Že sa nedá vo Vysokých Tatrách šliapať na vrcholy, lebo je uzávera? No možno vás trošku prekvapím, ale napríklad taký zimný výstup na Predné Solisko je možný celoročne. A tým sa práve Predné Solisko stáva najvyšším voľne dostupným vrcholom na Slovensku v zimnom období.
Náročnosť a dĺžka trasy
Vzhľadom na to, že sa jedná o zimný výstup a Vysoké Tatry, môžeme predpokladať, že ľahká prechádzka to nebude. Na vrchol vás dovedie krásnych päť kilometrov, no necelých 800 výškových metrov dá niekomu zabrať aj v lete, nie to ešte v zime. Ale dobytie najvyššieho voľne dostupného vrcholu Slovenska v zimnom období predsa nepôjde jednoducho. Aj keď, ono to vlastne nič zložité nie je, stačí si to odšliapať hore 🙂 A keď náhodou patríte k tým pohodlnejším, viete si ušetriť dobrých pár metrov využitím lanovky, ktorá vás odvieze až na Chatu pod Soliskom. Ako sme ale uviedli, jedná sa o zimný vrcholový výstup, takže určite odporúčame aspoň základnú zimnú výbavu, ako sú mačky a turistický cepín z dôvodu bezpečnosti.
Informácie o trase
Začneme na Štrbskom Plese, ktoré hádam nemusím predstavovať. Vydáme sa priamo k jazeru, ktoré si trošku obídeme, pričom sa skúsime napojiť na modrú turistickú značku. Mimochodom, ak by vás to zaujímalo, za skokanským mostíkom za dobrého počasia vidieť masívnu horu – áno, to je náš cieľ. Modrá turistická značka nás časom od Štrbského plesa odvedie do lesa a začneme stúpať. Časom sa budeme muset predrať okolo lyžiarskej zjazdovky. Tu by sme vás poprosili, aby ste sa držali na boku a využívali tak zimné značenie, ktoré tam práve pre vás osádza prevádzka lyžiarskeho strediska. Stúpanie, zjazdovka, sneh a stále dokola. Žiaľ, po kraji zjazdovky budeme musieť ísť až k hornej stanici lanovky, čiže k Chate pod Soliskom. Nie je to nič náročné, ale trasa je tu trošku monotónna, tak zabojujte a prejdite tento úsek 🙂 . Chata pod Soliskom, konečne výhľady na okolie a konečne zmena turistickej farby. Napájame sa na červené značenie, pričom jeho začiatok sa nachádza z pravej strany horskej chaty. Tu začíname prekvapivo opätovne stúpať, ale v teréne nám pribudli skaly. Je treba zvýšiť opatrnosť, lebo skaly pokryté snehom sú šmykľavé a nie vždy ich na prvý pohľad vidíte. Stúpať budeme už iba približne hodinku, ale ako sme uviedli, terén je tu náročnejší. Pribúdajú skaly, dokonca sa stretnete s ľadovými úsekmi, ktoré budete musieť prekonať. Hlavne opatrne! Keď už si budete myslieť, že tento boj so skalami a ľadom nikdy neskončí, objaví sa v diaľke vrcholový kríž, ktorý vám hovorí, že už ostáva iba kúsok. Takže nestrácajte hlavu, pár krokov a víta vás vrchol Predného Soliska.
Zaujímavosti
O Prednom Solisku vieme, že patrí k najnižším a zároveň najľahšie dostupným vrchom vo Vysokých Tatrách. To ale neplatí v zimných mesiacoch, kde pre zmenu tvorí najvyšší voľne dostupný vrch na Slovensku. Prečo voľne dostupný? Lebo na výstup na Predné Solisko nepotrebujete žiadne povolenia, lezeckú výbavu a vedie na neho klasická turisticky značená trasa. Vrcholový kríž na Prednom Solisku sa nachádza v nadmorskej výške 2117 metrov nad morom, čo je o 74 metrov vyššie ako má napríklad Ďumbier. Tento možno nízky vrchol Vysokých Tatier poskytuje krásne výhľady do Furkotskej doliny, taktiež vidieť Mlynickú dolinu a v diaľke vidieť váš počiatočný bod – Štrbské pleso. Ako historickú zaujímavosť uvediem, že v roku 1943 bol na juhozápadnom svahu tohto vrchu spustený do prevádzky prvý vlek v Tatrách.
Nedá mi nespomenúť Chatu pod Soliskom, ktorú ste míňali v nadmorskej výške 1840 metrov. Jedná sa o celoročne sprístupnenú horskú chatu, ktorá mala pôvodne slúžiť ako útočisko pre lyžiarov v zlom počasí. V období po vojne nebola moc využívaná a hrozilo jej, že bude rozobratá a odstránená. To však zachránil horolezecký oddiel Vysoké Tatry, kde v spolupráci so správou TANAPu chatu rekonštruovali a vynovili aj turistické chodníky smerujúce do jej okolia. Časom pribudol aj lyžiarsky vlek, a my sme radi, že do dnešného dňa sa môžeme tešiť z tohto horského útočiska.
Galéria
Last modified: 23. februára 2020
Som tu poprvýkrát a zaujímavá ponuka. Dobr= sa tu dá orientovať a všetko je tu pekne popísané. Určite tu niesom naposledy. Ďakujem!
Baranec ma 2184 metrov a je takisto celorocne spristupneny.
ale ten nie je pristupny pre bezneho turistu, je pristupny len s horskym vodcom
Odkedy je zimny vystup na Baranec pristupny len s horskym vodcom? Nemam taku vedmost a ani nevidim dovod. Ide o HOAX
Pristupny je, napr. po zltej zo Ziarskej doliny. Je ale pravda, ze pre zelenu z Rackovej plati zimna uzavera
Máte tam chybu, najnižší vrchol je OSTRVA , nie Solisko.