Spoznajte prvú ferratu na Liptove určenú pre ozajstných milovníkov vzdušného lezenia a nádherných výhľadov. Spoznajte ferratu Dve veže! Zaujímavosťou je, že sa tu nenachádza iba jedna, ale hneď deväť lezeckých trás, ktoré sú vhodne od začiatočníkov až po pokročilejších lezcov.

Náročnosť a dĺžka trasy

Dostať sa k samotnej ferrate vás trošku rozdýcha, ale nie je to nič desivé. Inými slovami, je tam pár výškových metrov, ktoré si treba prekonať a hlavne po daždi alebo vo vlhkejších mesiacoch dajú celkom slušne zabrať, keďže cesta je blatová a trošku šmýka. Každopádne sa ku Dvom vežiam dostanete hravo do 25 minút a už si môžete užívať prvý lezecký park na Liptove.

Z hľadiska náročnosti ferrát odporúčame začiatočníkom zvoliť najprv ferraty označené modrou farbou a vyhľadávať hlavne náročnosť B prípadne B/C. Ferraty označené červenou farbou sú určené pre mierne pokročilejších lezcov, na niektorých miestach sú jemne exponované ale hlavne patria k tým vzdušnejším, čo môže preveriť váš strach z výšiek. Nezabúdajte však na bezpečnostné prvky lezenia po ferrate, na ktoré odkazujeme nižšie. Informácie o trase

Ferrata Dve veže sa nachádza v Liptovských Revúcach, v časti zvanej Zahorovo. No aby sme boli presní, nachádza sa na ceste z Liptovskej Osady do obce Liptovské Revúce. Medzi tymito dvoma malebnými dedinkami máte vybudované menšie parkovisko, z ktorého priamo vidíte cieľ vašej cesty. Dostanete sa tam náučným chodníkom, ktoré vás prevedie cez krátku lúku, následne lesnou cestou okolo skalných útvarov až na širšiu lesnú cestičku, po ktorej treba vystúpať hore. Tam už vás čaká informačná tabuľa s nákresom a popisom trás. Keď si nasadíte sedák, tlmič pádov a helmu, môžete pokračovať doprava, kde obídete skalný útes a už si iba zvolíte trasu, ktorá vám bude vyhovovať. Pripomíname, že ferraty sú jednosmerné a zostupuje sa vždy z vrchnej časti skál dole lesnou cestou.

Vzdialenosť 0,6 km | Čas 0:25 hod | Stúpanie 114 m | Klesanie 5 m

Zaujímavosti

Ferrata Dve vežeje absolútnou chuťovkou pre lezcov, ktorí majú radi vzušné priestory a krásne výhľady. Ponúka nádherné výhľady na Nízke Tatry ako aj Veľkú fatru. Jedná sa o prvú zaistenú lezeckú cestu na Liptove a zároveň štvrtú, ktorú oficiálne otvorili na Slovensku. Dve veže ale vlastne nie sú jedna ferrata, jedná sa o pomerne rozsiahlejší lezecký park. Nájdete tu náročnosti od B po najvzdušnejšiu trasu s náročnosťou C/D. Ako už jej názov hovorí, pozostáva z dvoch skalných veží (ono vlastne sú tri, ale dve sú dominantné) a celkovo sa tu nachádza deväť zaistených ciest a dva lanové mosty. Celkové trasy merajú od 20 po 70 metrov a na tomto skalnom útvare je natiahnutých 380 metrov oceľových lán. Ak ste milovníkom vzdušných ferrát a netočí sa vám hlava z výšiek, určite si tu prídete na svoje.

Pripomenieme, že sa tu vyžaduje správne ferratové vybavenie o ktorom sa viac dočítate v našom článku.

Galéria

Last modified: 11. augusta 2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *