Priečne sedlo patrí k tým najkrajším a zároveň najťažsím voľne dostupným miestam vo Vysokých Tatrách. Od roku 2021 tu je dokonca vybudovaná horská ferrata. Či už si vychutnáte samotný prechod touto skalnou stenou, alebo vás potrápi cesta k nemu, tak či tak sa jedná o nevšedný zážitok.

Náročnosť a dĺžka trasy

Na začiatok uvedieme, že sa nejedná o prechádzku a táto trasa je určená skôr kondične zdatnejším výletníkom. Rozhodne nie je však vhodná pre deti. Skoro 22 kilometrov s prevýšením necelých 1400 metrov napovedá, že si dáte pekne do tela. K tomu si prirátajte skalnatý tatranský terén a lezenie cez skalné sedlo. No napriek týmto prekážkam je prechod cez Priečne sedlo jednou z najkrajších turistík vo Vysokých Tatrách.   

Informácie o trase

Všetko to začína v Starom Smokovci, odkiaľ sa vyberieme zelenou turistickou trasou na Hrebienok. Táto cesta nie je nijak obzvlášť zaujímavá a ak patríte k tým pohodlnejším, viete ju absolvovať aj lanovkou, čím si ušetríte asi dva a pol kilometra. Na Hrebienku sa držíme pravej strany a napájame sa na červenú, kde si kúsok oddýchnete cestou dole k rázcestiu nad Rainerovou chatou. Pokračujete cez drevený mostík ponad potok a stále po červenej hore až na Zamkovského chatu. Taký úsek na zahriatie svalov a rozhýbanie krvného obehu, stále nič strašné a desivé. Zamkovského chatu obchádzate z ľavej strany, kde presedláme na zelenú turistickú značku, ktorá nás postupne vyvedie z lesa, prejdeme úsek kosodreviny a dostaneme sa až na Téryho chatu, ktorá je obklopená horskými plesami. Pokračujeme smerom za chatu, stále po zelenej. Tá nás chvíľku smeruje hore a potom začneme klesať. Treba si dať pozor, tu sa značky občas jemne stratia a my musíme správne odbočiť na žltú turistickú značku, ktorá nás prevedie samotným Priečnym sedlom. Áno, to je tá skala pred vašimi očami. Priečne sedlo je vybavené reťazami, no odporúčame zvýšiť pozornosť, lebo nepozorní turisti vám môžu spustiť kameň na hlavu, čo je naozaj nepríjemné zranenie vo veľmi zle dostupnom teréne. Prelezieme Priečne sedlo, stále sa držíme žltej značky a zostupujeme dole na Zbojnícku chatu, ktorú dokonca stále budete vidieť. Ak si však myslíte, že sa ide priamo k nej, tak vás pár zmysluplných serpentín vyvedie z omylu. Od Zbojníckej chaty modrou turistickou značkou dole cez Veľkú Studenú dolinu až kým sa dostanete na známe miesto nad Rainerovou chatou, odkiaľ už len kúsok na Hrebienok a ešte pár kilometrov do Starého Smokovca.

Vzdialenosť 21,4 km | Čas 9:35 hod | Stúpanie 1396 m | Klesanie 1396 m

Zaujímavosti

Trasa cez Priečne sedlo je označovaná ako najťažšia turistická trasa na Slovensku. Samozrejme sa dá tromfnúť, ak si naplánujete iné šialenosti, ale keď vezmeme do úvahy samotný okruh, určite sa k tým ľahkým výletom neradí. Samotné Priečne sedlo sa nachádza medzi Veľkou a Malou Studenou dolinou v nadmorskej výške 2352 metrov nad morom. Pre zaujímavosť, prvý prechod touto skalnou stenou sa uskutočnil v roku 1846 a od roku 1934 sú tu zabezpečovacie poistné reťaze, a dokonca až v roku 2013 z tejto trasy spravili obojsmernú. Pripomenieme, že prechod je možný iba v sezóne, lebo na zimu je trasa z bezpečnostných dôvodov uzatvorená. 

Od leta 2021 sa dá cez Priečne sedlo prejsť aj vybudovanou ferratou, pričom si lezci užijú náročnosť A a B. V prípade tohto lezenia sa určite odporúča ferratová výbava a lezecká trasa vedie kúsok od klasických zaisťovacích reťazí. Či ten zážitok z takejto horskej ferratky stojí za to, alebo nie už necháme na vašom uvážení.

Je prakticky jedno, či sa vyberiete zo strany Téryho chaty alebo zvolíte možnosť od Zbojníckej chaty, Priečne sedlo vám dá zabrať vždy. Ale keď si zrátate štyri horské chaty, hádam najkrajšie tatranské doliny, horské plesá a neopakovateľné výhľady, poviete si, že to za to stálo.

Galéria

Last modified: 31. júla 2022

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *