Ferrata Volkov zub

2268

Ferrata Volkov zub

FerratyStrednéStredné SlovenskoTúry

Ferrata Volkov zub je zaujímavý výlet s krásnym výhľadom, ktorý nie je až tak veľmi známy. No napriek tomu je to neopakovateľné miesto so zaujímavým výstupom až na samotný vrchol. Ak máte radi trošku dobrodružstva, milujete skalné vyhliadky a nepreferujete prepchané turistické lokality, je Volkov zub to pravé pre vás.

Náročnosť a dĺžka trasy

Na Volkov zub sa dostanete pomerne rýchlo, aj keď prvé prevýšenie vás trošku prekvapí. Pešia trasa je ľahká, avšak na niektorých miestach sa môže jemne šmýkať. Čo sa týka samotnej ferraty, je pomerne jednoduchá. Zopár reťazí a pár technických pomôcok – kramlí. Na túto zaistenú lezeckú časť nepotrebujete horolezecký sedák ani tlmič pádov, no prilba sa napríklad môže hodiť, keďže sa často uvoľňujú kamienky, ktoré by vám pri páde zhora mohli spôsobiť nepríjemný úraz. Samotná ferrata vám zaberie možno 15 minút, ale má svoje pekné zákutia. V tomto prípade by sme odporúčali nechať menšie deti doma, nie je to pre ne najbezpečnejší výlet. Hlavne na samotnom vrchu ferraty Volkov zub je potrebné zvýšiť opatrnosť a neriskovať zbytočne na vrchole skalného brala.  Informácie o trase

Trasa k ferrate Volkov zub nie je označená klasickými turistickými značkami, ale nebojte sa, s trochou šťastia sa nemáte kde stratiť. Začíname na mieste nazývanom Sekaniny – chaty. Sem sa dostanete z Lehoty pod Vtáčnikom, pričom posledné približne tri kilometre sú po pomerne rozbitej asfaltovej ceste. Že ste na správnom mieste spoznáte aj vďaka tomu, že sa pred vami na ľavej strane objavili chatky a pred vami je kamenný pamätník padlým hrdinom počas SNP. Ešte pár krokov po asfalte smerom hore a na pravej strane zbadáte odbočku na lesnú cestu. Nachádza sa tu aj drevená tabuľa, ktorá vás naviguje k vášmu cieľu – Ferrata Volkov zub. Prichádza stúpanie lesnou cestou, ktorú vám lemujú postavené kamenné mohyly. Ani nie o pár minút sa na pravej strane objaví veľká skala, ktorá vám hovorí, že už ste skoro na mieste. Po vyšliapanej cestičke zahneme k skalnému bralu, kde prichádza druhá fáza nášho výletu – hľadanie samotnej ferraty. Aj to ale vďaka nášmu návodu hravo zvládnete, takže nevešajte hlavu! Vyberieme sa na pravú stranu a obídeme prvý skalný úsek, pričom sa pred nami objaví ďalší, okolo ktorého tiež prejdeme ďalej. Už sme skoro tu – tretia skala (posledná) – ktorú obídete taktiež z pravej strany. Už by sa pred vami mali objaviť reťaže, ktoré vás budú postupne smerovať až na samotný Volkov zub.

Vzdialenosť 0,6 km | Čas 0:35 hod | Stúpanie 174 m | Klesanie 0 m

Zaujímavosti

Volkov zub sa nachádza v lezeckej oblasti Sekaniny, ktorú ukrýva Baškova dolina, asi šesť kilometrov od obce Lehota pod Vtáčnikom. Možno že to nie je tá pravá športová ferrata, na ktorú ste zvyknutí, aj tak ju nemôžeme vyslovene zavrhnúť. Treba myslieť na to, že túto zaujímavú trasu vybudovali dobrovoľníci, a síce sa miesto oceľových lán nachádzajú na tomto mieste reťaze, oplatí sa sem smerovať svoje kroky. Skalné úžľabiny, rebríky a krásne zákutia miestnych skalných brál vám z tejto kratučkej zaistenej trasy urobia celkom pekný pôžitok. Táto ferrata je obojsmerná, takže sa aj dole lezie tou istou trasou. Z jej vrcholu máte krásny výhľad na celú dolinu, pričom si ale treba dávať pozor na nešťastný pád dole zo skaly.

Galéria

Last modified: 16. augusta 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *