť k svojmu vytúženému cieľu. Pevne veríme, že celé toto kritické obdobie skončí čo najskôr a my si budeme môcť opäť vychutnávať krásy našej prírody ako predtým… A nezabudnite – dbajte na bezpečnosť!

Last modified: 29. marca 2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *